מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

אנשי העיר

בחברת אנשי העיר מתמקדים בהתחדשות עירונית בת"א ומטמיעים דפוסי עבודה ייחודיים בענף • אבל בלי תמיכה של העירייה והמדינה-גם לפוטנציאל של בירת הנדל"ן של ישראל יהיה סוף

רון חן
בעלים ומנכ"ל

רועי לויאן
סמנכ"ל ואדריכל

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 3
  • בביצוע 4
  • בתהליך 10
  • סה"כ פרוייקטים 17

מדורג בערים
תל-אביב

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-5173838

אנשי העיר נושמים ויוזמים את תל אביב

מעצם היותם טייסים, בחברת אנשי העיר ממוקדים  מטרה. והמטרה מבחינתם היא תל אביב. החברה,  אשר נוסדה בשנת ‭ ,2007‬ החליטה להתמקד בשש השנים האחרונות אך ורק בתחום ההתחדשות העירונית,  ונכון להיום כ-‭20‬ פרויקטים, המהווים כ-%‭80‬ מהפעילות  הכוללת של החברה, מצויים בתל אביב. "אנו נושמים  ומכירים אותה טוב יותר מכל אחד אחר בתחום", מסביר  המנכ"ל רון חן את הסיבה לכך.  ואולם, בחלוף השנים, יזמים רבים אחרים החלו להבין את הפוטנציאל העצום הקיים בתחום ההתחדשות העירונית  בבירת הנדל"ן של ישראל, והתחרות הפכה למאתגרת יותר.  "בתל אביב יש הכי הרבה 'בשר' ולכן התחרות היא קשה,  מאחר שהחברות מתחילות להתאים עצמן לשוק", מספר  חן. לדבריו, החברה שבניהולו אחראית בין היתר לדפוסי  העבודה החדשים בענף. "אנחנו היינו מבין הראשונים להגיע מראש לישיבות הדיירים עם תכנון מלא, עוד כאשר הנושא  היה בחיתוליו, ואף לא הייתה לכך דרישה מצד הדיירים".

 רון מספר כי מבחינתו מדובר על סיכון מחושב: "הדבר כרוך בהשקעת זמן וכסף וכולל בין היתר תכנון מלא של  הדירות והמרתפים, כך שלאחר כמה מפגשים, הדיירים ידעו איך ייראה הבניין בסוף התהליך. החברות המתחרות לא הבינו את ההתנהלות שלנו, אך כיום זה הופך להיות סטנדרט, המעיד על שקיפות והקפדה על החוקים ועל  התכנון הנכון". לדבריו של רון, המקרים האחרונים עליהם  שמענו בתקשורת אצל חברות בתחומי הנדל"ן השונים, גורמים לכך שעבור הדיירים, במיוחד אלו הגרים בנכסים אשר שוויים רב עוד מלכתחילה, נושא בחינת אמינות היזם הינו קריטי, ומהווה חסם כניסה עוד בטרם החלו לעסוק  בסוגיית התמורות. "חלק גדול מהגופים הלא מקצועיים יצאו כבר מן השוק, ובהמשך גם הנותרים יבינו שאין  להם מה לחפש בעיר", אומר רון. "גם החברות הגדולות  והמוכרות אשר גילו את הפוטנציאל בתחום התמ"א ‭ 38 ‬  באיחור, מבינות כי מדובר בצורת עבודה שונה, ומתקשות לסגל לעצמן את מאפייני  העבודה המיוחדים של התחום".

בעיות ייחודיות לעיר
איך בסופו של דבר יכריעו הדיירים בין היזמים שישרדו את השוק?
 "מאחר שהשוק משתכלל, הרי שבסופו של דבר רוב היזמים המקצועיים יציעו לבעלי הדירות  תמורה די זהה. לכן, בעלי הדירות כיום בוחנים את נושא האיתנות הכלכלית של היזם ואף מתמקדים בסוגיות של בנייה ירוקה ובעיקר באיכות המפרטים, על מנת להגיע להחלטה, ולעיתים אף נעזרים לצורך כך בשירותיהן  של חברות מייעצות".
האם לדעתך החברות המייעצות אכן משפרות את מצבם של הדיירים במו"מ אל מול היזם?
"מצד אחד, מעורבותם של גורמים מקצועיים מייעצים עוזרת לדיירים לעשות סדר באשר לזכויות הבנייה, ומה שניתן לקבל  עבורן. מצד שני, על הדיירים להבין כי בסופו של דבר זה יבוא  על חשבונם, שכן עלותן הגבוהה מועמסת אמנם על היזם, אך מפחיתה מרווחיות הפרויקט, וזה בא לידי ביטוי בתמורות  שהוא יכול להציע לדיירים".

האם עצם העובדה כי כמות הדירות המוחזקות על ידי משקיעים גבוהה מערים אחרות בהן אתם פועלים, כדוגמת רעננה ורמת גן, מקלה על מלאכת  השכנוע, או לחילופין מקשה עליה?          

 

 

"העובדה שיש יותר משקיעים לעיתים מקלה, כי חלק גדול מהבעלים מלכתחילה נכנסו להשקעה למטרות רווח,  והתמ"א ‭ 38‬ היא התשובה הטובה ביותר למימוש. יחד עם  זאת, יש לעיר מספר בעיות ייחודיות המקשות על המלאכה. מעבר לבעיות הפרסונליות, ובהן נושאי ירושה וסכסוכי דיירים קשים, עצם העובדה כי הבנייה בעיר היא ישנה  וחלק ניכר מהבניינים נוסד עוד בשנות ה-‭40-50‬ של המאה  הקודמת, הובילה לבעיות של רישום, רישוי, בנייה לא  חוקית ודיירים מוגנים, ואלו מקשות על הפרוצדורה".

 "עבודה לעוד ‭ 15-20‬ שנה"
האם יחסו הקר של ראש העיר, רון חולדאי, לתמ"א ‭ 38‬ מקשה על היזמים לפעול?
"חולדאי חושב שפתרון התוספות אינו נכון ותמ"א ‭ 38‬ זה פרס לתושבים שגם ככה עשירים. אך בעירייה כן מנסים לקדם את נושא התמ"א ‭ 38‬ הריסה ובנייה, מתוך הבנה שכך יוכלו לקדם פתרונות של בנייה ירוקה, תכנון אורבני  נכון, לצד גביית היטלי ההשבחה - תמורות שהעירייה לא  מקבלת בפרויקטים של חיזוק מבנים". 

מה עתידו של שוק התמ"א ‭ 38‬ התל אביבי?
"כיום יש הרבה עבודה, אך בעוד ‭ 15-20‬ שנים כבר לא יהיו  בניינים ברבעים 4 ו-3 עליהם מבוססת תוכנית המתאר הנוכחית של העיר, כך שיהא על העירייה לקדם תוכניות גם  לגבי הרבעים הנותרים. אולם, גם שם הפוטנציאל מוגבל, כך שיהיה על המדינה לייצר תוכנית נוספת להגדלת זכויות הבנייה. כמו כן, לדעתי ברשויות ינסו לקדם פתרונות של תמ"א ‭ 38‬ בהיקפים גדולים יותר, קרי מתחמים שלמים שיקודמו על פי המתווה הזריז יחסית של התמ"א ‭ ,38‬ ולא זה המסורבל של הפינוי-בינוי".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

פנקס 11-13

קצנלסון 7

רמז 19

פומפדיתא 20 תל אביב

בארי 11