מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

איתמר פנץ ושות’ משרד עורכי דין

איתמר פנץ
עו"ד, שותף מייסד

"חשוב להבין את האינטרסים של השחקנים המרכזיים. לעולם לא נייצג דיירים מול יזמים שאנו מייצגים ולהיפך. הניסיון וייצוג שני הצדדים במגוון פרויקטים מסייעים להכיר את ההתנהלות, להגיע להסכם ולקדם תהליכים. דוגמה לכך היא פרויקט פינוי-בינוי שבו הדיירים חתמו על הסכם רע עבורם (תמ"א-38/1). בהתערבותנו, שונו התוכניות לפינוי-בינוי. זהו תחום מורכב עם אמוציות ואגו, כשכל צד רוצה להשיג יותר. התחדשות עירונית שהייתה בעבר "שטח מת" הפכה להיות היום ה-דבר"

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-5662808

"אצלנו הלקוח במרכז, זו תפיסת עולם"

 

"עסקאות של התחדשות עירונית הן מעצם טיבן עסקאות מורכבות.
העיסוק בפרויקטים אלה דורש מעורכי-הדין שילוב של מומחיות
בתחומי משפט שונים: מקרקעין, תכנון ובנייה, מיסוי, בנקאות
ומימון, התדיינויות בבתי-משפט ובטריבונלים אחרים"

"אצלנו הלקוח במרכז, וזו לא אימרה, זו תפיסת עולם". כך אומר עו"ד איתמר פנץ, בעל משרד עוה"ד "איתמר פנץ ושות‘", שותף-מייסד של משרד בוטיק המתמחה בתחום עסקאות מורכבות במקרקעין והתחדשות עירונית. המשרד מספק שירות מקצועי ואישי, תוך התאמת השירות והטיפול בתיק לקהל לקוחותיו, בכל שלב של ההליך המשפטי או העסקה. עו"ד פנץ הוא יוצא מחלקת הנדל"ן של משרד עורכי-הדין גולדפרב-זליגמן. עו"ד פנץ: ”כמי שעבד במשרד גדול, אני יודע כמה חשוב להתאים את השירות והטיפול בתיק ללקוח; ובהתחדשות עירונית, כאשר לרוב מדובר בנכס היקר ביותר של הלקוח, ההקשבה וההכלה חשובות פי כמה. כמשרד בוטיק, אנחנו יכולים להוביל פרויקט ולהיות באמת מעורבים בכל פרט קטן, כולל התייחסות מעמיקה לצורכי היזם ובעלי הדירות וחששותיהם".
מה החשיבות שיש לעו"ד בפרויקטים של התחדשות עירונית?
פנץ: ”עסקאות של התחדשות עירונית הן מעצם טיבן עסקאות מורכבות. העיסוק בפרויקטים אלה דורש מעורכי-הדין שילוב של מומחיות בתחומי משפט שונים: מקרקעין, תכנון ובנייה, מיסוי, בנקאות ומימון, התדיינויות בבתי-משפט ובטריבונלים אחרים. מדובר בעסקאות מרובות צדדים, כשלכל צד אינטרסים כלכליים ואחרים משלו, וכאשר לכל אחד מהפרויקטים מאפיינים ייחודיים. השונות בין העסקאות מצריכה ”תפירת" פתרון עסקי ומשפטי מתאים שעו"ד מסוגל לתת. בעצם, העו"ד הוא בעל תפקיד דומיננטי מאוד בהובלת הפרויקט. הדיירים זקוקים למורה נבוכים שינהל אותם בכל התהליך, במו"מ מול היזם; ובצד של היזם, הוא צריך נציג משפטי שילווה אותו בכל הנוגע לדרישות רשויות התכנון, המוסדות הבנקאיים והסדרי המס המורכבים". למשרד עוה"ד איתמר פנץ ושות‘ יש ניסיון רב בליווי משפטי של פרויקטים להתחדשות עירונית,תחום שמהווה חלק הארי בפעילות המשרד,
הן בייצוג דיירים, הן בייצוג דיירים, הן בייצוג יזמים וקבלנים והן בייצוג מוסדיים - העוסקים
בפרוייקטים של התחדשות עירונית. אלה מנוסים מאוד בכל הנוגע לעריכת עסקאות, ייצוג מול רשויות התכנון, רשויות המס והבנקים. המשרד מספק ייעוץ משפטי לחברת חלמיש, חברה ממשלתית-עירונית לדיור, לשיקום ולהתחדשות שכונות בתל-אביב-יפו, ובמסגרת זו גם מלווה עשרות רבות של פרויקטים. כמו כן, עם השנים והזמן, צבר המשרד ותק וניסיון בסוגים שונים של פרויקטים בהתחדשות עירונית. לפי עו"ד פנץ, הייצוג של שני צדי המתרס
– יזמים בפרויקטים מסוימים וקבוצות דיירים בפרויקטים אחרים - מאפשר ראייה

אינטגרטיבית רחבת היקף המסייעת להצלחת הפרויקטים. בנוסף, ייצוג של גורמים מוסדיים כ"חלמיש", מקנה ראייה רחבה ועמוקה יותר, כמו גם הבנה של תפיסת הגורמים הסטטוטוריים שמעורבים בתהליך, דבר אשר מעניק למשרד ייחודיות בתחום ההתחדשות העירונית. ”חשוב להכיר ולהבין היטב את האינטרסים הכלכליים והמשפטיים של השחקנים המרכזיים, ולשמור על התנהלות עקבית ולמשך שנים ארוכות. מבחינת אתיקה, לעולם לא נייצג דיירים מול יזמים שאנחנו מייצגים ולהיפך. עם זאת, הייצוג של שני הצדדים בפרויקטים שונים, מסייע להכיר את דרכי ההתנהלות, ולהגיע לעמק השווה". הניסיון הרב של עו"ד פנץ בתחום מסייע רבות לקידום תהליכים. דוגמה ליישום המומחיות והשירותיות של המשרד היא פרויקט פינוי- בינוי בירושלים. ”הדיירים שם חתמו על הסכם לא נכון עבורם (במתווה של תמ"א- 38/1). הפרויקט לא היה תפור לפי מידת הנסיבות הקונקרטיות של השטח, אלא לפי מידות היזם ש‘בחר בדיירים‘, ורק לאחר התאגדות הדיירים ובעקבות התערבות של משרדי ועריכת מפגשים שיזמנו עם גורמים רלבנטיים בעיריית ירושלים, השתנו התוכניות. ”יצאנו למכרזי יזמים, שמאים, מפקחים וכיוצ"ב, ואפילו זכינו ברוח גבית של מענק ממשלתי. וכך, מפרויקט זניח זה, שהחל במתווה של תמ"א-38 עיבוי וחיזוק, הוא הפך להיות לפרויקט במתווה של פינוי-בינוי, ונבחר לו יזם מוביל. הדבר ממחיש את החשיבות של ליווי משפטי מקצועי בכל התהליך של התחדשות עירונית".
מה השתנה בתחום במרוצת השנים?
”זהו תחום מורכב עם הרבה אמוציות ואגו. כיום, כל צד רוצה גם להשיג יותר, אז האמוציות מועצמות. עם זאת, היום העסק של התחדשות עירונית מקבל ממדים מוסדרים ומוסדיים יותר, והשוק מתנהל בהתאם. כמי שמעורב גם בתהליכי חקיקה, יש עוד הרבה מה לעשות ולתקן על-מנת לקדם ולפשט תהליכים, אבל יש גם הרבה תוכניות בקנה. ”מבחינת מיצוב, ההתחדשות העירונית שהייתה בעבר ”שטח מת" בשוק המקרקעין, שאיש לא רצה להיכנס אליה, חוץ מכמה שחקנים קטנים, הפכה להיות ה-דבר, עם רישוי מיוחד והסדר חקיקתי נרחב, יוזמה שמושכת את השחקנים הגדולים ביותר בענף".