מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

אקו סיטי

ההתמקדות וההתמקצעות בתל אביב הביאו את אקו סיטי להוביל את ההתחדשות העירונית בעיר. “ידענו שיהיה מאתגר בגלל דרישות התכנון הגבוהות של עיריית תל אביב, אבל עמדנו בהצלחה בסטנדרטים הגבוהים. היום אתרי הבנייה הפעילים שלנו במרכז העיר הם כרטיס הביקור הכי טוב שאפשר לבקש”, אומרים השותפים המנהלים של חברת אקו סיטי, אילי בר ודודו רשף

אילי בר
מנכ״ל משותף

דודו רשף
אדריכל ומנכ"ל משותף

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 8
  • בביצוע 10
  • בתהליך 22
  • סה"כ פרוייקטים 40

מדורג בערים
ארצי, תל אביב-יפו

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
*6598

אקו סיטי ממשיכה באסטרטגיית הובלה במרכז תל אביב עם עשרות פרויקטים בייזום, תכנון וביצוע קבלני תחת קורת גג אחת

חברת אקו סיטי היא בין החלוצות בהתחדשות עירונית והראשונה שהתמקדה בביצוע פרויקטים בתל אביב בתקופה המורכבת שבה הערימה העירייה מכשולים רבים על קבלת היתרים. ”לפני עשור הבנו שכל פעילות הנדל“ן במרכז תל אביב תהיה בפרויקטים של התחדשות עירונית“, אומרים השותפים המנהלים של אקו סיטי, אילי בר ודודו רשף. במהלך השנים ההתמקדות וההתמקצעות בתל אביב הביאו את אקו סיטי להוביל את ההתחדשות העירונית בעיר בפרויקטים של הריסה ובנייה של בניינים חדשים לצד תוספות על בניינים קיימים. ”נתח השוק של אקו סיטי מוערך על ידינו כיום בהיקף של 7% עד 10% מסך הפעילות היזמית בתחום במרכז תל אביב. זהו תוצר של אסטרטגיה ארוכת שנים של התמקדות עיקשת, ואנחנו החברה היחידה שהשלימה עד כה 6 פרויקטים בעיר ונמצאת בו-זמנית בביצוע בפועל של 8 נוספים. בשנת 2018 נתחיל בבנייה של 10 פרויקטים חדשים, ואחד מהם, ברחוב ברנדייס 10 , יהיה בין הפרויקטים הראשונים של הריסה ובנייה שיוצאים לפועל בעיר. ”לדעתנו, חברת התחדשות עירונית שמסוגלת להתמקד באזור פעילות מוגדר יוצרת ללקוחות ולעצמה יתרון משמעותי. התחדשות עירונית דורשת היכרות מעמיקה של מנהל ההנדסה וההעדפות התכנוניות של העיר וכן הבנה אינטימית של מאפייני התושבים, המחירים, הביקושים ורוח השכונה. מלבד זאת, מגבלת ההיצע הקיימת בתל אביב הופכת אותה לעמידה בפני היצף היצע“. השניים ידעו כבר בהתחלה שהעתיד לבוא עומד להיות מורכב. ”ידענו שיהיה מאתגר. דרישות התכנון הגבוהות של עיריית תל אביב, בעלי הדירות בתל אביב שמתעקשים להתקשר רק עם חברה מנוסה ומקצועית והציפיות הגבוהות של רוכשי הדירות לקבל לידיהם דירות בגימור מושלם – כל אלה יוצרים חסמי כניסה משמעותיים לחברות שמנסות להיכנס לשוק התל-אביבי. במהלך העשור שבו פעלנו בעיר היו כבר חברות רבות שניסו לחדור לפעילות בתל אביב ויצאו ממנו די מהר, אבל אנחנו התמודדנו עם הקשיים בהרבה סבלנות ויצירתיות. כיום אתרי הבנייה הפעילים שלנו בעיר הם כרטיס הביקור הכי טוב שאפשר לבקש“. מעבר להצלחה המוכחת בשטח, השניים מספרים שבמהלך השנים הם פיתחו שיטת עבודה ייחודית, שמתבססת על יכולות ליבה קריטיות בהתחדשות עירונית שמבוצעות In-House.

”כל היבטי הפרויקט כולם, מראשיתו ועד סופו, מבוצעים בידי צוות העובדים של החברה. יש לנו צוות ייזום שמתחיל בתהליך מול בעלי הדירות. אנחנו אף פעם לא קונים פרויקטים ’מבושלים‘ מקבלני חתימות. בשלב הבא מופעל צוות תכנון – כולל משרד אדריכלות פנימי – שמבצע תכנון מפורט עד ההיתר. מדובר בקונספט ייחודי וחדשני בארץ. כמעט תמיד יזמים מסתמכים על תכנון אדריכלי חיצוני ומאבדים שליטה על תהליכי התכנון, על לוחות הזמנים והפרטים הקטנים. ההחלטה לעבור לתכנון עצמי להיתר מוכיחה את עצמה כיעילה יותר באופן משמעותי הן מבחינת תהליך העבודה והן מבחינת התוצאה התכנונית“, הם אומרים. לדבריהם, ”בחברה פועלת גם מחלקת ניהול פרויקטים הכוללת מנהל פרויקט צמוד המלווה את כל שלבי התהליך ונמצא בקשר שוטף עם בעלי הדירות ואנשי המקצוע השונים. בשלב התכנון והביצוע כל תיאום התכנון, הפיקוח וניהול הביצוע מבוצע בידי הנדסאים המתמחים בתחום ההתחדשות העירונית. בנוסף, אנחנו גם הקבלן המבצע של כל הפרויקטים באמצעות חברת הבנייה שגראווי ליבוביץ שהיא שותפה בבעלות באקו סיטי, ומבצעים גם את תהליכי השיווק והמכירה בעצמנו באמצעות מחלקת מכירות“.

עשר שנות ניסיון בתל אביב

אקו סיטי מעסיקה היום מעל 40 עובדים ומנהלים במחלקות השונות, ובר ורשף מסבירים ששיתוף הפעולה הזה מאפשר את הניהול האפקטיבי של הפרויקט משלב האפיון ועד האכלוס.

”רבים לא מבינים זאת מהצד, אך התחדשות עירונית היא כיום התחום המורכב ביותר בנדל“ן בהיבטי הייזום והביצוע גם יחד. המשולש של בעלי דירות-עירייה-יזם מסבך מאוד את כל התהליך. למעשה, יזם מקצועי צריך לדעת כבר בשלב הגשת ההצעה הראשונה לדיירים איך ומה הוא יוכל לבנות בסוף התהליך. לצורך כך יזם התחדשות עירונית חייב להבין תכנון, רישוי וביצוע. הוא גם צריך להכיר מצוין את השוק המקומי שבו הוא עובד כדי לבנות תוכנית עסקית נכונה. לדעתנו,
זה מחייב התמקדות כי כל עיר, ואפילו כל שכונה, היא בעלת מאפיינים שונים שחובה לקחת את כולם בחשבון בתהליך הייזום. לכן, במשך שנים בנינו מערכת מקצועית מאוד שמתפעלת כיום בשלבי ייזום, תכנון וביצוע מעל 50 פרויקטים בו-זמנית“. עשר שנות הפעילות של אקו סיטי שזורות באבולוציה שעבר תחום ההתחדשות העירונית בעיר. ”דגש נוסף בהתנהלות שלנו הוא העדכניות. השינויים בתחום מתרחשים על בסיס חודשי. המציאות כל הזמן משתנה כי המדינה והרשויות עדיין לומדות את תחום ההתחדשות העירונית תוך כדי תנועה. עדיין לא חלפו כל מחלות הילדות של התחום, ולכן זה הולך לאט מאוד וקשה מאוד.
”אנחנו גם גאים בתרומה שלנו להתפתחות התחום בתל אביב. שנינו הובלנו מטעם איגוד חברות תמ“א 38 את כל הליכי ההתנגדות והעררים לתוכנית הרבעים שעיצבה את ההתחדשות העירונית במרכז תל אביב. מהוועדה המקומית ועד למועצה הארצית השקענו מאות שעות בכתיבה ובדיונים מול הגורמים השונים, ובסופו של דבר תוכנית הרבעים שופרה באופן משמעותי ונתנה תנופה לתחום. עכשיו סיימנו חצי שנה של דיונים בוועדת הערר על ההנחיות המרחביות לתכנון פרויקטים שפרסמה עיריית תל אביב, נושא שתהיה לו השפעה מכרעת על תכנון בניינים בתל אביב, ולצערי מעט מאוד יזמים מכירים את אין-ספור ההוראות שנכללו בהנחיות המרחביות“.

כיצד אתם רואים את עתידה של ההתחדשות העירונית בתל אביב?
”להערכתנו, השוק בתל אביב יישאר שוק של מספר מצומצם מאוד של חברות שיתמחו בעבודה בתל אביב. כבר כמה שנים רוב הבניינים מעוניינים להתקשר רק עם חברה יזמית וקבלנית בעלת ניסיון מוכח של בנייה ברמה גבוהה. המגמה הזאת רק תתגבר מכיוון שכמו בתחומים אחרים, תל אביב היא מדינה בפני עצמה, עם חוקים משלה. מרכז העיר עתיד להשתנות במהלך שני העשורים הקרובים באופן שישפר אותו משמעותית ויהפוך את חוויית החיים לנעימה הרבה יותר. העירייה עשתה עבודה מדהימה בשיפור הרחובות, השדרות ומבני הציבור, וכתוצאה מכך מרכז העיר פורח מבחינה תרבותית ועסקית. עכשיו תורם של בעלי הדירות והיזמים לחדש את בנייני המגורים הישנים שנותרו מוזנחים במשך עשרות שנים. תל אביב, שכבר עכשיו נחשבת לעיר עולם שמתחרה באיכויות שלה בערים ראויות אחרות, רק עתידה להשתפר“.

פרוייקטים של החברה

איתמר בן אב"י 5-7: תוספת על הקיים. בביצוע

אייבשייץ 6: תוספת על הקיים. הושלם

מוסנזון 10-12: הריסה ובנייה. בתכנון להיתר

סעדיה גאון 35: הריסה ובנייה. הושלם