מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

המבורגר עברון ושות’, משרד עורכי דין

רונן ירדני
עו״ד שותף

"מתוכנית שייעודה המקורי היה לקבוע הסדרים תכנוניים וליצור תמריצים כלכליים לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, הפכה תמ"א 38 לכלי תכנוני משמעותי ביותר כיום להתחדשות עירונית", אומר עו"ד רונן ירדני ממשרד המבורגר עברון ושות'

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-6074000

ההיבט הפסיכולוגי הוא אחד המכריעים בתהליך תמ"א 38

 

עו"ד רונן ירדני: "לתמ"א 38 יתרונות רבים. היתרון הגדול ביותר הוא האפשרות להוציא לפועל פרויקט התחדשות עירונית ברמת מגרש ספציפי במהירות וביעילות, ללא צורך בהליכי תכנון
ממושכים ויקרים. דרך זו מאפשרת חיזוק ושיפור של אזורים בעייתיים אשר זקוקים לחידוש ולריענון.
בעקבות ההתחדשות העירונית, ערים רבות בארץ ביצעו מתיחות פנים שתרמו ליוקרתן, הוסיפו
תשתיות ומיצבו את עצמן מחדש"

תמ"א 38 מאפשרת לדיירים המתגוררים במבנים ותיקים לשפר את איכות החיים ואת רמת הבטיחות בדירתם, ובאותה נשימה מאפשרת לערים לבצע מתיחת פנים נקודתית, אומר עו"ד רונן ירדני, שותף מוביל במחלקת התכנון והבנייה של משרד המבורגר עברון ושות' וחבר באקזקוטיבה של המשרד. לדבריו, לנוכח המחסור במגרשים פנויים באזורי הביקוש, התחדשות עירונית היא התחום החם ביותר כיום ביזמות הנדל"ן. “לתמ"א 38 יתרונות רבים. היתרון הגדול ביותר הוא האפשרות להוציא לפועל פרויקט התחדשות עירונית ברמת מגרש ספציפי במהירות וביעילות, ללא צורך בהליכי תכנון ממושכים ויקרים. דרך זו מאפשרת חיזוק ושיפור של אזורים בעייתיים אשר זקוקים לחידוש ולריענון.

בעקבות ההתחדשות העירונית, ערים רבות בארץ ביצעו מתיחות פנים שתרמו ליוקרתן, הוסיפו תשתיות ומיצבו את עצמן מחדש", הוא מציין. משרד המבורגר עברון ושות' נמנה על משרדי עורכי הדין הגדולים והמובילים בישראל. המשרד נוסד בשנת 1928 וניצב במקום מרכזי במפה המשפטית של ישראל". במרוצת השנים לקח המשרד חלק בעסקאות ובתיקים משפטיים רבים אשר עיצבו את המציאות הכלכלית במדינה, וחלקם אף עוררו סוגיות משפטיות תקדימיות והובילו לקביעת הלכות חדשניות. למשרד ניסיון רב-שנים בפרויקטים רחבי היקף בתחום ההתחדשות העירונית, בפרויקטים של פינוי-בינוי וכן בפרויקטים של תמ"א 38 לסוגיהם השונים.

לדברי ירדני, מעורכי הדין המובילים בתחום התכנון והבנייה בישראל ובעל ותק של למעלה מ-20 שנה בתחום, שלוש נקודות החוזק הבולטות של המשרד בתחום הנדל"ן באות לידי ביטוי בעיקר בפרויקטים המאתגרים של התחדשות עירונית. “כמשרד גדול אנו מסוגלים להעניק פתרון מעטפת "טיילור-מייד" לכל פרויקט של תמ"א 38 ופינוי-בינוי, שבו יש צורך בהתמחות בתחום של תכנון ובנייה, בתחום של עסקאות נדל"ן וייצוג יזמים/דיירים וכן במציאת אלטרנטיבות מימוניות מתקדמות, כמו גם בהליכי ליטיגציה. כל מחלקה במשרד היא מחלקה מתמחה, עצמאית ומובילה בתחומה, והייחוד שלנו הוא בפעילות הסינרגטית בין המחלקות שחולקות ידע ומשתפות פעולה באופן מלא ביניהן כדי להעניק מענה רב-תחומי ומקיף בקידום הפרויקטים. התוצאות לכך ניכרות בשטח". 

ירדני מספר שהמשרד מייצג הן יזמים בולטים בנוף המקומי בניהם חברות בניה ונדל"ן מובילות, והן קבוצות רבות של דיירים. 

במשרד מעניקים ייעוץ ושירות משפטי מקיף בהליכים של בקשות להיתר, התנגדויות, ועדות ערר, תב"ע, היטלי השבחה וייצוג בפני מוסדות התכנון, לרבות התנהלות מול המחלקות המשפטיות של הרשויות המקומיות והוועדות המקומיות, וכמו כן ייצוג בבתי משפט בערכאות השונות, החל בתביעות נגד “דיירים סרבנים" וכלה בעתירות מנהליות ובערעורים ועתירות בבית המשפט העליון. “כמו כן, אנו מייצגים את מרבית הבנקים הגדולים במדינה בעסקאות מימון של פרויקטים מורכבים, ומכאן גם הידע הרב והפרקטיקה בהיבט המימוני".

בשנים האחרונות טיפלו ומטפלים בהמבורגר עברון ושות' במגוון רחב של פרויקטים באזורי ביקוש ובפריפריה, בהם מתחמי פינוי-בינוי גדולים ומאות יחידות לפרויקטים בתל אביב, גבעתיים, אור יהודה, חיפה, רמת השרון, הרצליה ועוד. בין הפרויקטים ניתן לציין פרויקט בשכונת הדר יוסף בתל אביב המונה כמעט 800 יחידות דיור, פרויקט של 300 יחידות דיור בנאות אפקה, פרויקט ברחוב רדינג ברמת אביב ופרויקט ביד אליהו שבו נמכרו 90% מהדירות בתוך 45 דקות. אף שעסקאות תמ"א 38 כוללות בחובן היבטים מקצועיים ביותר, בין היתר בתחום המשפטי, התכנוני והפיננסי, ירדני סבור שההיבט האנושי-פסיכולוגי הוא אחד המכריעים בתהליך ויהיה זה שיביא להצלחת התהליך או לכישלונו. “רבים תולים את העיכובים ברשויות ובוועדות המקומיות, אבל פרויקטים רבים נתקעים מן הטעם שאין ארגון אפקטיבי ונכון של הדיירים. המחוקק שפועל בצורה מרשימה ביותר בתחום הבין זאת, והנושא זכה לטיפול משמעותי בחוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. לראשונה נקבע מנגנון מסודר שלפיו תקום ברשויות המקומיות נציגות אשר תפקידה יהיה לטפל בפן האנושי-פסיכולוגי של תחום ההתחדשות העירונית ולהציג בפני בעלי הדירות את הפוטנציאל של הפרויקט, כמו גם ליתן להם הסברים באשר לתהליך הנכון שיש לבצע כדי לשמור על זכויותיהם ובו-בזמן להסיר את החשש הטבעי מהשינוי הצפוי. התקשורת הישירה הזו עם הדיירים חשובה ביותר, בעיקר עם הדיירים המבוגרים שמתקשים להתמודד עם השינויים הנובעים מהריסה ובנייה חדשה ומפינוי לדירה חלופית עד שהדירה החדשה תהיה מוכנה.