מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

ישראל ליכטנשטיין ושות’ משרד עורכי דין

ישראל ליכטנשטיין
עו״ד

"הליווי כולל פתרונות יצירתיים כדי שהדיירים יהנו מסביבת המגורים החדשה ולא יעכבו את הפרויקט. לדוגמה, דמי-ניהול גבוהים זה כמו לתת מרצדס למי שאין כסף לדלק. בנייה חדשה מייקרת מאוד את התחזוקה, ולא כולם יכולים לשלם, כך שצריך להגיע עם חלק מהדיירים והיזם לנטל לא שווה. ייתכן שיזם יממן את עלויות ההחזקה לכמה שנים, או שדייר שמתקשה לשלם יקבל דירה קטנה יותר. משימתנו, לפעול לטובת הדיירים והיזמים כדי שהפרויקט יוקם לשביעות רצון כולם"

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-7913913

פתרון אידיאלי למצוקת הדיור, שיקום אזורים מוזנחים ומענה לאוכלוסיות מוחלשות

אנשי משרד עורכי-הדין "ליכטנשטיין ושות'", רואים בפינוי-בינוי ובתמ"א- 38 פתרון אידיאלי לסוגיות המעסיקות את המשק הישראלי בשנים האחרונות, כמו מצוקת הדיור, פיתוח ושיקום אזורים מוזנחים, ומתן מענה לאוכלוסיות מוחלשות. המשרד, אחד המובילים בתחום ההתחדשות העירונית, הוא בעל ניסיון עשיר בייצוג דיירים ו/או יזמים במגוון רחב של פרויקטים ברחבי הארץ. זאת, בכל שלבי הפרויקט - משלב הרעיון ועד המסירה בפועל. לדעת עו"ד ישראל ליכטנשטיין, בעלי המשרד, ההיבט האנושי מהווה פקטור מרכזי בייצוג משפטי של קבוצות דיירים בפרויקטים של פינוי-בינוי ותמ"א-38. "אנו במשרד בוחרים בקפידה כל פרויקט. הסיבה לכך היא המודעות הגבוהה לרגישות הרבה שכרוכה בהתחדשות עירונית. בחלק ניכר מהעסקאות מדובר באנשים שזו דירתם היחידה, והתהליך הארוך שהם עוברים, מלווה באינספור חששות. "במסגרת זו, יש לתת את הדעת על הצרכים המיוחדים של כל דייר. כמו לדאוג להעביר אותו בעת הבנייה למסגרת מגורים דומה לזו שהוא הורגל בה. לדוגמה, עיוור שהסתגל לאור בדירה מכיוון מסוים, שמשפיע על אורח חייו, יזדקק לתנאים דומים גם במסגרת החלופית וגם בדירה החדשה בפרויקט".
הליווי המקיף של המשרד כולל מתן פתרונות יצירתיים על-מנת שהדיירים אכן יוכלו ליהנות
מסביבת המגורים החדשה, ולא יעכבו את התקדמות הפרויקט. לדוגמה, נושא דמי- הניהול הגבוהים. "זה כמו לתת למישהו מרצדס כשאין לו כסף לדלק. בנייה חדשה מעלה משמעותית את התשלומים לוועד הבית ולכל התחזוקה השוטפת של המבנים. לא כל הדיירים יכולים לעמוד בסכומים אלו, במיוחד בשכבות בחתך סוציו-אקונומי נמוך. לכן, יש מה שנקרא ’ועדת חריגים'. "המטרה היא להגיע עם חלק מהדיירים ועם היזם לחלוקה תקציבית שהיא לא בהכרח שוויונית. במקרים מסוימים, יתר הדיירים וגם היזם נושאים בנטל באופנים שונים. ייתכן שהיזם יממן את עלויות ההחזקה למספר דיירים למשך מספר שנים, או שדייר שלא מסוגל לעמוד כלכלית בעלות התחזוקה, יקבל דירה קטנה יותר בבניין, וכדומה. כמשרד עוה"ד, המשימה שלנו היא לפעול לטובת הדיירים והיזמים, כדי שהפרויקט יצא לפועל לשביעות רצונם של כל הגורמים המעורבים". משרד עורכי-הדין "ליכטנשטיין ושות'", הוקם ע"י עו"ד ישראל ליכטנשטיין בשנת 2008 , ומונה תשעה עורכי-דין. הוא מייצג
גופים רבים מהמגזר הציבורי והפרטי בתחומי המשפט האזרחי מסחרי, ליטיגציה אזרחית,
דיני מקרקעין, דיני עבודה, אגודות שיתופיות, ועדים מקומיים, התחדשות עירונית ועוד. צוות עורכי-הדין של המשרד, הוא בעל ניסיון עשיר במתן מענה לסוגיות הרבות והמורכבות הנוגעות לפרויקטים מסוג זה, לרבות התנהלות מול מוסדות התכנון והרשויות, ייצוג כנגד דייר סרבן, טיפול בסוגיות מיסוי מהיבטים שונים, טיפול מול מוסדות פיננסיים (ליווי, משכנתאות, ערבויות), ובכל הנדרש כדי להוביל לסיום הפרויקט מהפן הטוב ביותר.

המשרד מייצג יזמים בפרויקטים שונים ומגוונים, לרבות קבוצות דיירים. לדעת עו"ד ליכטנשטיין, מדובר באסטרטגיה מנצחת. "אנחנו, כמשרד שמייצג במקרים שונים את הצד היזמי, ובמקרים אחרים את הצד של
הדיירים, מודעים לדרך שבה חושב ופועל כל אחד מהצדדים. כמו כן, החוכמה היא לנהל את התקשורת בין הצדדים ברגישות הנכונה על-מנת שהפרויקט יזרום. מבחינתנו, התחדשות עירונית היא סוג של חתונה, ולא מו"מ של הכנעה. בלי שיתוף-פעולה לא תיסגר עסקה".
המשרד יודע לתת פתרונות גם למצבים שבהם יש צורך בנקיטת הליכים משפטיים, ולצורך כך הוקמה במשרד מחלקת ליטיגציה, בניהולה של עו"דית יפית אופק, שהצטרפה למשרד כשותפה בשנת 2010 . מחלקה זאת התמודדה ומתמודדת בשנים האחרונות עם לא מעט הליכים מורכבים הקשורים לסכסוכים בין בעלי הזכויות השונות בבתים. ההתמודדות בכל פרויקט היא מורכבת וארוכה, ולעיתים יש צורך במתן פתרונות ייעודיים וייחודיים. הכול במטרה להוציא לפועל פרויקטים. לאחרונה חתם המשרד על הסכם פשרה תקדימי בפרויקט בתל-אביב, במסגרת בניין שיועד להריסה. ליכטנשטיין: "אחד הדיירים ביקש לקבל שירותי בנייה שעליהם ישלם מכיסו. זוהי בקשה בלתי שגרתית שמנעה את המשך ההתקדמות, תוך שידי בית-המשפט היו כבולות בכל הנוגע לניסיון ’להכריח' את הדייר להצטרף לפרויקט או לחייבו בתשלום פיצויים ליתר הדיירים בשל הימנעותו מלהצטרף לפרויקט. "ניהלנו הליך משפטי ארוך בשם הדיירים, שבמסגרתו תבענו את הדייר לתשלום פיצויים לדיירים בטענה כי סירובו מונע מהדיירים את הוצאתו של הפרויקט לפועל. מאחר שהפרויקט לא הוגדר כ'התחדשות עירונית' אלא כ'הריסת מבנה מסוכן ובנייה תחתיו', לא ניתן יהיה לעשות שימוש בפתרונות המקובלים. במצב דברים זה, הדיירים יחד עם היזם נאלצו להגיע להבנות, שלפיהן במקום לקבל דירה חדשה כמו כולם, הדייר יקבל שירותי בנייה, וזאת כחריג לכלל". לדברי עו"ד ליכטנשטיין, חשוב לשמור בפרויקטים של התחדשות עירונית על איזון מסוים בין רצונות הדיירים לרצונות היזם. "יש פרויקטים שבהם הדיירים מקבלים יותר,
והיזם צריך להסתפק בפחות; ויש פרויקטים שבהם המצב הפוך. וראוי גם לציין, כי רשויות בערים שונות אישרו בנייה מאסיבית בלי לחשוב על התשתיות שיש לשפר לפני שמאכלסים פרויקטים, על-מנת לאפשר איכות חיים גבוהה. תחום זה עדיין לוקה בחסר, ואני מקווה שהעניין יוסדר בעתיד הקרוב".