מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בתל אביב- ניתוח מדלן

תל אביב-יפו ניצבת במקום השני בישראל מבחינת היקף פעילות ההתחדשות העירונית, עם  %‭12‬ מסך הפרויקטים של תמ"א ‭ 38‬ שאושרו עד כה. הפרויקטים השונים מקודמים על ידי  כ-‭230‬ יזמים, כאשר ארבעת המובילים אחראיים לכ-%‭10‬ מהפרויקטים, נתון שמבטא ביזור  של נושא היזמות בעיר בהשוואה לערים אחרות. כ-‭160‬ פרויקטים בעיר כבר קיבלו היתר  בנייה או אוכלסו, ועוד כ-‭350‬ מבנים ממתינים להיתרים.  

המדיניות העירונית מווסתת את הבנייה, ותלוית אזור גיאוגרפי: בשכונות נווה עופר, יפו ג',  יפו ד', כפר שלם ונחלת יצחק ישנן תכניות אסטרטגיות באישור או בהתהוות שמעודדות  תמ"א ‭ 38‬ או פינוי-בינוי ככלי לקידום התחדשות השכונות. זאת בעוד שבשכונות החזקות  יותר כמו הצפון הישן, ישנו ניסיון להגביל את זכויות הבנייה, מתוך רצון לשמר את אופי השכונה ובטענה שבנייה מאסיבית תעמיס על התשתיות. בצפון הישן והחדש אושרה  עקרונית ב-‭2015‬ 'תכנית הרובעים', שמתיימרת לתת פתרון כולל שמשלב תמ"א ‭ ,38‬ זכויות בנייה אחרות ושימור מבנים היסטוריים.

התוצאה הצפויה היא הגברת תנופת הבנייה בשנים הקרובות לכדי אלפי יחידות דיור  חדשות, כאשר ישנה כוונה ליישם תכנית דומה לשכונות לב העיר.
למרות ריבוי הפרויקטים, מספר יחידות הדיור הצפוי להתווסף לעיר במסגרת מהלכי  התחדשות עירונית הוא קטן יחסית, כתוצאה מתוספת ממוצעת נמוכה של כ-7 דירות לבניין. הממוצע משקף את שווי הקרקע הגבוה, שכן פרויקט הופך לכדאי כבר עם תוספת דירות  מינימלית. גם מדיניות העיריה מגבילה את יישום תמ"א ‭ ,38‬ בהעדיפה תכניות פינוי-בינוי אותן מקדמת הרשות בעיקר בשכונות במזרח העיר ובדרומה.  

שווי הקרקע בשכונות המבוקשות בתל אביב-יפו, שגבוה פי 2 ואפילו 3 ממרבית ערי הלוויין סביבה, יחד עם תהליך מיסוד הזכויות בהובלת העירייה והסדרת כללי המשחק בשוק  התמ"א ‭ 38‬ בכלל, עשויים לתרום למובילותה של העיר בתחום בעשור הקרוב.