מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות’ עורכי דין

רועי חרש
שותף וראש מחלקת הנדל"ן

רועי ששון
עו"ד

"ההבנה של מערכת האינטרסים והשיקולים של כל צד, מסייעת רבות למציאת פתרונות יצירתיים, על מנת לגשר בין הדיירים לבין היזמים השונים", מציינים עורכי הדין רועי חרש ורועי ששון ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-7770111

"לייצר ערך מוסף ללקוחות, בכל שלב משלבי הפרויקט"​

 

 

קיימים סוגי יזמים רבים שאופיים הייחודי ישפיע על האינטראקציה עם הבעלים, ובהתאמה על המשך
הפרויקט. יש יזמים שמטרתם מתרכזת בנתוני הכדאיות הכלכלית של הפרויקט, דבר שגורם להם לעיתים לאבד את הקשר האישי עם הבעלים

פרויקטים של התחדשות עירונית הם בעלי מורכבות רבה. הם מחייבים ידע מעמיק לצד ניסיון מעשי עשיר הנלווה לייצוג המשפטי. משרד עורכי-הדין ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות' (EBN) הוא אחד מהמשרדים המובילים בישראל ובעל מומחיות רבה בתחום ההתחדשות העירונית. המשרד שותף להליכים המשפטיים הגדולים והמורכבים שנערכו בישראל בשנים האחרונות וכן לעסקאות הגדולות במשק. למשרד מומחיות רבה בתחום הנדל"ן על כל רבדיו, בטיפול בפרויקטים גדולים ובעסקאות גדולות, לרבות בפרויקטים של התחדשות עירונית (פינוי-בינוי ותמ״א- 38 ,(שבהם מייצג המשרד חברות נדל"ן מהגדולות ומהמובילות במשק. בנוסף למומחיות בתחום הנדל"ן, למשרד מומחיות וניסיון משפטי במספר רב של תחומי עיסוק, דוגמת ליטיגציה מסחרית (כולל תביעות ייצוגיות), מיזוגים ורכישות, מדיה ותקשורת, אנרגיה ותשתיות, היי-טק, שוק ההון, הגבלים עסקיים, דיני עבודה ומימון פרויקטים. לדברי עו"ד רועי חרש, ראש מחלקת הנדל"ן במשרד ארדינסט בן נתן טולידאנו, ועו"ד רועי ששון, המתמחה בתחום הנדל"ן ובמימון נדל"ן, למחלקת הנדל"ן ניסיון רב הן בייצוג דיירים והן בייצוג יזמים בעשרות רבות של פרויקטים בתחום ההתחדשות עירונית. “צברנו ידע רב בליווי תהליכי התכנון הקשורים לפרויקטים אלה, וכן ניסיון עשיר בתחום מימון עסקאות התחדשות עירונית, לרבות באמצעות קרנות השקעה המתמחות במימון פרויקטים מסוג זה". השניים מציינים עוד, כי השוק מלא ביזמים והמטרה האמיתית היא ניתוח נכון של העסקה: “בכל פרויקט אנחנו נכנסים לעובי הקורה, לרבות בהיבט התכנוני, ובדרך זו מכניסים ערך מוסף לנושא התמורות בעסקה. נקודת המבט התכנונית מאפשרת לגבש היקפי זכויות בנייה, להציע אפיקים תכנוניים שונים, וכן ללוות תהליכים של קידום תב"ע ככל הנדרש".

עו"ד רועי חרש מוסיף, כי “כשאנו ניגשים לבחון פרויקט מסוים, אנו בודקים את סביבת הפרויקט וחלופות התכנון, ומנסים למצוא היכן ניתן לייצר לו יתרונות אשר יגדילו את הערך לצדדים, כמו למשל, צירוף בניינים נוספים". עו"ד ששון ממשיך את הדברים ומציין - "אנו נעמיק במקביל גם בבחינת ההיבט המימוני של הפרויקט, שכן כיום עומדות בפני היזמים חלופות מימון מגוונות, שיש להן השפעה רבה ומכרעת על התקדמות הפרויקט והשלמתו". לדברי עורך דין חרש, יש יתרון לגודלו של משרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו, המונה כיום כ- 100 עורכי-דין. יתרון זה מאפשר למשרד לטפל בפרויקטים ארוכי טווח, ליהנות מאורך נשימה גדול, ומסינרגיה עם מחלקות אחרות במשרד. לדברי עו"ד רועי חרש: “בזכות הסינרגיה הבין-מחלקתית, המשרד מספק מעטפת כוללת, המאפשרת ראייה אינטגרטיבית, וכך הטיפול בעסקה נעשה בכל הרבדים".

הניסיון רב-השנים בתחום ההתחדשות העירונית מביא עימו היכרות רבה ואף אישית עם מגוון רחב של יזמים בתחום ההתחדשות העירונית, וכן היכרות עם הגישות השונות שבהן נוקטים היזמים בניהול הפרויקטים. לדברי עורכי-הדין חרש וששון לידע זה חשיבות רבה בהצלחת הפרויקט: “בסופו של דבר, אנחנו מסייעים לייצר חיבור בין שני צדדים אשר הולכים לצעוד יחד בתהליך מורכב וארוך. לכן, חשוב למצוא את ההתאמה האופטימלית ביניהם שתביא לעסקה הטובה ביותר. במהלך השנים, גילינו שקיימים סוגי יזמים רבים שאופיים הייחודי ישפיע על האינטראקציה עם הבעלים, ובהתאמה על המשך הפרויקט. מחד, ישנם יזמים שכל מטרתם מתרכזת בנתוני הכדאיות הכלכלית של הפרויקט, דבר שגורם להם לעיתים לאבד את הקשר האישי עם הבעלים, ואת ההתחשבות בדרישותיהם המיוחדות המאפיינות פרויקטים של התחדשות עירונית. מאידך, ישנם יזמים שמוכנים להתחייב לכל דרישה מצד הבעלים, ללא בדיקת הנתונים הכלכליים כראוי, באופן שמסכן את הפרויקט ומעמיד בספק את היכולת של היזם לעמוד בהתחייבויותיו". לדברי עוה"ד חרש וששון, “ההבנה של מערכת האינטרסים והשיקולים של כל צד, מסייעת רבות למציאת פתרונות יצירתיים על מנת לגשר בין הדיירים לבין היזמים השונים". הם ממחישים זאת באמצעות מקרה ספציפי שבו טיפלו. “ייצגנו דיירים בפרויקט תמ"א-38 הריסה ובנייה. היזם שבחרו הדיירים היה יזם מוכר, בעל ניסיון, אך התמורה שלו הייתה פחותה ביחס להצעות אחרות שהתקבלו. במסגרת המו"מ ביחס לתמורה, היזם דבק בתחשיב הכלכלי היבש, ולא היה מוכן לסטות מהצעתו. לאחר מספר פגישות הצלחנו לגשר על הפערים, והיזם נאות להגדיל את התמורה לדיירים, בין היתר באמצעות מנגנוני תמורה יצירתיים".

עורכי-הדין חרש וששון מסכמים: “אנו מאמינים כי הניסיון המקצועי של משרדנו, וההיכרות העמוקה עם תחום ההתחדשות העירונית, מאפשרים לנו לייצר ערך מוסף ללקוח בכל שלב משלבי הפרויקט, למצוא פתרונות יצירתיים, ולהפוך פרויקט מחזון למציאות".