מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

ש.גזית

קבלן ביצוע הוא האיש הנכון בתמ"א 38 חיזוק מבנים: גם מגיע מוכן, גם מתמחר נכון וגם מרוויח יותר. והדיירים נהנים מכך

שלומי פרטוש
שותף ומנכ"ל החברה

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 6
  • בביצוע 2
  • בתהליך 1
  • סה"כ פרוייקטים 9

מדורג בערים
ראשון לציון

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-5711580

יזם שהוא קבלן יוצא מחוזק

 

"מבחינתי, פרויקטים של הריסה ובנייה הם כמו כל פרויקט מגורים אחר, שכל יזם בינוני יכול להרים בהצלחה. בתמ"א 38 חיזוק מבנים, לעומת זאת, הגג הוא הקרקע שלך, ועליו עליך להרים בניין חדש, על כל המגבלות הכרוכות בכך. מכאן, שיש למקסם את המקצועיות שלך על מנת להקים מוצר ראוי, לא רק בסוף הדרך, אלא גם תוך כדי עשייה, כי הדיירים הם שותפים שלך גם במהלך הבנייה"
 

למרות שהמטוטלת כיום בתחום ההתחדשות העירונית נעה יותר ויותר לכיוון פתרונות ההריסה והבנייה, שלומי פרטוש, בעליה של חברת ש.גזית, שומר אמונים ליסודות הענף המסורתיים ומתרכז בביצוע פרויקטים מתחום התמ"א 38 חיזוק מבנים. הרקע להעדפתו טמון בהיסטוריה הביצועית שלו, במהלכה עבד כמנהל פרויקטים בחברות הנדל"ן הבכירות בארץ, ולאחר מכן הקים חברת ביצוע עצמאית. כך, שהעובדה שהגיע לתחום ההתחדשות העירונית כקבלן, והוא מסתכל על כל פרויקט מנקודת מבט ביצועית, מוליכה אותו כדרך הטבע אל אותם פרויקטים מסובכים יותר מבחינה ביצועית, שם יוכל להבליט את יתרונותיו היחסיים בתחום.
"כאשר אתה בונה בניין מתחילתו, אתה לא מוגבל, הקרקע היא בתולית ואתה יכול 'להתפרע' עליה, כמובן בהינתן הגבלות של זכויות בנייה וקווי בניין", אומר פרטוש. "כך שלמעשה, מבחינתי, פרויקטים של הריסה ובנייה הם כמו כל פרויקט מגורים אחר, שכל יזם בינוני יכול להרים בהצלחה. בתמ"א 38 חיזוק מבנים, לעומת זאת, הגג הוא הקרקע שלך, ועליו עליך להרים בניין חדש, על כל המגבלות הכרוכות בכך. מכאן, שיש למקסם את המקצועיות שלך על מנת להקים מוצר ראוי, לא רק בסוף הדרך, אלא גם תוך כדי עשייה, כי הדיירים הם שותפים שלך גם במהלך הבנייה", לדבריו.
"מעצם העובדה שעובדים על בניין חי, צריך לשמור אותו 'נושם' גם עבור הדיירים שמתגוררים בזמן הבנייה, ולשמור על התשתיות הקיימות בו, כך שלא יפריעו למהלך העבודה התקין, וליצור אזורי בטיחות סטריליים בתוך אתר הבנייה", מוסיף פרטוש. "הדיירים נמצאים כצופים בתהליך, חשופים לכל ומודעים לכל תקלה, ולכן יש לייצר מערכת מיומנת שתצמצם את הכשלים למינימום, כך שחיי הדיירים בתקופת הבנייה יהיו נסבלים והיא תעבור באופן חלק".

"הסיכונים גבוהים יותר בתמ"א הריסה ובנייה"
נפח הפעילות של ש.גזית בתחום מונה עשרות פרויקטים, מתוכם כעשרה אחרי אכלוס. וכאשר ניתן להתמודד ביעילות מול הסיכונים בתחום, מרוויחים יותר.
מדבריך עולה כי על מנת להצליח בתחום, לפחותבכל הקשור בתמ"א חיזוק מבנים, על היזם לבנות בעצמו?
"בשוק של היום, רוב אנשי התמ"א 38 הם יזמים בלבד,והם תלויים באופן קריטי ומוגזם ביכולות קבלן. גם אם היזם הוא הטוב בעולם, אך בחר בקבלן הלא נכון, הפרויקט ייכשל. המקרה ההפוך לא תמיד פועל כך, כי גם אם היזם אינו מהמוצלחים ביותר, אך ליכד סביבו אנשי מקצוע טובים ובחר בקבלן הביצוע הנכון, הפרויקט יהיה מוצלח. לפחות בכל הקשור לדיירים.

אמנם, הסיכונים הביצועיים גבוהים יותר בתחום חיזוק המבנים מאשר בתחום ההריסה והבנייה, אך עדיין, לדעתו של פרטוש, הסיכונים הם גבוהים יותר דווקא בתחום הנחשב על פניו כמסוכן פחות. "כל נושא המיסוי וההיטלים בעייתי מאוד בתחום התמ"א 38 הריסה ובנייה", הוא מסביר. "הרשויות עדיין מתחבטות בקביעת זכויות הבנייה ובגובה ההיטלים השונים".

״המהפכה תגיע גם לפריפריה"
תחום נוסף, אשר בתחילת דרכו של פרטוש כיזם בתחום ההתחדשות העירונית היווה מכשול של ממש במימוש פרויקטים, אך כיום הופך למוסדר יותר, הוא התחום המימוני. "בימיה הראשונים של התמ"א 38, הבנקים לא 'התחברו' לתחום, כך שבהיותי יזם צעיר נתקלתי במחסום תזרימי", מספר פרטוש. אחד הגורמים שהעניקו לתחום ההתחדשות העירונית אוויר מימוני, הוא שוק האשראי החוץ בנקאי. "בשל סירוב הבנקים, נעזרתי בקרנות חיצוניות כדוגמת קרן הגשמה אשר ליוותה אותנו במספר פרויקטים, שהאמינו בתחום וביזמים הצעירים ומינפו את התחום קדימה, ולהן חלק בהצלחת הענף". כיום, הבנקים הצטרפו למשחק, אך פרטוש, בנוסף לליווי בנקאי שוטף לפרויקטים, ממשיך לשתף פעולה עם חברת מעוף מקבוצת בניש, המספקת פתרונות יזמיים ומימוניים כאחד.
היכן אתה רואה את תחום ההתחדשות העירוניתבהמשך הדרך?
"התמ"א 38 הפכה מרעיון למשהו אמיתי עם אחיזה בשטח, ויצרה מהפכה שרק תלך ותגבר עם השנים. היום ישנם מרכזי ערים ורחובות שלמים שהפכו למודרניים וייצרו פתרונות מגורים עדיפים לתושביהם. אני מאמין כי באיזשהו שלב יימצאו גם המנהיגים הנכונים עימם ניתן יהיה ליישם את תחום ההתחדשות העירונית גם בערים כדוגמת דימונה ובית שאן, שם הסכנה של רעידות אדמה אמיתית, ולא רק באזורי ביקוש״.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

וולפסון 8

נחמיה תמרי 8 א רמת גן

בריניצקי 39 ראשון לציון

הירשפלד 9 - ראשון לציון

הגיבור האלמוני 26 - תל אביב