מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

כנף-פרנס אדריכלים

רמי כנף
אדריכל שותף

איציק פרנס
אדריכל שותף

אלי גבירצמן
אדריכל שותף

האדריכל כנף: "נפלה בחלקנו זכות גדולה כאדריכלים, לעשות משהו שבזמנו היה נעשה רק בשיקום שכונות. אנחנו בודקים איך 'למתוח' את הפרויקט מתא בודד לתפיסת מקרו רחבה, שלפיה הפרויקט הוא חלק מרחוב" • המטרה: לרענן את תפיסת הדיור במרחב העירוני

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-6780679

פורשים כנפיים:לרענן את תפיסת הדיור במרחב העירוני

"אחד הדברים המייחדים את עבודת כנף פרנס אדריכלים בפרויקטים של התחדשות עירונית הוא ההיבט החברתי והסביבתי הרחב, כיצד יתחבר הבניין לרחוב ולשכונה, ואיזה פיתוח סביבתי צריך ומומלץ לעשות  לשם כך, כמו מעברים חדשים, שבילי אופניים וכיו"ב".  כך אומר רמי כנף מכנף-פרנס אדריכלים. כנף מוסיף, כי  "לשמחתנו, ולעיתים להפתעתנו, אנו מוצאים אוזן קשובה ברשויות ובקרב גורמי התכנון שמעוניינים לשמוע ולקחת  חלק בחזון ההתחדשות שלנו".  כנף-פרנס אדריכלים הוא פרי מיזוג של שני משרדים ותיקים:  "גבירצמן מתכננים" ו"כנף אדריכלים".  לדברי כנף, "לפני שש שנים התמזגנו, וכיום ברקורד המשותף  שלנו נמצאים אלפי יחידות-דיור בשכונות שונות, כאשר הצוות במשרד עוסק בכל תחומי האדריכלות, החל מבניית  תב"ע למקומות חדשים, ועד לרמה של עיצוב פנים למשרדים ולמסחר. עיקר התעסוקה של החברה בשנים האחרונות הוא  בתחום המגורים, ובעיקר בפינוי-בינוי ותמ"א ‭ 38-2‬ (הריסה  ובנייה)".  
כנף מציין, כי "זה שמונה שנים שאנחנו ממוקדים בתחום, החל  בהכנת תוכנית-בניין-עיר, שמשנה את מעטפת הזכויות, וכלה  בתכנון הבניינים. יש פרויקטים שהם כבר בשלב השלישי שלהם.  זאת-אומרת, שכבר נבנו בניין-שניים ואוכלסו, וכעת מתנהלות  באתר עבודות ההקמה של הבניין השלישי הרביעי. זאת, כאשר על השולחנות במשרד מכינים את הבקשות להיתר ואת  התוכניות למכרז על הבניינים האחרונים של המתחם כולו".

מה אתה חושב על תחום ההתחדשות ברמה הכללית?                                                  
כנף: "תוכניות פינוי-בינוי ותמ"א ‭ 38‬ מהוות למעשה כיום את עתודות הקרקע לבנייה במרכזי ערים. זו הדרך היחידה כעת לשימוש מושכל יותר במשאב הקרקע החסר במרכזי הערים, תוך ציפוף העיר ושימוש נכון לקרבה לצירי תחבורה, למתחמי  עסקים ותרבות, הקיימים והמתחדשים. במיזמי ההתחדשות יש מתן מענה נכון לשימוש רב-שכבתי בשטחי הציבור המעטים הקיימים בערים.  "נפלה בחלקנו זכות מאוד גדולה כאדריכלים, לעשות משהו שבזמנו היה נעשה רק במסגרת פרויקטים של שיקום שכונות.  היום אנחנו מנסים, בין שעל-ידי היזמים, ובין שעל-ידי  הדיירים או עורך-דין המייצג אותם – לבדוק כיצד אפשר למתוח את הפרויקט מטיפול בתא שטח בודד לעבר תפיסת מקרו רחבה, שלפיה הפרויקט הוא חלק מרחוב או חלק  ממתחם. אנחנו משתדלים להילחם על זה. היזם מממן את  התכנון, וכשמגיעים לרמת תכנון מתקדמת יותר, גם הרשות המקומית מתערבת, והדיירים עצמם רותמים את תושבי  המתחמים הסמוכים". כנף מבקש להחמיא לשתי חברות, שלדבריו פועלות באופן  המשקף אמפתיה והבנה גדולה מאוד לדיירים ה"מתפנים", ואשר הדירות שאותן הם מפנים מקנות להם את מה שמכונה  "דירות התמורה" בתמהיל הדירות של הבניינים החדשים.  "אני רוצה לציין, כי עבדנו עם חברות ויזמים רבים, ושתי חברות הרשימו אותי במיוחד בדאגה שלהן לאינטרסים של  הדיירים, 'קבוצת כנען' ו'קבוצת ‭ .'NBS‬ הדאגה הזאת היא  דבר די נדיר בנוף של תמ"א, ובאמת יפה ומחמם את הלב  לראות את זה, ולחוות את הצמיחה של התהליך - מחשדנות  גמורה לשיפור מתמשך של תכנון המבנה והפיתוח".

מהי הדינמיקה הראויה להתקיים בין האדריכל לדיירים?                                                   כנף: "כולם מרגישים מאוד נוח ובבית אצלנו, ואני חושב שזוהי הדינמיקה הנכונה

בפרויקטים של התחדשות עירונית. חשוב מאוד שתהיה לדיירים אוזן קשבת אצל האדריכל, כיוון  שהדבר פותר הרבה בעיות ומונע מתחים מיותרים". כנף מבהיר, כי האדריכל משמש למעשה כמגשר בין רצון  הדיירים לבין עצמם, בינם לבין היזם, ובין השניים לבין הרשות  המקומית ו/או המחוזית הקובעת את סל הזכויות למתחם.

מה עושים כשיש פערים בין מה שהדיירים רוצים לבין דעתו המקצועית של האדריכל?
כנף: "זה לא קל. אנחנו מסבירים וממחישים לדיירים  "המתנגדים" בכל אמצעי שעומד לרשותנו - תוכניות,  הדמיות, מודלים, טבלאות, הצגת תקדימים ומקרים דומים - כיצד אנחנו רואים את הניצול הנכון של זכויות הבנייה והביטוי הנפחי של הפרויקט, ומשתדלים להיות גמישים ומכילים לגבי דרישות אשר בתחילה נראות קטנוניות, ובהמשך מתגלות לעיתים כמנוף אמיתי לשכלול התכנון.  "כאשר אתה תופר פתרון אישי לדייר מסוים, זה לעיתים נתפס  כביטוי לחמדנות של הפרט, בעיני חברי הקבוצה האחרים,  וגם היזם בדרך-כלל מתרעם על כך, כי זה מאט את התהליך, ונראה כחזרה לשלב מוקדם יותר שכבר אושר ע"י חברי  הקבוצה. לכן, לאורך כל הדרך אנחנו שומרים על מקומנו כישות מקצועית וניטרלית, שתפקידה למקסם את התועלות  שבסיטואציה ייחודית זאת. לעיתים, עצם הצגת הנושא משתי נקודות מבט ואופציות מימוש, שלי ושל שותפי האדריכל  איציק פרנס, בפני חברי הקבוצה והיזמים, מהווה הזדמנות לבחון את הדברים כהתלבטות אובייקטיבית, ולא כניסיון של  כל צד 'למשוך את השמיכה הקצרה' לכיוונו ולתועלתו". כנף סבור, שבתוך מכלול הגורמים העוסקים בענף ההתחדשות העירונית, האדריכל הוא גורם מוביל בתהליך  כולו. "להבנתי, האדריכל הוא הקטר של ההתחדשות העירונית. ברגע שאנחנו כאדריכלים מבינים שמדובר בתהליך  ולא בעוד 'פרויקט', ומאמינים שהדרך למימוש קטע מהרקמה העירונית תוך העלאת הצפיפות (בשל נדירות משאב  הקרקע), והסדרה חברתית שבלעדיה לא יהיה מימוש ברקיימא, היא באמצעות הריסה (פינוי ) ובנייה, אנחנו הופכים להיות הווקטור שמסמן את התנועה לכל הכוחות.  "אנחנו הופכים להיות הכוח המוביל, הן מבחינת לוחהזמנים וקביעת "תחנות ביניים", הן מבחינת הצורך להכיל בעיות תשתית וצורכי ציבור (כמתבקש מעצם העלאת רף  הצפיפות), הן מבחינת הצורך לייצר שפה משותפת לכל  ה"שותפים" לתהליך, והן מבחינת ההזדמנות לרענן את  תפיסת הדיור במרחב העירוני".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

רח' ראשונים - ראשון לציון

רח' החולה - רמת גן