מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

עשת סורין ייזום ובניה

"הסיכון לרעידת אדמה בחיפה הוא פי 3 מאשר בתל אביב"  ובכל זאת, בעיר מערימים קשיים על יזמים שמבקשים לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית, למרות שביכולתם לפתור בעיות של מחסור בקרקעות לבנייה

סימונה סורין
אדריכלית ומנהלת החברה

עוזר עשת
יזם, מנהל תחום פיננסי

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 3
  • בביצוע 4
  • בתהליך 4
  • סה"כ פרוייקטים 11

מדורג בערים
חיפה

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
04-8110525

יזמות אקטיבית בחיפה

 

תחום היזמות האקטיבית בוער בקרבה של
האדריכלית סימונה סורין, מבעלי חברת עשת
סורין. עוד הרבה בטרם נחשפה להתחדשות
העירונית, תחום בו היא פועלת בימים אלו יחד עם
שותפה עוזר עשת, פעלה סורין בשנות השמונים
העליזות בתחומי הבנייה הקולקטיבית - שם המהווה
למעשה את הכינוי בצפון הארץ לקבוצות הרכישה של היום. במסגרת זו פעלה סורין שנים רבות ואף השלימה את הקמתן של כ-30 קבוצות, אך התערבות שלטונות המס בתחום הובילה את סורין למסקנה כי עליה למצוא מיקוד פעילות חדש בתחום הנדל"ן, ומכאן הדרך לתחום ההתחדשות העירונית היתה יחסית קצרה.
לכל אורך הדרך, אם בתחום קבוצות הרכישה ואם בתחום העיסוק הנוכחי, שומרת סורין על נאמנות מוחלטת לעיר חיפה, שם היא ממקדת את עסקיה, הכוללים נכון להיום שלושה פרויקטים של תמ"א 38 מאוכלסים, שלושה פרויקטים בשלבי ביצוע ועוד עשרות בהליכי רישוי ומו"מ שונים. הרשות המוניציפאלית אינה עושה חיים קלים ליזמים
המעוניינים לפעול בשטחה, ולדברי סורין, "עיריית חיפה מנסה לצמצם בזכויות התמ"א 38 בעיר, לעומת הזכויות המובנות של התמ"א ולכן לוקח זמן רב ומאמצים כבדים להוציא כל פרויקט לפועל. מאחר שאין לעיר תוכנית מתאר קיימת, הרי שישנם הרבה נושאים אפורים שבהם למהנדס העיר יש יותר שיקול דעת, וזה לעיתים עלול להכביד. אך למרות המדיניות, אני מצליחה להתמודד עם המצב לאור היכרותי רבת השנים עם העירייה".

"הסיכוי לרעידת אדמה בחיפה הוא פי 3 מאשר בתל אביב"
תני דוגמה למדיניות המחמירה של חיפה בנושא התמ"א 38.
"למשל, למרות שעל פי חוקי התמ"א 38 ניתן להוסיף לכל בניין 2.5 קומות, העירייה מאשרת רק 2 קומות, וזה כמובן פוגם בכדאיות הכלכלית של הפרויקט. דוגמה נוספת נוגעת למטלות החניה - תקן החניה בעירייה מחמיר ועומד על יחס של 2.25 חניות לכל דירה חדשה, וכן לא מאשרים כופר חניה עבור פרויקטים שלא ניתן לעמוד בתקן. הרוח השלילית שנושבת גורמת לכל פקיד, מרצון או שלא מרצון, לחפש ’מתחת לאדמה' בכל פרויקט".
לדעתה  של  סורין,  מאפייניה  הייחודיים  של  העיר  וחוסר  של קרקע פנויה לבנייה, הופכים את פתרון התמ"א 38 לנחוץ אף יותר  מאשר  בערים  במרכז  הארץ.  "הסיכון  לרעידת  אדמה בחיפה  הוא  פי  3  מאשר  בתל  אביב,  ולדעתי  הדיירים  אינם ערים  לסכנה  זו,  שכן  אנשים  לא  חושבים  על  דברים  שהם חסרי אונים בפניהם", היא אומרת. "ישנה אף דעה הטוענת כי  באזורי  המדרונות  של  העיר,  במידה  שתתרחש רעידת אדמה,  הבניינים  יתמוטטו  על  צירי  תנועה,  כך  שלא  תהיה גישה להצלה. העיכוב מונע חיזוק בניינים ועלול לגרום לכך שמבנים שניתן היה לחזק, לא מחוזקים עדיין. ואז מה יקרה? מי יהיה אחראי במקרה כזה?״


"תמ"א 38 ירוקה יותר מהירוקים"
והתנגדות הגופים הירוקים לפעילותכם בעיר?
"התמ"א 38 ירוקה יותר מהירוקים, ולכן אינני מבינה את מלחמתם בתחום. הרי ההתחדשות העירונית מציעה לצופף אוכלוסייה ולנצל נכסים קיימים, בעוד שהחלופה היא בנייה על פני ואדיות (שלוחה של הכרמל) קיימים ובזבוז משאבי קרקע בתוליים, כולל בניית כל התשתיות הדרושות לכך. וכאן טמון הנזק האמיתי לאיכות הסביבה".
למרות הדעה הרווחת, לתפיסתה של סורין, טוב יעשו קברניטי העיר אם יגדילו את הצפיפות בחיפה. "אחת מהביקורות הראשיות היא שבשעה 8:00 בערב הכל סגור בחיפה, ולדעתי יש לצפיפות הנמוכה של העיר חלק ניכר באשמה. אם יעלו את הצפיפות בעיר בהדרגה בשליש, זה יוביל לכניסתה של אוכלוסייה חדשה וצעירה, והעיר תלך ותתעורר. ואז ילדי חיפה יישארו בחיפה במקום להדרים למרכז או לגליל".


 

אזורי פעולה מוגבלים
היכן עיקר הפעילות שלך בתוך העיר?
"אני פועלת בעיקר באזור הכרמל הוותיק, בעיקר בשל העובדה שמדובר באחד מהאזורים היחידים בהם ניתן לבצע פרויקטים. מדובר על אזור טוב בעיר, בו הבניינים נבנו בעיקר בשנות ה-60-50, בעוד שבשאר האזורים היקרים בעיר -כל שכונות הרמות (גולדה, ספיר, בגין אשכול) - הבנייה היא לרוב חדשה, משנות ה-90-80, כך שחוקי התמ"א 38 אינם חלים על בניינים אלו. בשאר השכונות, כדוגמת הדר ובעיר התחתית, המחירים נמוכים מדי מכדי ליצור כדאיות לתמ"א 38. באזורים אלו, על עיריית חיפה לפעול באמצעות תוכניות נרחבות וממומנות של פינוי בינוי, מה שמותיר בעיקר את הכרמל הוותיק ובניינים מסוימים בנווה שאנן כשכונות הפוטנציאליות".
למרות אזורי הפעולה המוגבלים והקשיים לאורך התהליך, בטוחה סורין כי לבסוף יבינו הממונים בחיפה ובכלל הארץ כי תחום התמ"א 38, לא רק שיש בו על מנת להגדיל את היצע הדירות, דבר שאמור בטווח הזמן הארוך למתן את עליית מחירי הדירות, אלא גם לספק פתרון למשפרי הדיור. "כיום משפחה שרוצה לשדרג מגורים, יכולה לרכוש דירה גדולה יותר ולשפצה, אך עדיין הדירה עצמה תהיה בעלת תשתיות רעועות, לובי בניין מיושן, ללא חניה ובלי מעלית", היא אומרת, "כך שאין מדובר בפתרון מלא. קידום התמ"א 38 יכול להביא לכך שאותה משפחה לא תצטרך לעזוב את דירתה ועדיין לזכות לתוספת שטחים מהותית, לצד פתרונות חיצוניים שיהפכו את חוויית המגורים למודרנית ושלמה.
"בעלי הדירות שבהן מתבצעת תמ"א 38 הם המרוויחים הגדולים - הם מקבלים איכות מגורים לצד ביטחון ובתוספת רווח כלכלי משמעותי", מסכמת סורין.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

נחשון 2

נחשון 6 חיפה

מוריה 14 חיפה

מוריה 14 חיפה

מוריה 14א חיפה

מוריה 14 חיפה