מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

אנגלאינווסט

חילוף הדורות במשפחת אנגל מתיישר עם האבולוציה החדשה של עולם הנדל"ן. כשם שתחום ההתחדשות העירונית נחשב לדור החדש של עולם הנדל"ן המסורתי, כך גם במשפחת אנגל, הבן עופר אנגל, סמנכ"ל הפיתוח העסקי בחברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית, מתמקד בתחום התמ"א ‭ 38‬ ופרויקטים של פינויבינוי, בעוד שאביו, היזם יעקב אנגל, התנהל בעיקר בתחומי היזמות המסורתיים, אם בישראל ואם מחוץ לגבולותיה.

מרט יודלביץ
מנכ"ל

עופר אנגל
סמנכ"ל הפיתוח העסקי

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 6
  • בביצוע 10
  • בתהליך 12
  • סה"כ פרוייקטים 28

מדורג בערים
כלל ארצי • רמת גן

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-6077557

"היסטוריה משפחתית היא נכס"

 

עופר אנגל: "כשנכנסנו לא הבנו עד הסוף את מורכבות התהליך ואת הבעייתיות מול הרשויות המקומיות ומורכבות היחסים אל מול הדיירים, ולמרות זאת, כיום אנו נהנים מהפוטנציאל האדיר של תחום ההתחדשות עירונית גם בתמ"א 38 ופרויקטים שלפינוי בינוי"

חילוף הדורות במשפחת אנגל מתיישר עם האבולוציה החדשה של עולם הנדל"ן. כשם שתחום ההתחדשות העירונית נחשבלדור החדש של עולם הנדל"ן המסורתי, כך גם במשפחת אנגל, הבן עופר אנגל, סמנכ"ל הפיתוחהעסקי בחברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית, מתמקד בתחום התמ"א 38 ופרויקטים של פינוי-בינוי, בעוד שאביו, היזם יעקב אנגל, התנהל בעיקר בתחומי היזמות המסורתיים, אם בישראל ואם מחוץ לגבולותיה. כיום האב, בעלי החברה, משמש כיו"ר הקבוצה, אך בפועל מפנה את רוב הבמה לבנו ולמנכ"ל החברה מרט יודלביץ'.לצד המוניטין הן מפעילותה הקיימת והן מההיסטוריה המשפחתית אשר מקנה, כך לדעתו של אנגל הבן, חלק מיתרונותיה של אנגלאינווסט התחדשות עירונית, הגב הכלכלי הרחב והניסיון המוכח בביצוע וסיום פרויקטים מסוג זה הן כלפי הדייר והן כלפי הבנקים. "נכון, הבנק מביט תחילה על הפרויקט ובוחן את כדאיותו, אך במקביל מתייחס אל מי שעומד מאחוריו, במיוחד בתחום כמו התמ"א 38 ופרויקטים של פינוי בינוי, אשר חסרה בהם הוודאות בנושאי לוחות הזמנים והרגולציה,כך שעל הבנק להאמין כי היזם יישאר בתמונה גם כאשר משהו יחרוג מהתכנון הראשוני",  מוסיף אנגל.
מה באשר לדיירים?                                                                                                              יש עדיין את הדיירים שמסתנוורים מהכמות ופחות מהאיכות וראשית מבררים מי נותן להם יותר תמורות ואף מוכנים לבחור ביזם קיקיוני, במידה ונתן להם מטר נוסף. יחד עם זאת, חלקם של אילו הולך ופוחת, וככל שהשוק הולך ומשתכלל, כך גוברת ההבנה כי הגב הכלכלי של היזם חשוב יותר מהתמורות המוצעות. בסופו של דבר, נזילות כספית היא שם המשחק, ויזם ממונף פועל לעיתים מנקודות קיצון ולחץ שמעיבות על טיב הפרויקט ואינן מתיישרות עם טובת הדיירים לכן חברתנו היא אחת החברות המובילות ועם גב כלכלי איתן המאפשר בניית עשרות פרויקטים במקביל.חברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית הוקמה בשנת 2009, עת רכשה את פעילות ההתחדשות העירונית של קבוצת  א.דורי. כיום, 7 שנים אחרי,לחברה 5 פרויקטים של תמ"א 38 אחרי אכלוס, 7פרויקטים נוספים בשלבי ביצוע וכ-30 פרויקטיםנוספים בהליכי רישוי מתקדמים. עיקר פועלה של החברה מתנקז אל עבר הערים הפרויקטים נמצאים בגוש דן המורחב:  רמת השרון, הוד השרון, רמת גן, גבעתיים, תל אביב, הרצליה,רעננה, בת ים וחולון ועוד.
"בחנו אפשרויות שונות בתחום ההתחדשותהעירונית והגענו למסקנה שתחום התמ"א 38 מהווה פתרון של ממש בכל האספקטים", מספראנגל ומסביר מדוע מתווה העסקה כה אטרקטיבי. "מדובר בעסקאות קומבינציה באזורי ביקוש, כך שאינן מצריכות להקריב הון עצמי רב, בניגוד לעסקאות המזומן הנהוגות בתחום הנדל"ן המסורתי, כך שיש מלכתחילה פחות חשיפה לקרקע", מסביר אנגל.
למרות אטרקטיביות מבנה העסקה, בשנים הראשונות, התמ"א 38 לא התרוממה.
"נכון, זה נבע ממספר גורמים. ראשית החוקים והתקנות לא היו ברורים וגורמים לא מקצועיים, הידועים כמעאכרים, ניסו לנצל זאת ויצרו שם בעייתי בתחום. שנית, מאחר והתמ"א 38 בתחילתה התבססה על תחום החיזוק, הענף סומן כנישה בלבד ולא

 

כלב העשייה. הדבר השתנה כאשר יצא תיקון 2 לחוק התמ"א 38 ועימו תחום ההריסה והבנייה, אשר במקביל לחברתנו  נכנסו אליו עוד מס' בודד חברות הבנייה ויזמיות הנדל"ן הבכירות במשק. במקביל עלה האינטרס של הרשויות המקומיות לדחוף את התהליך, מתוך הבנה כי בעבודה נכונה ומשותפת אף הן תרווחנה הן מבחינה אורבנית והן מבחינה תקציבית.
מתי לדעתך ייעלמו הגורמים הלא מקצועיים מהתחום?
לעיתים קיים בלבול בשוק בין המעאכרים, שהם למעשה קבלני קולות, לבין מתווכים לגיטימיים המייצגים חברות יזמיות ופועלים עימן לגיבוש דיירי הבניין, ולדעתי מהווים גורם חשוב בתחום.יחד עם זאת, אין ספק, כי בפועל, על מנת להפוךליזם תמ"א 38 אתה צריך רק להכין  לעצמך כרטיס ביקור, כך שסף הכניסה הנמוך קורא גם לגורמים לא מקצועיים להצטרף לענף. אנו לא מתייחסים אליהם כאל תחרות, אלא דווקא "יזמים אלו"  מבהירים את ההבדל בינם ולבניינו היזמים הגדולים והחברות המובילות בתחוםהתחדשות עירונית.
האם לדעתך חברות הביצוע הגדולות צפויות להשתלט על שוק התמ"א 38?
"חברות הביצוע הגדולות לדעתי הן לא ישתלטו על השוק. כפי שיש להן יתרון לגודל כך יש להן בעיה של חסרון לקוטן, שכן מבחינתן הן צריכות להשקיע כמעט את אותן התשומות לפרויקט של 200 יח"ד ולפרויקט של כ-20 בתחום התמ"א 38. לדעתי תחום הפינוי בינוי הוא תחום ההתחדשות העירונית  המתאים לאופי שלהן, שכן בו יוכלו לנצל את גודלן.
"אם כל הכבוד לרשויות, הן עדיין הגורם המרכזי לעיכוב הפרויקטים. הרגולציה והבירוקרטיה הקשה מכבידה על הרשויות. כך למשל כיום בפועל כל התנגדות, גם הזוטרה ביותר, עשויה להגיע לדיון בוועדות הערר, דבר היוצר צוואר בקבוק של למעלה מחצי שנה. אין פתרונות פלא אך ברור שחובה להכשיר עוד כוח אדםל התמודד עם העומס, ואולי לקדם הקמת וועדות ערר ו/או רישוי יעודיות לתחום ההתחדשות העירונית.על אף הקשיים, אנגל אופטימי, "כאשר נכנסנו לא הבנו עד הסוף את מורכבות התהליך ואת הבעייתיות מול הרשויות המקומיות ומורכבות היחסים אל מול הדיירים, ולמרות זאת, כיום אנו נהנים מהפוטנציאל האדיר של התחום התחדשותעירונית גם בתמ"א 38 ופרויקטים של פינוי בינוי. בסופו של תהליך, כל הצדדים יתיישרו אל עבר המטרה הסופית של קידום ההתחדשות העירונית כפתרון של ממש לבעיות המבניות של השוק בתחום המגורים", מסכם אנגל.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

המלך ינאי 2 - רמת גן

קריניצי 102 - לפני

קריניצי 102 - אחרי

העלומים 1 – הרצליה

פנחס לבון 10-12-14 – חולון