מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פרשקובסקי

המנכ"ל פרשקובסקי: זוהי עבודה כירורגית לכל דבר. יחסי האמון נרקמים אט-אט, החל מפגישות עם הנציגות, וכלה במפגשים אישיים על כוס קפה עם הדיירים, כאשר לאורך התהליך אנו מלבנים את הבעיות ומצליחים להזים את החששות. תוך כדי תנועה נוצרת דינמיקה חיובית במתחם הגורמת גם לספקנים להירתם למשימה

עדי מסורי
סמנכ"ל

יוסי פרשקובסקי
מנכ"ל

פרוייקטי פינוי בינוי

  • סה"כ דירות אחרי 486
  • סה"כ דירות לפני 126
  • מתחמים בשלבים מתקדמים 1

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
*3220

לתרגם יכולות יזמיות וקבלניות למנוע צמיחה  נוסף - פינוי-בינוי כערוץ להגדלת נפח הפעילות

עם ניסיון של שנים בתחום היזמות והביצוע בשוק  המקומי, קברניטי חברת פרשקובסקי, הבינו כי מאחר שנושבות רוחות חדשות בשוק, יש לייצר אלטרנטיבה נוספת שבאמצעותה ניתן יהיה לתרגם את יכולותיהם היזמיות והקבלניות למנוע צמיחה נוסף.  פרשקובסקי, חברה משפחתית, ציבורית, הבונה ומתכננת  אלפי יחידות-דיור בארץ, בחרה בתחום הפינוי-בינוי כערוץ להגדלת נפח הפעילות.  לדברי יוסי פרשקובסקי, מנכ"ל החברה, ועו"ד עדי מסורי,  סמנכ"ל פיתוח בחברה, בתקופה יחסית קצרה, לפחות  בקנה-המידה של ענף הפינוי-בינוי, היא הצליחה להגיע  ל-%‭100‬ חתימות, בפרויקט של כ-‭500‬ יחידות-דיור  בשכונת זיו בנווה-שאנן בחיפה, ולקידום תכנוני המעמיד  אותם, לפני קבלת היתר בנייה לפרויקט.  לדברי עו"ד מסורי, "מדובר לא רק בפרויקט הדגל בתחום ההתחדשות העירונית של חברת פרשקובסקי, ופרויקט הדגל של העיר כולה. כשכונה מבוקשת שאין בה התחלות בנייה במשך שנים, זיהינו את המתחם כהזדמנות פז  להתחלת פעילותינו בתחום. הדרך לא הייתה קלה, עם התמודדות מול מספר חברות, כאשר נבחרנו כחברה  שתוביל את המתחם, הן בשל הניסיון העשיר של החברה,  והן בשל האיתנות הפיננסית". מסורי מוסיף, כי לחברה פרויקטים נוספים בתחום ההתחדשות העירונית, כדוגמת מתחם החייל האלמוני  בראשון לציון בו חתמו כבר %‭30‬ מבעלי הזכויות על הסכם  פינוי בינוי עם החברה, וכן פרויקט במתווה של תמ"א ‭ 38 ‬  הריסה ובנייה לבניית ‭ 110‬ דירות ברח' בני דן בתל אביב, שבו נבחרה החברה לקדם את המתחם ואנו מצויים ערב חתימת הסכמים. לחברה עוד מספר פרויקטים בשלבים כאלו ואחרים לרבות בשלבי בדיקה במרכז הארץ.  פרשקובסקי המנכ"ל מבהיר, כי "העבודה עצמה היא  כירורגית לכל דבר. יחסי האמון נרקמים להם אט-אט, החל מפגישות עם הנציגות, וכלה במפגשים אישיים על כוס קפה עם הדיירים, כאשר לאורך התהליך אנו מלבנים את הבעיות ומצליחים להזים את החששות. תוך כדי תנועה נוצרת דינמיקה חיובית במתחם, הגורמת גם לספקנים להירתם  למשימה".  ומסורי מרחיב: "ישנן אוכלוסיות רבות, אשר הספקנות אצלן  מונעת מחששות אובייקטיביות מוצדקות. כך למשל, אדם ישיש אשר מתגורר במתחם, וגם אם דירתו מוזנחת, הפרס  של דירה חדשה בעוד מספר שנים, אינו רלבנטי מבחינתו. אבל ברגע שאותו דייר אכן מבין כי נעשה הכול על-מנת להפוך את התהליך מבחינתו לבטוח ולקל ככל האפשר, בין שבאמצעות הקניית הבטוחות הנאותות ובין שעל-ידי  הבטחת דיור חלופי נוח, הרי שלרוב הוא מתרצה".
האם שיעורי ההסכמה המינימליים, המאפשרים  נקיטת פעולות נגד הסרבנים, הם מוגזמים?  
פרשקובסקי: "ודאי. כאשר רשות כלשהי רוצה להפקיע  רכוש קנייני של אדם, אין היא נזקקת להסכמתו, וכופה עליו את ההליך. אני לא מתיימר להציע כי גם יזם פרטי  יוכל להכריח מהלך כזה, אך הסרת חסמים תהיה מבורכת.  לדעתי, גם רוב רגיל מספק להגשת תביעות, אך מאחר שמדובר בתהליך, ראוי תחילה להוריד את הרף המינימלי  ל-%‭.60%-70‬ ככל שהרף נמוך יותר, כך האינסנטיב של הסרבנים להתנגד קטן מלכתחילה, ומכאן שהשינוי יגרום לנטרול רעשים ולתהליכים מהירים יותר. תחום נוסף שלדעת ראשי החברה דורש טיפול, הוא הסדרת נושא המיסוי וההיטלים בתהליכי

ההתחדשות העירונית.  לדברי פרשקובסקי, "הצורך בחיזוק מבנים הוא לאומי  ועולה על כל שיקול כלכלי. רעידת-אדמה תיצור נזקים  של מיליארדים, בנוסף לנפגעים בנפש, ולכן חייבים לפעול  כעת ולא רק לאחר אסון. המתכון לקידום תחום תמ"א ‭ 38 ‬ הנו פישוט ההליכים, הסרת חסמים ומתן תמריצים בהיבטי  המס. המדינה מצד אחד מסבסדת פרויקטים של 'מחיר  למשתכן' ו'מחיר מטרה' לזכאים במיליארדים - וזה מבורך, ומאידך, ולכן אין זה הגיוני שלא תסבסד פרויקטים מצילי  חיים של התחדשות עירונית בכלל ובתחום התמ"א בפרט".  פרשקובסקי, בדומה ליזמים אחרים, קובל על הסחבת  בארץ. "היזמים הפרטיים מנסים לממש פרויקטים, אך הביורוקרטיה הקיימת ברשויות, וחוסר הוודאות, הן בתחום  מימוש הזכויות בכלל, והן בהיבטי מיסוי בפרט, מונעים  פעילות מוסדרת של התחום. הגיע העת לבצע סדר, שתקום  רשות שתפשט את העניינים, ותבהיר תהליכים".  גם מסורי חושב שיש אבסורד ביחס הרשויות: "אין זה הגיוני שבפרויקטים במסלול רשויות, שבהם הרשות היא  הגורם המוביל והמתכנן,קיים פטור מהיטל השבחה; ואילו  במסלול הפרטי, שבו התכנון חל על היזם, המדינה אינה מעניקה פטור גורף מהיטל השבחה, דבר שמקשה על  בדיקת ההיתכנות של הפרויקט".
האם אתם מתכננים גם להעמיק פעילותכם בתחום  התמ"א ‭ ?38 ‬ מסורי: "התקורות שיש להשקיע בבניין חדש ביזמות רגילה,  שבו מספר יחידות-הדיור גדול פי כמה, ולכן אנו מתמקדים  בפרויקטים גדולים של יזמות ופינוי-בינוי, אך גם במתחמי  תמ"א ‭ 38‬ שבהם כמות בניינים המעניקים לפרויקטים נפח  מספק. זאת, על-מנת לנצל את היתרון לגודל והיכולת הקבלנית שלנו.  "הפוטנציאל בתמ"א ‭ 38‬ גדול אף יותר מאשר בפינויבינוי", מפתיע פרשקובסקי, ומסביר: "בפינוי-בינוי, התכנון  מתחיל מאפס. במהלכו יש לקדם תב"ע, לצד פעילות ערה  מול דיירים, ואת זאת רק שחקנים מועטים יכולים לעשות.  התהליכים נמשכים לאורך זמן רב. לעומת זאת, בתמ"א ‭ ,38‬ המימוש יותר מהיר וההיצע עצום, אך חוסר הוודאות בענייני המס והעובדה שכל חבר מועצה יכול לחשק את  התהליך, קוטעים פרויקטים רבים באיבם".

להיכן הולך תחום ההתחדשות העירונית בעתיד?  
פרשקובסקי: "ההתחדשות העירונית עשויה לגדול לממדים  עצומים. אך מנגד, מכיוון שמדובר בתחום עתיר סיכון, הרי שאם אכן יתרחש תיקון במחירי הדירות, ותימשך העלייה המדאיגה במחירי הביצוע והמחסור בכוח עבודה ילך  ויגבר, קיים חשש שהשוק ייעצר, ולאחר מכן יהיה קשה להתניעו מחדש".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

נווה שאנן

רחוב הטורים, נתניה

ראשון לציון גן נחום