מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

צבי שוב משרד עורכי-דין

צבי שוב
עו״ד

"בחרנו להתמקד בהריסה ובנייה ובפינוי-בינוי שבהם ההליך מורכב ומאתגר, והזכויות גדולות יותר. כמשרד בעל ידע וניסיון נוכל לתרום לקידום ההליך. פרויקטי התחדשות הם מורכבים ומאתגרים, גם כי לדיירים יש אינטרסים שונים. תמיד נבדוק מה קו פרשת המים, נחתור להידברות, ונחפש איזון שיאפשר להתקדם וזה לא פשוט. כדי לפתור חילוקי דעות בהמשך, מתחילים את ההתקשרות בהסכמי שיתוף בין דיירים. זו מערכת הסכמית מחייבת, שאם דייר חתום מפר אותה הוא יעמוד בפני סנקציות"

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-5757170

"זהו משרד של 'one stop shop' ללקוחות שמבקשים מענה אינטגרטיבי כולל"

משרד עוה"ד צבי שוב הוא משרד בוטיק מהמובילים בתחום המקרקעין, תכנון ובנייה, ליווי עסקאות מקרקעין, התחדשות עירונית וליטיגציה בתחום הנדל"ן. המשרד הוקם בתחילת שנת 2006 על-ידי עו"ד צבי שוב, אשר עסק שנים רבות בתחום המקרקעין במשרדו של אביו, עו"ד משה שוב ז"ל, מבכירי עורכי-הדין בתחום. המשרד מלווה עסקאות מקרקעין על סוגיהן, כמו עסקאות קבוצתיות וקומבינציה, תמ"א-38 , פינוי-בינוי לרבות ההסכמים הנלווים, כגון הסכמי מימון וכיוצ"ב, הקדשות, מיסוי מקרקעין לרבות היטל השבחה, ליווי פרויקטי נדל"ן מהשלבים הראשונים של ההתארגנות, עסקאות מכר ורכישה של דירות וקרקעות, הסכמי מתנה, הסכמי שיתוף ועוד.

לדברי עו"ד דפנה סירוטה-הולנדר, מנהלת מחלקת נדל"ן והתחדשות עירונית, יתרון בולט של המשרד הוא שהוא מהווה "one stop shop", ללקוחות המחפשים מענה  אינטגרטיבי בתחום. ”אנו יודעים לתת מענה כולל, החל מבדיקת כדאיות העסקה, דרך אופן ההתקשרות, ועד קידום הליכי התכנון, עריכת העסקה עצמה ומסמכי הלוואי, ייעוץ מס, דיווחים ורישומים, פינויי דיירים מוגנים, וכל פעולה הנדרשת להשלמת העסקה ולרישום הזכויות. העבודה על כל פרויקט היא תוצאה של שיתוף-פעולה בין עורכי-הדין הוותיקים המעודכנים בתחום, כך שההסתכלות היא כוללת והליווי מקיף".

לדברי עו"ד סירוטה-הולנדר, המשרד עוסק בהתחדשות עירונית זה ארבע שנים. ”הבנו,
שבטווח הרחוק הקרקעות ילכו ויפחתו, אך היות שפרויקטים של התחדשות עירונית הם תלויי תוצאה (כלומר, עורכי-הדין לא רואים שכר עד שלב מאוחר יחסית), בחרנו להתמקד בהריסה ובנייה, ובפרויקטים של פינוי-בינוי שבהם ההליך מורכב ומאתגר יותר, והיקף הזכויות גדול יותר. כמשרד בעל ידע וניסיון רב לרבות, הניסיון הייחודי שלנו בתחום התכנון והבנייה, אנו יכולים לתרום הרבה למען קידומו. אנו בוחרים את הפרויקטים, ולוקחים אך ורק פרויקטים שמבחינתנו יש סיכוי ממשי שייצאו מהחזון אל הפועל". עוד לדברי עו"ד סירוטה-הולנדר, ”פרויקטים של התחדשות עירונית הם מורכבים, ואחד האתגרים המורכבים בתחום. זאת, בין היתר, לאור העובדה שבמקרים רבים הדיירים לא תמיד בעלי אינטרסים זהים. אחד רוצה שתי חניות, השני דירה גדולה יותר או מרפסת רחבה. לכן, תמיד נבדוק עימם מהו מבחינתם קו פרשת המים, נחתור להידברות, ונחפש את האיזון שיאפשר להתקדם. זה לא פשוט בכלל, כי כל אחד מגיע לשולחן עם אג'נדות שונות. ”על-מנת לפתור חילוקי דעות בהמשך, אנו מתחילים את ההתקשרות בהסכמי שיתוף בין דיירים (אם אין תקנון בית משותף), כדי שיהיה הסכם המתווה שיתוף-פעולה בקרקע. זוהי מערכת הסכמית חיונית ומחייבת בין הדיירים, ואם דייר חתום מפר אותה, הרי שהוא יעמוד בפני סנקציות, כפי שצוינו במסמך הבנות משפטי זה ביחסים בינו לבין יתר הדיירים".

סירוטה-הולנדר מציינת, כי ”בנושא דיירים סרבנים שעשויים לחבל בהתקדמות התהליך, חשוב לבנות את הטקטיקה במו"מ מראש על-מנת לנטרל התנגדויות בהמשך הדרך. למשל, הגיעה אלינו קבוצת דיירים שרצו לקדם פרויקט תמא-38 במתווה של הריסה ובנייה מחדש, אך לא היו להם 80% חתימות כנדרש לשם הנעת הפרויקט. היה להם דייר ’שובר שוויון' שבבעלותו שתי דירות שהתנגד לתהליך. הצענו כי הדיירים יקדמו פרויקט במתווה של תמא-38  1 חיזוק, ששם היה להם רוב מספיק גם ללא אותו דייר. בדרך זו, כשהוא ראה שהתהליך קורם עור וגידים גם בלעדיו, הוא ישב עימם לשולחן הדיונים, ולבסוף הדייר הצטרף להריסה ובנייה". סירוטה-הולנדר מדגישה, שהמשרד מלווה גם דיירים וגם יזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית. ”לאור הניסיון הייחודי שלנו בתחום התכנון והבנייה, הפחתות מיסים, היטלי השבחה וליטיגציה, יש למשרד ערך משמעותי רב עבור דיירים ויזמים המחפשים לקדם תוכניות והיתרים, ולנהל הליכים מול מתנגדים, דיירים סרבנים וכיוצ"ב. היות שבמשרד פועלות מחלקת תכנון וליטיגציה ומחלקת נדל"ן
והתחדשות עירונית, יש לנו יתרון בשלבי התכנון והמו"מ במכרז יזמים. זאת, מכל ההיבטים החשובים לפרויקטים מסוג תמ"א-38 ופינוי-בינוי, ההיבטים התכנוניים, המסחריים, המשפטיים והמימוניים".

 

מדוע הפך תחום ההתחדשות העירונית לכה משמעותי בענף הנדל"ן כיום?
”הדיירים, היזמים והרשויות מבינים שהתחדשות עירונית היא העתיד, ואין ברירה אחרת. מבחינת היזמים, אין מספיק קרקעות פרטיות והקרקעות הציבוריות מוקצות ל'דיור למשתכן'. כך שהאפשרות לפרויקטים חדשים היא במקרים רבים בדרך של התחדשות עירונית. הדיירים מבינים שכדי להגיע לדירות חדשות בלי להוציא כספים ובלי לשנות את מערך חייהם, עליהם לפעול וליזום פרויקט. מבחינת הרשויות, אני מאמינה שהן ישקיעו יותר בקידום התשתיות והמרחב הציבורי, ובסופו של דבר תהיה סינרגיה בין כמות הפרויקטים המתחדשים לבין מספר הפרויקטים והכמות שהרשות יכולה להכיל".