מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

אפרייאט אדריכלים

ערן אפרייאט
בעלים ושותף

אסנת אפרייאט
בעלים ושותפה

ערן ואסנת אפרייאט, הבעלים של משרד "אפרייאט אדריכלים" – שואפים, על אף המגבלות, לתכנן בניינים בעלי חזות שלמה, מודרנית ומעניינת ועדיין לאפשר לכל בעל דירה להתאים את התוספת לתכנון הפנימי הקיים לפי צרכיו והעדפותיו

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
077-3296841

"לייצר פרויקטים איכותיים
תוך שמירה על כדאיות כלכלית"

"לפני תשע שנים כשהתחלנו לתכנן פרויקטים מתוקף תמ“א 38 , היינו בין האדריכלים הבודדים שעשו זאת. רוב אנשי המקצוע לרבות יזמים, אדריכלים ומהנדסי בניין, התייחסו לתמ“א 38 כאל תהליך של שיפוץ בנין. אבל אנחנו ראינו את הפוטנציאל הטמון בתחום ושניתן, על ידי תכנון נכון, לייצר פרויקטים איכותיים תוך שמירה על כדאיות כלכלית“, אומרים ערן ואסנת אפרייאט, הבעלים של משרד ”אפרייאט אדריכלים“ - משרד צעיר ודינמי הנאמן לתכנון איכותי וקפדני, ללקוחות פרטיים, גופים ציבוריים, קבלנים ויזמים. המשרד עוסק בתכנון אדריכלי, רישוי וליווי ביצוע לפרויקטים שונים של בניה רוויה, תכנון עירוני, בניה ציבורית ובניה פרטית, ומתמחה בהתחדשות עירונית ותמ“א 38 בכל הארץ. מאז שאפרייאט אדריכלים החלו לעסוק בהתחדשות עירונית לסוגיה, הם תכננו למעלה מ 100- פרויקטים מסוג תמ“א 38 ברחבי הארץ כמו נתניה, פתח תקווה, תל אביב, יבנה ובעיקר בסביבת מגוריהם – אשדוד. רבים מהפרויקטים מצויים בשלבים מתקדמים וכ 30- בניינים הושלמו ואוכלסו. ”יש הרבה יתרונות להתחדשות עירונית“, אומרים השניים, ”היא מייצרת תנועה לאזורים ותיקים, משנה את התמהיל של היצע הדירות ושל האוכלוסייה כך שמשפחות וצעירים מגיעים שוב לשכונות ישנות, שאיבדו את האטרקטיביות שלהן או שחיה בהן אוכלוסייה מזדקנת ונחלשת. התחדשות זו מביאה עמה רוח רעננה, כולל שירותים ומסחר וכמובן מעלה את שווי הנכסים הקיימים“. השניים מספרים שהתחדשות עירונית הפכה באופן טבעי לפעילות הליבה של משרדם. ”מבחינה ערכית-מציאותית אנחנו מבינים את התועלות הרבות שיש לתחום. אנחנו אנשים אורבניים, למדנו אדריכלות בבודפשט, עבדנו במשרדי אדריכלים שהתמחו בתכנון מתחמים, ראינו ערים מתפקדות ואנחנו מאמינים במגמה הרווחת בערים הגדולות באירופה, כי חיזוק המרכזים הוותיקים והתחדשות אמיתית בלב הערים הקיימות, קודמים להקמת ערי לינה חדשות“.

חלוצים בשוק ההתחדשות העירונית
כמשרד אדריכלות חלוץ בשוק ההתחדשות העירונית, השניים התפתחו יחד עם התחום
שהיה בעבר בלתי מוכר וחייב התמודדות עם חבלי לידה רבים. ”כשהתחלנו לא כל החוקים היו חד-משמעיים, למשל ההנחיות של הועדות המקומיות היו מעורפלות, היה צורך לעדכן את תקנות כיבוי האש והנגישות מול הנציבויות הארציות, אבל סיפקנו מענה לאתגרים שניצבו אז וניצבים היום בפרויקטים מורכבים אלה, בכל אספקט גם אם לא טופל קודם לכן“. מבחינה אדריכלית, אפרייאט מסבירים שקיים הבדל משמעותי בין תמ“א 38 

חיזוק, להריסה ובנייה. ”בחיזוק, מדובר בגאומטריה קיימת ועליה הבנייה החדשה: קונטור הקומות מוכפל, כמעט ולא ניתן לחרוג מהקונסטרוקציה המוגדרת של המבנה והתצורה הסופית נגזרת מהחיבור לדירות הקיימות. יש בעצם מגבלה תכנונית שמייצרת שפה אדריכלית ספציפית ומוטיבים חוזרים בפרויקטים מסוג זה, כמו קומות חדשות שגובהן שונה מהקומות הקיימות בבניינים המקורי, או קורות ועמודים בולטים מהמעטפת, אבל השאיפה שלנו היא לתכנן בניינים בעלי חזות שלימה, מודרנית ומעניינת ועדיין לאפשר לכל בעל דירה להתאים את התוספת לתכנון הפנימי הקיים לפי צרכיו והעדפותיו. לעומת זאת, בפרויקטים של הריסה ובנייה מדובר בתכנון מאפס שהוא חופשי יותר, אך גם בפרויקטים אלה מסתמכים על תשתיות באזורים ותיקים וחשוב שהפרויקט יתאים לסביבה וישתלב בה“. אפרייאט מוסיפים שבפרויקטים של חיזוק מתוקף תמ“א 38 האדריכלים פחות נהנים מחופש תכנוני, כיוון שנתח הרווחים של הקבלן צנוע יחסית. ”אך בשנים האחרונות המצב משתנה כאשר יש נטייה לבנות מתחמים שלמים ופחות בניינים מבוזרים. כשמתח הרווחים עולה, התקציב לביצוע גבוה יותר וניתן לראות פרויקטים יוקרתיים בהם ניכרת ההשקעה מבחוץ ומבפנים“.

מעורבותם של אדריכלים
אולי לא במקרה, בני הזוג מייסדי המשרד, חיים בבניין שעבר תמ“א 38 שהם בעצמם יזמו והפך לפרויקט בוטיק. ”אדריכלים יותר מעורבים כיום בכל השלבים של פרויקטים בהתחדשות עירונית מתכנון ועד אכלוס. מצד אחד, הרפורמה בחוק התכנון והבניה שינתה את סדרי עבודת האדריכל ויצרה ביורוקרטיה מורכבת יותר ומצד שני, היא סייעה ביצירת בהירות תכנונית מול דרישות הוועדות המקומיות תוך חיזוק מעמדו ההיררכי של האדריכל בראש צוות התכנון. קיים כיום מנגנון מובנה של הנחיות מרחביות והרשויות מקפידות להתייחס לעיר כמכלול. עם זאת, עדיין יש הרבה מה ליישם מבחינת טיפול במרחב הציבורי, בהחייאת הרחובות והשכונות, במינימום פגיעה בתשתיות ובשטחים ירוקים. פיתוח ומינוף פרויקטים של התחדשות עירונית יביא לחיזוק ועיבוי סביבת המחיה העירונית הקיימת, יהפוך את העיר לנעימה יותר, מקיימת יותר ומעניינת הרבה יותר“.

המפרש 2, אשדוד