מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

משרד עו"ד א. סוכובולסקי ושות’

אריה סוכובולסקי
שותף

ישי ביינרט
שותף

נורית ביינרט
שותפה

"איננו ממליצים לדיירים על יזמים מסוימים, אלא מקיימים מכרז בין שלושה-חמישה יזמים. אנחנו נוהגים להמליץ לדיירים לבחו ר ביזם בעל יכולת כלכלית מוכחת, שנותן תמורות סבירות ונחוש להקים את הפרויקט, ולאו דווקא ביזם שמבטיח הבטחות מרחיקות לכת. כל זאת בכדי שהפרוייקט לא ישאר תלוי באוויר", אומר עו"ד אריה סוכובולסקי

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-566-3222

"הליך התחדשות עירונית הוא ארוך ודורש
לא פעם התגמשות של הדיירים"

 

 

עו"ד סוכובולסקי: "התחום
הפך להרבה יותר מסודר ולכן
גם מתנהל בקצב טוב יותר
– יש הרבה יותר פרויקטים
שיוצאים לפועל. גם החקיקה
מסודרת יותר"

משרד עורכי הדין א. סוכובולסקי ושות' הוא מהמשרדים הוותיקים והמובילים בארץ בתחום המקרקעין. המשרד נוסד בשנת 1956 כחלק ממשרד עוה"ד סוכובולסקי הרטבי ושות', אשר פעל מסוף שנות ה 50- ועד פטירתו של עוה"ד אברהם סוכובולסקי. משרד עורכי הדין א. סוכובולסקי ושות' קיים במתכונתו הנוכחית משנת 1996 . במשרד שלושה שותפים, עו"ד אריה סוכובולסקי, עו"ד ישי ביינרט ועו"ד נורית ביינרט, וכמו כן מועסקת בו משפטנית המתמחה בניהול רכוש וליווי עסקאות במהלך משא ומתן. גם בתחום ההתחדשות העירונית משרד עוה"ד א. סוכובולסקי ושות' הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הראשונים המלווים פרויקטים מסוג זה. לדברי עו"ד אריה סוכובולסקי, הפרויקט הראשון שאליו נכנסו היה פרויקט פינוי-בינוי בגבעתיים, מתחם לביא, שהטיפול בו החל בשנת 2000 , לבניית 225 דירות בשני מגדלים במקום 70 קיימות, ומבנה אחד לשימור. "הפרויקט נמצא סוף- סוף לפני אישור סופי של התוכנית המתוקנת ולאחר חתימה של כל הדיירים עם יזם – קרסו נדל"ן", אומר סוכובולסקי. לדבריו, לא הוא ולא הדיירים התייאשו ממימוש הפרויקט, שבו הם מאמינים, אף על פי שעברו כבר 17 שנה. משרד א. סוכובולסקי ושות' עוסק בשנים האחרונות בכמה פרויקטים גדולים של פינוי-בינוי. בין הפרויקטים הללו ניתן למנות חלק משכונת סומייל בתל אביב (שלב הפינוי), מתחם לביא בגבעתיים, כאמור, פרויקט פינוי-בינוי ברחוב הר שומרון בהרצליה שבו ייבנו 320 יחידות דיור במקום 80 קיימות, מתחם דרך הטייסים בתל אביב (פינוי-בינוי של חנויות) וקרקע המשותפת לממשלת ספרד ולבעלים פרטיים ברמלה. יש גם פרויקטים של תמ"א 38 חיזוק ועיבוי שבהם מעורב המשרד, כמו ברחוב מלצ'ט בתל אביב – בניין לשימור עם שישה דיירים שיתווספו לו עוד ארבע דירות בשתי קומות, ועוד מבנה לתמ"א עם חצי הריסה (החלק הפנימי) ותוספת מבנה בחצר ברחוב לבונטין 4 בתל אביב.
 

מייצגים דיירים בלבד
בכל הפרויקטים בהתחדשות עירונית משרד א. סוכובולסקי מייצג את הדיירים בלבד. עם יזמים הוא עובד בפרויקטים נדל"ניים שאינם מסוג תמ"א או פינוי-בינוי. לדברי עו"ד סוכובולסקי, הדיירים הם אלה שפונים למשרד בעקבות המלצות של לקוחות שעובדים עם המשרד בנושאים אחרים. לדבריו, הם בדרך כלל אינם ממליצים לדיירים על יזמים שהם עובדים איתם.

"אנחנו נוהגים לקיים מכרז בין שלושה- חמישה יזמים. אנחנו כן ממליצים לדיירים לבחור ביזם בעל יכולת כלכלית מוכחת, שנותן תמורות סבירות ונחוש להקים את הפרויקט, ולאו דווקא ביזם שמבטיח להם הבטחות מרחיקות לכת. כל זאת בכדי שהפרוייקט לא ישאר תלוי באוויר".


מעבר לבחירת היזם וההתנהלות מולו, איך אתם עוד מסייעים לדיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית?
עו"ד סוכובולסקי: "אחד הדברים החשובים בשלבים הראשונים שאנחנו מבצעים הוא בדיקת התנאים המסחריים של הפרויקט– להקפיד על שני כיווני אוויר לפחות בכל דירה, על המפרט הטכני, לבדוק אם ניתן להוסיף קומות מעבר למתחייב בתקן או להגדיל את שטח הדירה מעל למה שמתחייב. היזמים נוטים שלא להעניק זכויות מעבר לתקן, שכן מעל זה הם חייבים במס. ואולם, התקן הוא הנחיה, לא חובה, ולכן צריך להיאבק כדי לקבל תוספות. גם בגבעתיים וגם בהרצליה יצרנו סיכוי די גבוה לתוספת של יותר מ 25- מ"ר לדירה, שהוא השטח המחויב. רק לאחר שאנחנו קובעים את התנאים המסחריים האופטימליים של הפרויקט מבחינת הדיירים, אנחנו מחפשים איתם את היזם. מלבד זאת, אנחנו מייצגים את הדיירים בכל הגופים התכנוניים – ועדה מקומית, מחוזית, המועצה הארצית, כפי שהתחייב למשל בפרויקט בגבעתיים".


האם אתה רואה שינויים בתחום לאורך השנים?
עו"ד סוכובולסקי: "התחום הפך להרבה יותר מסודר ולכן גם מתנהל בקצב טוב יותר – יש הרבה יותר פרויקטים שיוצאים לפועל. גם החקיקה מסודרת יותר. הרשויות וגם היזמים והדיירים נכנסים למסלול ידוע ומוכר יותר, ולכן ההליכים מתקצרים. יש האצה של פרויקטים, ובשנים הקרובות נראה הרבה מאוד פרויקטים של התחדשות עירונית בבנייה. זה מאגר הקרקעות הקיים בשטחים עירוניים". לסיכום מציע עו"ד אריה סוכובולסקי לדיירים לא להתייאש מההליך של התחדשות עירונית, שיכול להיות ארוך מאוד ודורש התגמשות. "לא פעם דיירים באים עם ציפיות לא ריאליות, ונתקלים בדרישה של הרשויות להקטנת זכויות בנייה או דרישה להקמת חניון תת-קרקעי שמגדיל את עלויות הבנייה. בגבעתיים, למשל, שטח הדירה שהובטח לדיירים בתחילת הדרך היה 130 מ"ר והוקטן ל 110- מ"ר, הדיירים הסכימו לכך כדי לאפשר לפרויקט לצאת לפועל".