מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

מרקמן את טומשין משרד עורכי דין ונוטריון

ליאור טומשין
עו״ד שותף - בעלים

גלעד מרקמן
עו"ד שותף - בעלים

חוזה חד-צדדי יביא לכישלון המו“מ ואף לקריסת הפרויקט. היות שהקמתו מורכבת ומתמשכת, יש לשמור כל העת על איזון ומתן פתרון לקשיים. קשב רציף, זמינות, מענה מהיר ומקצועי כשהכול נעשה יד ביד, הם ערובה להצלחה. מאחר שפרויקט נמשך זמן רב, חשוב לגלות גמישות ופתיחות, ואם ישנם קשיים ומהמורות לא צפויים, על הצדדים להתגבר עליהם יחד, תוך התחשבות וראייה כוללת של טובת הפרויקט. מומלץ לדיירים וליזמים לבחור עו"ד בעל ניסיון שילווה אותם מההתחלה עד הסוף"

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
08-9393100

"הנוסחה להצלחה היא שילוב האינטרסים של כל הצדדים ומציאת האיזון הנכון ביותר"

"תחום ההתחדשות העירונית בישראל מתמודד עם מספר אינטרסים מנוגדים: (א) הרצון לשיפור הדיור ולהעלאת ערך הדירה מצד בעלי הדירות; (ב) הרצון של היזם להשיא את הרווחים מן הפרויקט; (ג) אינטרס הרשות המקומית לשיפור פני העיר, גביית מיסים והצורך לספק שירותים לתושבים הנוספים; (ד) אינטרס המדינה והדיירים לחיזוק בתים מפני רעידות-אדמה". כך אומר עו"ד איתי קורש, מנהל מחלקת מקרקעין במשרד עורכי-הדין ”מרקמן את טומשין". לדברי עו"ד קורש, ניסיונו העשיר של המשרד בייצוג שני צדי המתרס בפרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, תרם רבות למיפוי האתגרים ודרכי פעולה אפשריות. ”הנוסחה היא שילוב האינטרסים של שני הצדדים תוך מציאת האיזון הנכון ביותר. העובדה שההתחדשות העירונית טרם מימשה את הפוטנציאל שלה, טמונה בריבוי הגורמים והצדדים, בעלי אינטרסים מנוגדים, החייבים להגיע להסכמה". ”מצד אחד, קיימים הדיירים שאינם יודעים להעריך את היקף השווי, העלות והפוטנציאל הגלום במימוש הפרויקט, ומהצד השני, היזם, שעליו להגיע להסכמה עם מספר רב של דיירים בעלי רצונות ודרישות לעיתים שונות ומנוגדות. ריבוי הגורמים והאינטרסים ניצבים כמקלות בגלגלי הפרויקט, ומכאן החשיבות של עורך-דין מנוסה, אשר מעבר לתפקידיו המשפטיים גרידא, עליו להיות מומחה לניהול מו"מ, לגישור ולפישור, תוך הבנת הסיכויים והסיכונים של הפרויקט".
כיצד משרדכם מתמודד עם האתגרים והסיכונים?
”מחלקת המקרקעין במשרד מרקמן את טומשין מציבה לנגד עיניה את ההגנה על זכויות הצדדים בשלב המו"מ, במהלך הבנייה, ואף בשלב רישום הזכויות לאחר סיום עבודות הבנייה. משרדנו מקפיד על יצירת מנגנוני איזון שנועדו להבטיח את מימוש הפרויקט במהירות האפשרית לשביעות רצון הדיירים, ואת אורך הנשימה הפיננסי של היזם על-מנת לשמור על רמת רווחיות נאותה. מציאת נקודת האיזון הנכונה היא המפתח לפרויקט מצליח". ”עריכת חוזים חד-צדדים המבטיחים רק את זכויותיו של צד אחד להסכם, יביאו בסופו של דבר לכישלון המו"מ, במקרה הטוב, ולקריסת הפרויקט תוך כדי בנייתו במקרה הגרוע. כיוון שפרויקט התחדשות הוא מורכב ונמשך זמן רב, יש לשמור כל העת על האיזון הראוי תוך מתן פתרון בעיות וקשיים הצצים במהלכו. הדבר נעשה על-ידי קשב רציף, זמינות ונגישות תמידיים לפתרון בעיות ולמענה על שאלות. העובדה שהדייר והיזם מקבלים מענה מהיר ומקצועי לפניותיהם יוצרת מצב שבו הדברים נעשים ’יד ביד' בהירתמות ובנכונות מלאה, כערובה להצלחה".

 משרד עורכי-הדין מרקמן את טומשין נוסד בשנת 1964 , והוא אחד המובילים בישראל ומדורג מספר 35 בדירוג dun's 100. המשרד כולל סניפים ברחובות (סניף ראשי), אשדוד, באר-שבע, צפת, אילת ובפתח-תקווה, שבהם פועלים 45 עורכי-דין. מחלקת הנדל"ן של המשרד מטפלת בכל סוגי העסקאות במקרקעין, לרבות התחדשות עירונית, תמ"א- 38 ופינוי-בינוי. למחלקה ניסיון רב בייצוג שני הצדדים בכל סוגי העסקאות. ייחודו של המשרד הוא במתן מענה הן לתחום עריכת החוזים והן לתחום הליטיגציה המסחרי במקרים המחייבים זאת.
מחלקת הנדל"ן של מרקמן את טומשין עוסקת בתחום ההתחדשות העירונית כבר יותר מעשור. הליווי המשפטי שלה כולל את ביצוע כלל הבדיקות המקדימות, לרבות היתכנות הפרויקט, הליך בחירת היזם המתאים ביותר בעבור הדיירים, ניהול המו"מ בשם בעלי הדירות או בשם היזם, ייצוג בהליכי התכנון והרישוי, וליווי כלל הפרויקט עד הבאתו לסיום ולגמר. לדברי עו"ד איתי קורש, ”יש לנו ניסיון רב בסוגים שונים של פרויקטים מתחום הפינוי-בינוי ותמ"א-38 , לרבות התמודדות עם תופעת ’הדייר הסרבן', נושא אשר זוכה לתשומת-לב גם מצד בתי-המשפט. בתי- המשפט מטילים על הדייר הסרבן נטל הוכחה ממשי בדבר טעמי הסירוב, ובמקרים המתאימים מחייבים דייר, שסירובו נובע ממניעים סחטניים ו/או חסרי תום-לב, בתשלום פיצויים". עו"ד קורש מציין, כי שביעות-רצון הדיירים והיזמים במגוון פרויקטים, היא זו שמביאה פרויקטים חדשים. כדוגמה אחת מיני רבות, הם מציגים את הצלחת המשרד בפרויקט בראשון לציון, אשר התבטאה בפנייה יזומה מצד הדיירים למימוש הפרויקט גם בבניין סמוך.
על-סמך ניסיונכם, מה הייתם מציעים ליזמים ולדיירים בפרויקטים עתידיים של התחדשות?
”מאחר שפרויקט של התחדשות עירונית נמשך זמן רב, הן במישור התכנון והן במישור הביצוע, הדבר החשוב ביותר הוא לגלות גמישות ופתיחות. לא אחת נתקל פרויקט כזה בקשיים ובמהמורות לא צפויים, ועל הצדדים להתגבר עליהם יחד, תוך התחשבות איש ברעהו, מתוך ראייה כוללת של טובת הפרויקט. על הדיירים להבין את הקשיים הרבים הניצבים בפני היזם בביצוע הפרויקט, ועל היזם להבין את הקשיים של הדיירים הנאלצים לחיות בתוך אתר בנייה במקרה של תמ"א-38 – עיבוי; או לעזוב את דירותיהם במקרה של פינוי-בינוי. מומלץ, שהדיירים והיזמים יבחרו עורכי-דין בעלי ניסיון אשר ילוו את הפרויקט מתחילתו ועד סופו, ויהיו כשירים לגשר על המחלוקות ועל הקשיים אשר יתעוררו בדרך בהכרח".