מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

גרי שפיר – ג.שפיר אדריכלים בע"מ

גרי שפיר
אדריכל

האדריכל גרי שפיר נאמן לאמת שלו לדבריו יש פרויקטים רבים שהוא אינו מקבל בגלל חוסר התכנות, "אין לי עניין לתכנן בניינים יפים שנשארים הדמיות יפות במחשב. בסופו של דבר, ימדדו אותנו – האדריכלים - לפי מה שבנינו ולא מה שתכננו."

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
09-95580155

"בסופו של דבר, ימדדו את האדריכלים
על לפי מה שנבנה ולא על פי מה שתוכנן"

האדריכל גרי שפי גרי שפיר אינו מתפשר בכול הקשור למקצועו ואומר: ”הפרויקטים נמשכים בין 2.5-4 שנים מהסקיצות ועד שאני מטפס על הפיגומים, וזה במקרה הטוב. החיים קצרים מכדי לקחת פרויקטים לא ישימים ולא הגיוניים. אין לי עניין לתכנן בניינים יפים שנשארים הדמיות יפות במחשב. בסופו של דבר, ימדדו אותנו – האדריכלים - לפי מה שבנינו ולא מה שתכננו. ”ראיתי הרבה סקיצות שיזמים בתחום התמ"א 38 הציגו לדיירים, שלא אני תכננתי. היזמים האלו מגיעים אלי עם הסכם חתום, ואפילו תכניות, לאחר המון השקעה של זמן וכסף, וחלק מהם אני מיד פוסל. יש המון פרויקטים שאני לא מקבל בגלל חוסר התכנות," אומר שפיר ומוסיף: ”הפרויקטים נמשכים בין 2.5-4 שנים מהסקיצות ועד שאני מטפס על הפיגומים, וזה במקרה הטוב. החיים קצרים מכדי לקחת פרויקטים לא ישימים ולא הגיוניים. אין לי עניין לתכנן בניינים יפים שנשארים הדמיות יפות במחשב. בסופו של דבר, ימדדו אותנו – האדריכלים - לפי מה שבנינו ולא מה שתכננו. גרי שפיר הוא בוגר אוניברסיטת פוליטכניק במדינת קליפורניה ואדריכל מוסמך בישראל כבר 36 שנה, כשבשנים האחרונות הוא מתמחה בפרויקטים של התחדשות עירונית. מאחוריו עשרות פרויקטים בתחום זה. רוב הפרויקטים שתכנן במסגרת התחדשות עירונית, נמצאים בהרצליה, שם גם ממוקם משרדו, ובנוסף גם ברעננה, הוד השרון, פתח תקווה ורמת השרון. לאחרונה החל לתכנן פרויקט בתל אביב.

במה שונה עבודת האדריכל בתכניות תמ"א לעומת בנייה רגילה?
שפיר: ”אדריכל תמ"א חייב שיהיה לו ניסיון רב שכולל גם שיפוצים וגם בניה חדשה. הוא
אדריכל שיוצא הרבה לשטח, מדבר עם הקבלנים ויודע לשנות כיוון תוך כדי בניה. צריך להיות גם חצי פסיכולוג כאשר מדברים עם דיירי הבניין. כמו כן, יש צורך בהבנה רבה בקונסטרוקציה/אינסלטציה וכל שאר הנושאים, שבבניין חדש רגיל משאירים ליועצים מקצועיים". לדבריו, חשוב שהאדריכל יהיה מעורב כבר בבדיקת התכנית ועוד לפני שמציגים אותה לדיירים. ”בצורה כזו אפשר לחסוך ליזם הרבה זמן וכסף ולמקד את המאמצים לכיוון פרויקטים ישימים יותר," הוא מסביר. עוד הוא מסביר, שלמרות שהאדריכל מועסק בידי היזם, על האדריכל לדעת לאזן בין דרישותיו לבין דרישות הדיירים.

הדיירים חשדניים ומרגישים מופלים
איך נתפס היום פרויקט תמ"א בעיני הדיירים? האם נושא החיזוק עדיין לנגד עיניהם, או רק ההטבות שיקבלו?
שפיר: ”היום כמעט כולם יודעים למה הם נכנסים. אבל, לדוגמה, כאשר מכניסים מעלית על חשבון שטח דירות, אני תמיד משתדל לתת לאותן דירות ”פיצוי" של פי 2-3 ממה שלקח שטח המעלית, וזה מעבר למה שקיבלו שאר הדירות. לפעמים מאוד קשה לשכנע דיירים לקבל את זה, למרות הפיצוי הנוסף. זה קורה רק בגלל שאין לדיירים אובייקטיביות בנושא. הם חשדניים וחושבים שמפלים אותם ביחס לדיירים האחרים או שיצטרכו לשנות סידור ריהוט. מה שהם צריכים לראות זה את המצב שלהם היום ולהשוות אותו לדירה שיקבלו לאחר התמ"א".


 

טענות לרשויות מקומיות ולמערכת
יש לאדר‘ שפיר טענות קשות על התנהלות הרשויות המקומיות, חלקן לפחות, בכול הקשור בהתחדשות עירונית. לדבריו, מתחלפים אנשים בעיריות כל הזמן, ויחד איתם - שיטות העבודה. ”אבל גם כשלא מתחלף אף אחד, המדיניות כל הזמן מתחלפת - החוקים והדרישות כל הזמן גדלים והופכים למסובכים יותר ויותר. אם לא הייתי תקופת מה ברשות
מקומית כלשהי, הדבר הראשון שאני שואל זה: ’מי נפל על הראש מאז הפעם הקודמת?‘ כי תמיד יש שינויים," מספר שפיר.

ה"פרות הקדושות" של המערכת
שפיר: ”במערכת רישוי זמין החדש, שהיא מערכת כלל ארצית להגשת היתרי בנייה, דורשים סקר עצים מלא כתנאי לבקשה למידע. האגרונום
שמכין את הסקר מבקש תכנון כדי לדעת איזה עצים לשמור/לכרות – אבל, אם אין מידע, התכנון הוא בגדר ניחוש מושכל. מי החליט לדרוש סקר עצים בשלב כל כך מוקדם? שמירת עצים יותר חשובה מכל דבר אחר? בתחום השימור הנגישות לנכים המצב דומה; ממשיכים להוסיף בניינים לשימור ומוסיפים חוקי נגישות בלי סוף – כל כמה חודשים מוסיפים דרישות חדשות. למרות שבשני התחומים האלו המצב הוא סטטי; כלומר, לא מתווספים בניינים ישנים למאגר הבניינים שצריך לשמר אותם, ונכים לא הופכים להיות יותר נכים. אבל למרות ההנחיות לנגישות הנכים בהתחלה, ממשיכים להוסיף להן כל הזמן. גם לא צריך וועדה ארצית שממשיכה להוסיף עוד ועוד חוקים ותנאים לקבלת היתר. הנושא הוא פרה קדושה. לעולם לא תיגמר הדרישה לעוד ועוד חוקים – יש מספיק הנחיות נגישות לכולם, הן נכתבו כבר, אז למה מוסיפים עוד ועוד?"

הרגולציות גורמות לייקור מחירי הדירות – כי היזמים לא יפסידו
”אני עובד עם הרבה יזמים והוספת הרגולציות האלו ועוד הרבה כמותן, גורמות לעלויות בניה שזה בסופו של דבר מתבטא במחירי הדירות הנמכרות, שהרי היזמים לא יפסידו," מדגיש שפיר, ומוסיף: ” ולמה העיריות מתערבות בתחומים שאמורים להיות באחריות האדריכל/
הקבלן? העירייה לא צריכה לדרוש אישור למשהו שהיא לא מסוגלת לבדוק בעצמה". לדבריו ”יותר ממחצית מה"דרישות" בהחלטות הוועדה לא במחשב ומכניס V נבדקות; הבודק פשוט מסמן לתיק. אבל הדרישות בינתיים גורמות להרבה עיכובים(ועלויות) בהוצאת ההיתר". שפיר מציע לרשויות המקומיות לדרוש אישורים של גורמים מקצועיים יותר (מכון התקנים/חב‘ החשמל...) כתנאי לטופס 4: ”אם המתכנן לא תכנן בניין או הקבלן לא בנה לפי דרישות חב‘ החשמל, למשל, אז חברת החשמל
לא תחתום על אישור לטופס 4," הוא מסביר.

אסירי ציון 25-27 רעננה