מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

גלים חיזוק והשבחת מבנים

יזם ההתחדשות העירונית ירון בלנק מבין שידע הוא כוח, ולכן הפך את החברה שלו ל"חברת ידע", שבה כל בעלי המקצוע יושבים במקום אחד, ולכן הוא פועל גם להעברת הידע לדיירים ודוחף להבנה ומעורבות בפרויקטים

ירון בלנק
מנכ"ל

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 4
  • בביצוע 5
  • בתהליך 6
  • סה"כ פרוייקטים 15

מדורג בערים
כלל ארצי • הרצליה

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
‭ 1-700-505-808

מקצועיות היא שם המשחק

"רוב הכשלים בשוק מקורם בהיעדר יד מכוונת מצד הממשלה בכל הקשור לתהליכי רישוי. כל רשות מפרשת  את החוק בדרך שלה, ויש להגביר את האחידות, גם באשר לתקנים. הרי אין זה הגיוני שתקני כיבוי האש או אכיפתם  בתל אביב יהיו שונים מאלה שברמת גן"

"לעיתים אנו מעבירים סדנאות ידע לנציגות, בהן מסבירים להם מה  הן זכויותיהם, על תהליכי הוצאת היתרים, מהם היטלי ההשבחה וסוגיות רלוונטיות נוספות. ברגע שהדיירים מבינים יותר, כך קל יותר לקדם את התהליך לשביעות  רצון כולם, ולקבל מוצר סופי טוב וודאי יותר"

לירון בלנק שני תחומי עיסוק שונים לכאורה. כעובד  היי-טק לשעבר, בלנק משקיע במספר מיזמי טכנולוגיה, אך העיסוק המרכזי שלו הינו בתחום  הבנייה, בדגש על פרויקטים של התחדשות עירונית. שני  התחומים נדמים כלא קשורים, אך בפועל, עד לא מזמן  נחשבה התמ"א ‭ 38‬ כסוג של "סטארט-אפ" מקומי.  לשמחת כולנו, אותו ’מיזם חברתי' שרד את תקופת ההזנק והבשיל לכדי מנוע הצמיחה המרכזי ולתקווה  של שוק הנדל"ן הישראלי. "מקובל לחשוב כי הדרישות המקצועיות בתחום הטכנולוגיה גבוהות מאלו של  הנדל"ן, אך בפועל רמת הידע והמקצועיות הנדרשת מרצף באתר בנייה, אינה פחותה ולעיתים אף גבוהה  מרמת המקצועיות המקבילה של איש ‭ QA‬ בחברת הייטק", טוען בלנק. וכאן לדבריו טמונה הבעיה, שכן "רוב האוכלוסייה מגדירה את אותו רצף בשוליים החברתיים, מה שגורם לרמת המקצועיות שלו להיות נמוכה ולהשפיע  על כל התחום".
חברת ההתחדשות העירונית גלים שבבעלות בלנק  ובניהולו, פועלת בעיקר בערים באזורי הביקוש המרכזיים -  הרצליה, תל אביב, רמת השרון ורעננה, ובארסנל שלה כ-4 ‬ פרויקטים לאחר אכלוס, עוד שישה בביצוע ועשרות אחרים  בשלבי חיתום ורישוי שונים. לדברי בלנק, החברה בונה כיום  כ-‭60‬ דירות חדשות ומחזקת כ-‭200‬ נוספות בעזרת התמ"א ‭ .38‬ "על מנת ליצור התמחות, על יזם להתמקד במספר מצומצם של ערים, ואני בחרתי באלו שבהן מחירי המכירה  גבוהים והוודאות התכנונית יחסית גבוהה". כך למשל, מספר בלנק כי צפה מראש כי הנהירה של יזמים לרמת גן  תוביל למקומות פחות טובים, וכיום "יש שם צוואר בקבוק  שלא יודעים איך לצאת ממנו, ואני שמח שאני לא שם". בלנק מגדיר עצמו כאדם של תהליכים, אוטודידקט,  אשר חברת גלים שלו הינה למעשה חברת ידע. "בעולם ההתחדשות העירונית נדרשת הבנה אבסולוטית של  עולם התכנון, הבנייה, ההנדסה, המשפט והשיווק, ולצורך כך צריך לתת מעטפת פנים ארגונית. אצלנו  הכול נעשה ’אין האוס': תשעה בעלי מקצוע, בהם  עו"ד, כלכלן, אדריכל, מעצבת פנים, מפקח ומנהלי  פרויקטים, מספקים מכלול שלם ומלא של ידע, עם זמן  תגובה מהיר במיוחד", אומר בלנק. לדבריו התחום  דורש רמת מקצועיות רבה, שכן "קל יותר להרים בניין  בן ‭ 40‬ דירות במסגרת עסקה רגילה, מאשר ליזום פרויקט של תמ"א ‭ 38‬ להוספת יחידות דיור בודדות".  לכן, יש לדבריו לחנך את השוק, לא רק את בעלי המקצוע אלא גם את הדיירים.  
"אני מחפש בניינים עם חברי נציגות המעורבים בענף,  שכן קל יותר לנהל איתם מו"מ מקצועי, לעומת בניינים בהם לעיתים חברי הוועד מעט פנטזיונרים ויש להחזירם  למציאות", מספר בלנק. "לעיתים אנחנו עושים זאת על ידי העברת סדנאות ידע לנציגות, בהן מסבירים להם מה  הן זכויותיהם, על תהליכי הוצאת היתרים, מהם היטלי ההשבחה וסוגיות רלוונטיות נוספות. ברגע שהדיירים מבינים יותר, כך קל יותר לקדם את התהליך לשביעות  רצון כולם, ולקבל מוצר סופי טוב וודאי יותר".

היכן מתבטא חוסר המקצועיות של הדיירים והיזמים?
"ישנם בניינים אשר העדיפו הצעה של יזם אחר על  פני ההצעה שלנו, מתוך אי הבנה בסיסית, הן של היזם  והן של הדייר, באשר לזכויות. הנציגויות של אותם בניינים חזרו אלינו לאחר תקופה, לאחר שהבינו כי נשבו בקסמיה של ההצעה הגבוהה ביותר, למרות שהיה ברור כי אין מדובר בהצעה ריאלית. כמו כן, ישנם מקרים בהם עו"ד הופכים למחתימים של ממש וכובלים את ההסכם מול היזם בשכר טרחה שערורייתי המייצג לעיתים גם חמישית מכלל הרווח היזמי. הדיירים מצדם נוטים לחשוב שמכיוון שהיזם צפוי לשלם זאת, הרי שהם אדישים לכך, אך בפועל עליהם להבין כי בסופו  של דבר זה יבוא על חשבונם".

גם מממן יזמים אחרים
היכן לדעתך נדרשת התערבות נוספת של הממשלה?
"רוב הכשלים בשוק מקורם בהיעדר יד מכוונת מצד הממשלה בכל הקשור לתהליכי רישוי. כל רשות מפרשת  את החוק בדרך שלה, ויש להגביר את האחידות, גם באשר לתקנים. הרי אין זה הגיוני שתקני כיבוי האש או אכיפתם  בתל אביב יהיו שונים מאלה שברמת גן". לצד הפעילות היזמית, עוסק בלנק גם במימון פרויקטים של התחדשות עירונית. חברת עוגן שבבעלותו מעניקה הלוואות מזנין ליזמים, לצורך השלמת ההון העצמי הנדרש לליווי פיננסי בנקאי, ולעיתים אף עוסקת במתן אשראי לליווי הפרויקט כולו. "להרבה בניינים ויזמים אין את היכולת לעבור חיתום בנקאי, שכן רוב הבנקים כיום דורשים  ניסיון מהיזם על מנת לאשר את הפרויקט", מסביר בלנק.  "יזמים שאני מאמין כי יש להם את יכולת הביצוע, אני מעניק להם מימון התחלתי, ובמקביל עוזר להם ככל הניתן  בייעוץ מקצועי לאורך הדרך".

היכן החשיפה שלך גדולה יותר, כמלווה או כיזם  בתחום התמ"א 38? 
"בתור יזם, הסיכונים גבוהים יותר וכך גם התשואה מהתחום גבוהה מריביות המימון. ליזם ישנן חשיפות לאורך  כל תקופת הפרויקט, החל מתקופת טרום הביצוע, תקופת  הבנייה ועד לשנות הבדק. המממן לעומת זאת, יכול לגדר עצמו טוב על ידי בדיקת החוזים אל מול הדיירים, שעבודים  ובטוחות נאותות, פיקוח הולם ועוד, ולרוב נכנס לתמונה רק  בשלבי הביצוע בפועל".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

דון יוסף הנשיא 3 הרצליה

אריה לייב יפה 47 הרצליה

אלרוזורוב 65 תל אביב

אריאל 1 הרצליה

סירקין 9 הרצליה

אבן גבירול 3 הרצליה

בן יהודה 17 הרצליה

דון יוסף הנשיא 3 הרצליה

דון יוסף הנשיא 5 הרצליה

דון 19 הרצליה

וייצמן 129 תל אביב

הרבט סמואל 5 הרצליה

מתחם האילנות 38-42 הרצליה

אריה לייב יפה 53 הרצליה