מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

החברה לפיתוח והתחדשות עירונית

ניר שמול
מנכ״ל

יריב בר-דיין
עו״ד

גיל שנהב
אדריכל

התחדשות עירונית במודל חברתי ייחודי בו בעלי הדירות הם היזמים והאדונים לגורלם, זו נוסחת ההצלחה של החברה לפיתוח והתחדשות עירונית, העוסקת בפרויקטים של פינוי- בינוי ותמ"א ‭ 38‬ הריסה ובנייה בהיקפים גדולים.

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-5358087

"המודל החברתי- סיפור הצלחה!"

 

"לפרויקט רימוני תדהר ברמת השרון. "מדובר על התארגנות חברתית",  מספר שמול. "תנאי העסקה נרקמים עוד בטרם נכנס היזם לתמונה, ובכך נחסכים רוב מקרי הסרבנות והכל נעשה בשקיפות ובהוגנות. במודל החברתי שפיתחנו עוד בראשית הדרך, אנו עושים הכל עוד משלב הבוסר ועד להבשלת הפרויקט וכך לאחר המכרז היזם מקבל פרויקט פתור ובשל,  ותפקידו הוא ליזום את הפרויקט כפרויקט ודאי, מקצועי ואמיתי"

 

התחדשות עירונית במודל חברתי ייחודי בו בעלי הדירות הם היזמים והאדונים לגורלם, זו נוסחת ההצלחה של החברה לפיתוח והתחדשות עירונית,  העוסקת בפרויקטים של פינוי- בינוי ותמ"א ‭ 38‬ הריסה ובנייה בהיקפים גדולים. "אנו מעניקים לבעלי הדירות במתחמים בהם אנו מטפלים מעטפת רחבה של שירותים מקצועיים, על מנת שהם יזמו בעצמם את הליך קידום הפרויקט, וכל זאת בהובלת צוות  מנוסה מאוד מטעמנו", מספר ניר שמול, מנכ"ל החברה. "כך יוצא שבעלי הדירות בפרויקטים שלנו נמצאים במרכז קבלת ההחלטות, ובשליטה מלאה על תהליך ההתחדשות העירונית  במתחם שלהם".

אז אתם לא מייצגים בכלל יזמים?  

"לא! החברה לפיתוח והתחדשות עירונית מייצגת בעלי  דירות בלבד, ואף לא יזם אחד, כאשר התהליך מתרחש באופן הבא: לאחר שאנו מקבלים פנייה מבעלי הדירות  במתחם, אנו בוחנים את היתכנות המתחם ע"י בדיקות  כלכליות ותכנוניות. במידה שישנה כזו, אנו מגבשים את בעלי הדירות באמצעות הסכם ייצוג וליווי, תחת מטריה  מקצועית אחת עם שירותים הכוללים שמאי, אדריכל, עו"ד,  מהנדס, כלכלן מנהל פרויקט, וכל בעל מקצוע נדרש אחר. בשלב הבא, לאחר שאחוז גבוה מבעלי הדירות מתקשרים  עמנו בהסכם, אנו מגישים בשמם תב"ע חדשה ומכריזים על  המתחם - כמתחם להתחדשות עירונית במסלול מיסוי. רק  לאחר שיש לנו ודאות של תב"ע בתוקף, הכרזה על המתחם במתחם להתחדשות עירונית ובעלי הדירות מאוגדים – הם  בוחרים בעצמם במכרז את היזם שיתקשר איתם בעסקה".

מה זה נותן לבעלי הדירות?

"הוודאות בתהליך מאפשרת לבעלי הדירות מצד אחד למקסם את סל התמורות שהם יכולים לקבל מהיזם שייבחר, ומצד שני לקדם עסקה עם סיכויי היתכנות מאוד גבוהים  לביצוע. לראיה, הצלחנו לאשר עד היום כבר 5 תוכניות  בסמכות ועדה מחוזית בהיקף של כ-‭1,400‬ יחידות דיור, נתון  חסר תקדים בענף הפינוי בינוי".

למה זה טוב ליזם?

 "יזמים מחפשים ודאות בעסקה! צריך להבין שהליך של התחדשות עירונית בשלבים הקריטיים שלו הוא בסופו של דבר הליך חברתי בעל מאפיינים כלכליים. עוברות ‭ 4-5 ‬  שנים עד שההליך החברתי הזה הופך לפרויקט נדל"ני, כך שאנו פוגשים את היזמים כשהעסקה הזו הופכת כמעט  לעסקת נדל"ן רגילה. מבחינתם מועד המכרז כולל ודאות גבוהה וקיצור הזמן לביצוע, קרוב כלל הניתן לפני קבלת  היתר בנייה". החברה לפיתוח והתחדשות עירונית הוקמה בשנת 2006 על  ידי עו"ד יריב בר דיין והאדריכל גיל שנהב, ולימים הצטרף אליה עם התפתחותה והגדלת היקפי הפעילות שלה איש  הנדל"ן ניר שמול, המשמש בה כיום כמנכ"ל. שמול מסביר כי לאחרונה ניתן תוקף לתוכנית נוספת  שמקודמת במודל החברתי – פרויקט 'הצנחנים' בשכונת נווה  שרת בתל אביב, בו ייבנו ‭ 370‬ יחידות דיור חדשות במקום ‭ 128‬ הקיימות. "בפרויקט זה אושרה תב"ע בסמכות ועדה  מחוזית, בזמן קצר במיוחד של ‭ 18‬ חודשים בלבד ממועד  הגשתה לועדה המקומית", הוא מספר, "ואין ספק שהעובדה  כי התוכנית קודמה במודל החברתי, כאשר %‭90‬ מהדיירים  כבר חתומים על הסכמי ייצוג, סייעה באופן ברור לקידומה,  והפרויקט ייצא למכרז יזמים בחודש הקרוב".  נכון להיום מייצגת ומלווה החברה כ-‭2,000‬ משפחות בכ‭30- ‬  פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א ‭ 38‬ הריסה ובנייה רחבי  היקף, עם פוטנציאל לכ-‭7,500‬ יחידות דיור חדשות. בין היתר אחראית החברה לייזום פרויקטי פינוי בינוי נרחבים בשכונת נווה שרת בתל אביב ובדרום העיר לצד פרויקטים בהוד  השרון, הרצליה, בת ים, פרדס חנה, רמת גן, טירת כרמל  ועוד, וכן לפרויקט 'רימוני תדהר' ברמת השרון. "מדובר על  התארגנות חברתית", מספר שמול. "תנאי העסקה נרקמים עוד בטרם נכנס היזם לתמונה, ובכך נחסכים רוב מקרי הסרבנות והכל נעשה בשקיפות ובהוגנות. במודל החברתי שפיתחנו עוד בראשית הדרך, אנו עושים הכל עוד משלב הבוסר ועד להבשלת הפרויקט וכך לאחר המכרז היזם מקבל פרויקט פתור ובשל, ותפקידו הוא ליזום את הפרויקט  כפרויקט ודאי, מקצועי ואמיתי".

כיצד אתם עורכים את מכרזי היזמים?  

"תקן ‭ 21‬ השמאי מהווה תנאי סף של המכרז, והיזמים מתחרים ביניהם באשר לתמורות שיינתנו מעבר. בכך למעשה אנחנו מבטיחים אופטימיזציה של תנאי העסקה מבחינת בעלי הדירות, אשר בסופו של דבר הבחירה נעשית אך ורק על ידם. אנו ונציגות בעלי הדירות בוררים מלכתחילה את החברות שלדעתנו מתאימות להיכנס למכרז, ומאפשרים להן לרכוש את חוברת המכרז רק לאחר שווידאנו כי הן יוכלו לעמוד בייזום ובביצוע של פרויקט רחב היקף. בין היתר אנו בוחנים את האיתנות הפיננסית של כל יזם, את הרקע והניסיון שלו בתחום  ואת שביעות הרצון של לקוחותיו בפרויקטים דומים".  לטענת שמול, "המודל החברתי מוכיח את עצמו כל פעם מחדש. לאורך הדרך אנו רואים את בעלי הדירות מתגייסים לטובת המשימה, ולעיתים אנו אף נחשפים להתארגנויות חברתיות של עזרה הדדית, בניגוד למקרים הפוכים של סרבנות בפרויקטים שבהם המו"מ הראשוני מול היזם נעשה  ללא ליווי, ייצוג והכוונה".

בשביל בעלי הדירות   

התחדשות עירונית אינה רק עסקת נדל"ן. היא אירוע של פעם בחיים, הזדמנות לצאת מדירה מתפוררת בבניין  רעוע ולעבור לדירה חדשה, בטוחה, ממוגנת ומאובזרת. התהליך מלווה בחששות רבים ופחד מאובדן הנכס  הכלכלי החשוב של המשפחה. האם היזם יעמוד במילתו? האם התוכנית תאושר בוועדה? האם נקבל את הדירה המיוחלת? המודל החברתי פותח על מנת להקל על בעלי הדירות לקבל החלטה, להתארגן ולצעוד בדרך הארוכה אל הפרויקט המיוחל.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה