מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

אקו סיטי

אקו סיטי יוזמת ומבצעת פרויקטים של התחדשות עירונית ומובילה את התחום במרכז תל-אביב • נכון להיום היא חברת התמ"א היחידה שמיישמת את המודל הסינרגטי של ייזום–תכנון–ביצוע שבו כל שלבי הפרויקט מבוצעים בתוך חברה אחת

אילי בר
מנכ"ל משותף

אדריכל דודו רשף
מנכ"ל משותף

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 7
  • בביצוע 11
  • בתהליך 21
  • סה"כ פרוייקטים 39

מדורג בערים
כלל ארצי • תל-אביב • גבעתיים

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-6297143

"כשיזמים התאיישו מהעיר המשכנו לעוד היתר. עם השנים תל אביב הפכה להתמחות שלנו"


לשותפים בחברת אקו סיטי ההחלטה היכן למקד את פעילות החברה הייתה כמעט מתבקשת. מייסדי ומנהלי החברה אילי בר ודודו רשף, הם תל-אביבים מילדות, ולדבריהם, זאת העיר היחידה שהם מכירים ממש מבפנים. בנוסף לכך, חברת הבנייה שגראוי ליבוביץ השותפה באקו סיטי, מבצעת בעיר עשרות פרויקטים לשימור ולבניית בנייני יוקרה חדשים. מאז תחילת פעילותה בשנת 2008 כאחת הראשונות בתחום, התמידה אקו סיטי בייזום ובביצוע פרויקטים בעיקר בתל-אביב, גם בימים שבהם העירייה עשתה מאמץ מוצהר להרתיע יזמים מלקדם פרויקטים בעיר. 
לדברי האדריכל והמנכ"ל-המשותף, דודו רשף:  "מה שהחל אצלנו ברמה של כיוון, התגבש לכדי אסטרטגיה ברורה. בין היתר משום שהבנו שקשה להתפרס אל עבר מספר ערים שונות בתחום הדורש התמחות מקומית, שכן ישנם מאפיינים ברורים לכל עיר, ואף לכל אזור בתוך העיר".
המנכ"ל-המשותף אילי בר מוסיף:  "כשהיזמים התייאשו מהעיר המשכנו לעוד היתר. עם השנים תל אביב הפכה להתמחות שלנו. שילמנו שכר-לימוד יקר כדי להתמקצע בהתחדשות עירונית בתל-אביב, להבין איך הדיירים רואים את התהליך, ללמוד מה הדרישות המקצועיות של העירייה, ולמצוא את הפתרונות הנכונים לביצוע פרויקטים שעומדים בדרישות הגבוהות שהעיר מציבה לכל מי שרוצה לעבוד בה".
עם השנים, ההתעקשות להתמקד בתל-אביב הפכה את אקו סיטי לחברה הכי "תל-אביבית"

בפרויקטים של הריסה ובנייה, כמו גם בפרויקטים של חיזוק ותוספת על בניינים קיימים, גם כשהבחירה הזאת נראתה קצת מוזרה לנוכח תנופת ההתחדשות בערים שכנות בגוש דן.

"האיכות משחקת תפקיד מרכזי"
האם העובדה שחברת הבנייה שגראוי ליבוביץ, השותפה באקו סיטי, מתמחה בביצוע פרויקטים יוקרתיים בתל-אביב מיקדה אתכם לפעול באזורים שבהם רמות המחירים גבוהות במיוחד?
אילי בר: "יזם שרוצה להתמקד ברמת ביצוע גבוהה ואיכותית, מתקשה להיות תחרותי באזורים שבהם סטנדרט הביצוע נמוך יותר. כיזם וכקבלן-מבצע אתה חייב להחליט מה הן נקודות העוצמה שלך, ולא לסטות מהן. לכן, בשלב מוקדם מאוד בפעילות החלטנו להתמקד באזורים שבהם האיכות היא זו שמשחקת תפקיד מרכזי. כאן יש לנו יתרון משמעותי שהצלחנו למנף, כי בעלי דירות בתל-אביב מחפשים יזמים שמסוגלים לתכנן ולבנות בניינים מיוחדים וברמה גבוהה.
המיקוד הגיאוגרפי במרכז תל-אביב נותן לנו יתרון משמעותי גם מבחינת מערך ביצוע הבנייה בשטח. כמנהלים, ריכוז של פרויקטים קרובים מאפשר לנו בקרה ופיקוח צמודים על כל פרויקט. הזמינות הפיזית היא מאוד משמעותית בתחום שלנו, ויזם שמתפרס על ביצוע פרויקטים בכמה ערים שונותי תקשה מאוד לנהל את המערכת כשיגיע להיקפי ביצוע גדולים.
בנוסף, ריכוז הפעילות באזור מסוים ומוגדר מחזק גם את יכולות השיווק והמכירה שלנו. בכל נקודת זמן אנחנו מסוגלים להציע לרוכשים מגוון מרשים של דירות למכירה, ובכך להפוך למעשה למותג לוקאלי חזק מאוד. לקוח שמחפש פנטהאוז בתל-אביב, בוודאות לא מעוניין בפנטהאוז ברמת-גן, אבל בהחלט פתוח לשמוע על חלופות מתאימות במרכז העיר. יכולת מכירה גבוהה היא אלמנט קריטי ליציבות הכלכלית של יזם התחדשות עירונית".
לדברי בר, "בסופו של דבר, הבחירה להתמקד בתל-אביב עלתה לנו בהרבה מאוד מאמץ, זמן וכסף. צריך הרבה סבלנות לדחוף כל הזמן בעלייה, אבל המיקוד והניסיון שצברנו מוכיחים את עצמם בטווח הארוך. לשמחתי, השותפים שעוסקים בניהול השוטף, יחד עם התעשיין אהרון שפירא, שהאמין והשקיע בחברה מראשית דרכה, מסכימים כולם שריצה למרחקים ארוכים היא הגישה הנכונה, גם במחיר של דחיית רווחים מהירים".
מה מייחד את מבנה הפעילות של אקו סיטי?
דודו רשף: "הדבר החשוב ביותר הוא, שאנחנו היזם וגם הקבלן-המבצע. אנחנו מנהלים באופן עצמאי לחלוטין את הפרויקט מהמפגש הראשון עם בעלי הדירות, ועד להשלמת הבנייה, ומסירתו.
בשנה האחרונה פיתחנו גם את יכולת התכנון האדריכלי, כך שהיום אנחנו מסוגלים לספק ללקוחות שלנו שירות מלא במודל האמריקאי, שנקרא DESIGN& BUILD. אנחנו מתכננים בתוך החברה את הפרויקט עד לקבלת היתר, מכינים את תכניות הביצוע, ומבצעים את הבנייה בעצמנו.
המודל הזה מתגבר על הרבה מהצרות השכיחות בתחום הנדל"ן בישראל: יזמים שחוסכים בשעות תכנון אדריכלי יוצאים לביצוע עם תכניות מאוד חלקיות, ואחר-כך מסתכסכים עם

הקבלן, שגם הוא מנסה בתורו לחסוך בעלויות בכל פינה. הדבר הנכון ביותר הוא, שהיזם, המתכנן והמבצע נמצאים באותה חברה, תחת אותה שליטה ואותם אינטרסים. זה גם מגן עלינו מקבלני-ביצוע שפושטים רגל תוך כדי הבנייה – תופעה שהופכת לשכיחה, ומשאירה יזמים ודיירים במצב מאוד מסוכן".
רשף מציין, כי "עם הזמן יצרנו בחברה חלוקת תפקידים מאוד ברורה בין השותפים: אילי אחראי על הייזום והשיווק, רובר שגראוי וארי ליבוביץ אחראיים על מערך הביצוע, ואני אחראי על מערך התכנון האדריכלי והרישוי. כדי לעבוד בהיקפי פעילות רציניים, יש לנו בחברה צוות של 18 עובדים ומנהלים, הכולל אדריכלים, מהנדסים והנדסאים שאחראיים על כל היבטי התכנון והביצוע השוטפים. זה צוות גדול מהמקובל בחברות להתחדשות עירונית, שבדרך-כלל מחזיקות בעיקר מערך לייזום ולשיווק".


הפעילות הציבורית ושינוי תכנית הרבעים בת"א
לצד פעילותה של אקו סיטי בביצוע היומיומי שלמלאכת ההתחדשות העירונית, מנהליה לוקחים חלק
בלתי נפרד בעשייה הציבורית שמעצבת את התחום. לדברי אילי בר, "סביב התיקון השלישי לתמ"א 38, התגבשה קבוצה של יזמים שהחליטה להקים בלשכת המסחר מסגרת ציבורית להסרת חסמים בענף ההתחדשות העירונית בישראל". כך החלה דרכו של איגוד חברות תמ"א 38.
היכן ובמה מתמקדת פעילותכם הציבורית?
אילי בר: "באופן טבעי, התמקדנו בקידום תכנית הרבעים של תל-אביב, והובלנו את התהליך מטעם האיגוד. זו התוכנית המורכבת ביותר שקודמה על בסיס סעיף 23 לתמ"א 38, ולכן חייבה המון עבודה מצדנו. במשך שלוש השנים האחרונות דודו ואני השקענו מאות שעות עבודה בהליכי התכנון שעברה תכנית הרבעים בוועדות. החל בכתיבת ההתנגדות לוועדה המקומית, דרך הופעה בפני החוקרת מטעם הוועדה המחוזית, ועד לערר שהוגש למועצה הארצית. יחד עם חברים אחרים באיגוד, ועם עורך-הדין עפר טויסטר הצלחנו להכניס לתוכנית שינויים מהותיים, וליצור מוצר מוגמר (התוכנית לקראת אישור סופי), שהוא טוב בהרבה מהתוכנית המקורית שהפקידה העירייה. ההתעסקות בכל סעיפי תכנית הרבעים גם העניקה לנו היכרות והבנה טובה מאוד של התוכנית, עובדה שהצילה אותנו לא פעם מטעויות תכנון, שיכולות לתקוע פרויקט להרבה זמן, ונותנת לנו גם היום יתרון תכנוני חשוב. זאת הייתה עבודה אינטנסיבית ומרתקת מאחורי הקלעים, אבל את התוצאות אנו מתחילים לראות בשטח. תל-אביב עומדת בפני שינוי ממשי, ויש משהו מספק מאוד בהרגשה שיש לנו חלק מסוים בכך".

 

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

אוסישקין 32 תל אביב

פייבל 16 תל אביב

גליצנשטיין 8 תל אביב

אייבשיץ 6 תל אביב

סעדיה גאון 35 תל אביב

סוקולוב 32 תל אביב

יהודה מכבי 16 תל אביב

שלומציון המלכה 8 תל אביב

ברנדייס 10 תל אביב

יעקב מוזיר 10 תל אביב

כג 7 גבעתיים

מניה וישראל 11 תל אביב

שטרוק 3 תל אביב

שולמית 11 תל אביב

שלמה המלך 93 תל אביב