מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

קוסמופוליס השקעות

בחברת קוסמופוליס השקעות, של משפחות גוטליב וקרינסקי, מאמינים שעל היזם להיות מעורב בפרויקט התחדשות עירונית החל משלב ההיכרות הראשונית עם נציגות הדיירים, ועד תום תקופת הבדק

יואב קרינסקי
מנכ"ל משותף

אריה גוטליב
מנכ"ל משותף

עומר גוטליב
סמנכ"ל

עמית גוטליב
סמנכ"ל

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 3
  • בביצוע 7
  • בתהליך 9
  • סה"כ פרוייקטים 19

מדורג בערים
רמת גן

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-5268704

כשאני בונה  בעצמי ולעצמי, הוודאות שלי כיזם מבצע, ושל הדייר מולי, היא כמעט אבסולוטית
 

ככל שמשאב הקרקע הופך לנדיר יותר במרכזי הערים, כך עולה כוחה של ההתחדשות העירונית כפתרון היחיד למעשה הנותן מענה להיצע בשטחים בנויים. בחברת קוסמופוליס השקעות, ובשמה המוכר קרינסקי גוטליב, הנמצאת בבעלות משותפת של משפחות גוטליב וקרינסקי, הבינו לאן נושבת הרוח עוד בתחילת דרכה של  המהפכה, ופועלים בשוק התמ"א ‭ 38‬ כבר למעלה מ‭6- ‬  שנים. בכרטיס הביקור של החברה קיים ארסנל של 3  פרויקטים מאוכלסים, שבעה פרויקטים בביצוע ועוד כ‭25- ‬ פרויקטים בשלבי רישוי שונים, המהווים צבר כולל של  כ-‭800‬ יחידות דיור.
 "על מנת להצליח בתחום סבוך זה, על היזם להיות מעורב בפרויקט החל משלב ההיכרות הראשונית עם נציגות הדיירים,  ועד תום תקופת הבדק", אומר עמית גוטליב, סמנכ"ל החברה.  "ככל שיזם נוטה להיות תלוי בגופים אחרים, כך אין בידיו הכלים  לשליטה מלאה בפרויקט, וזו בדיוק הנקודה בה מתחיל הכשל". "מאחר שחשוב לנו להיות עם האצבע על הדופק לכל אורך הפרויקט, על אחת

כמה וכמה חשוב לנו לטפל אישית בנושא  הביצוע. ולכן אנו תמיד נבצע עבור עצמנו, קרי היזם והקבלן  הם מבחינתנו ישות אחת", מוסיף יואב קרינסקי, מנכ"ל משותף  בחברה לצד אריה גוטליב. "כאשר אני בונה בעצמי ולעצמי אני יודע מראש איך ייראה התחשיב ודוח האפס, כך שהוודאות שלי  בתור יזם מבצע, וכתמונת מראה כך גם לדייר העומד מולי, הינה  כמעט אבסולוטית".  
לדברי קרינסקי, "ישנן היום חברות יזמיות בעלות סיווג קבלני  מתאים, המגדירות עצמן לכאורה כ‘יזם מבצע‘, אך בפועל משמשות כמתווכי ביצוע ומעסיקות קבלני משנה בתחומים  שונים, כך שבפועל סיווגן הקבלני הינו אך ורק למראית עין. יזם מבצע אמיתי הינו כזה אשר מעסיק צוות עובדים מיומן שהולך  עימו מפרויקט לפרויקט, ומתמקצע לאורך הדרך", מדגיש  קרינסקי, "לעומת אחרים אשר מעסיקים בכל פרויקט קבלן  ביצוע אחר, כך שעקומת הלמידה שלהם אינה קיימת".  למרות שהתמ"א ‭ 38‬ הפכה לשם נרדף להתחדשות עירונית, גוטליב מבקש להזכיר לנו מהי מטרתה המרכזית  של התוכנית. "אסור לשכוח כי במהותה, תמ"א ‭ 38‬ הינה תוכנית מצילת חיים, כזו שצריכה להגן עלינו מפני רעידות אדמה ומתקפות טילים, ודי אם ניזכר בטילים שנחתו עלינו לפני כשנתיים כדי לחזק טענה זו". לדברי גוטליב, "דיירים בפרויקטים שביצענו מספרים לנו על הביטחון שעטף  אותם בעת שהייתם בממ"ד, לעומת מקרים דומים בעבר בהם נאלצו להתחבא בחדר מדרגות בלתי ממוגן ולהתפלל  לשלומם".
הפרויקטים עליהם דיבר גוטליב בוצעו ברמת גן, שעד לאחרונה  כיהנה ללא תחרות כ"מלכת התמ"א" הבלתי מעורערת של  ישראל. ואולם, במהלך השנה וחצי האחרונות התרחשה עצירה כמעט מוחלטת במכונת הייצור המוניציפאלית, על רקע מחלוקות בין גופי הממשלה השונים באשר לדרך חישוב זכויות  הבנייה בפרויקטים אלו. "מן הסתם, עיקר הנזק חל במקומות בהם הפעילות הייתה המהותית ביותר - כך יוצא שרמת גן היא  הנפגעת המרכזית", טוען גוטליב. "מדיניות העירייה באשר  לפתרון התמ"א נותרה אוהדת ותומכת, אך זו מחכה להחלטות הגופים הרגולטוריים על מנת שתוכל לדעת על פי איזו גישה  לאשר את התוכניות".  

"חזרה לתמ"א ‭ 38‬ חיזוק מבנים תהיה בכייה לדורות"
מה יקרה בשוק אם בסופו של דבר תיקון 3א לחוק  התמ"א ‭ 38‬ יתמוך בגישה המצמצמת, זו המנכסת זכויות בנייה על בסיס הבניין הקיים?  

קרינסקי: "תיווצר עצירה גדולה בשוק, והיזמים יצטרכו לחזור  לבעלי הדירות, לפתוח חוזים ולעשות התאמות. ייווצר שיווי משקל חדש בשוק במסגרתו חלק מן הפרויקטים יתמוססו, שכן יהיה קשה מאוד מבחינת הדיירים להבין שעליהם לעשות רברס  ולהסתפק בפחות ממה שנחתם מולם במקור".  גוטליב: "הדבר היקר ביותר מבין משאביה של עיר זו הקרקע, ולכן יש לנצלה באופן אופטימלי. הצפיפות ההיסטורית איננה  רלוונטית כיום, ולכן יש לעשות התאמות לצרכים הנוכחיים, ומכאן שהגישה המצמצמת עושה עוול למשאב היקר. עיר  במרכז הארץ, הכוללת כבר תשתיות, חייבת להיות צפופה. זה  טבעה וסוד קסמה".
האם בשל כך התמ"א ‭ 38‬ חיזוק מבנים תחזור להיות פופולרית בעיר?  
קרינסקי: "לצערי כן, וזו תהיה בכייה לדורות. פתרון זה הינו נחות מכל בחינה ביחס לפתרון ההריסה ובנייה מחדש. מדובר על  פתרון מאולץ, בו נעטף בניין בן ‭ 60‬ שנה בבטון חדש, שמבחינה קונסטרוקטיבית הוא עדיין בר הוכחה, והפתרונות התכנוניים שהוא יכול לספק הינם בעייתיים מאוד. למשל, בכל הקשור  לחניה, מעליות ללא נגישות ובניית ממ"דים בקו אפס, אשר  נותנים הרגשה דחוסה שלעיתים מזכירה את השיכונים של פעם".  גוטליב: "המהלך עלול לגרום לעלייה דרמטית במחירי הדירות. אם על שטח קרקע קיים יכולתי לבנות במסגרת הריסה ובנייה  פרויקט איכותי בן ‭ 30‬ דירות, ובמקום זה עלי לחדש בניין בן 8  דירות, ולהוסיף עליו רק 5 דירות חדשות, הרי שהחמרתי בעל  כורחי את בעיית ההיצע בשוק, שתשליך ישירות על המחירים".
האם העצירה ברמת גן היא הסיבה שהסבתם חלק מפעילותכם לתל אביב?  
קרינסקי: "תל אביב תמיד עניינה אותנו. תוכנית הרבעים היא דרך מעולה לעקוף את כל האי ודאות באשר לגישות השונות. שוק שבו מחירי הקרקע גבוהים ביותר וקיימת ודאות באשר לזכויות הבנייה, אשר תקצר את טווחי הזמן של התמשכות פרויקטים, הוא מבחינתנו שוק בו אנו יכולים לבטא טוב יותר את  יתרונותינו היחסיים".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

איתמר 7