מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בתל אביב- ניתוח מדלן

תל אביב-יפו ניצבת במקום השני בישראל מבחינת היקף הפרויקטים שאושרו עד כה, אולם בשנתיים האחרונות היא עקפה את רמת גן השכנה בהיקף הבקשות שהוגשו, נתון שמרמז על כך שהיא עתידה להיות היעד המרכזי לפרויקטים חדשים בשנים הקרובות.

העירייה אישרה בנובמבר 2017 תכנית מקומית חדשה לתמ"א 38, המעדכנת את המדיניות הקודמת, בעקבות כניסתו לתוקף של תיקון 3 א’. המדיניות החדשה מתייחסת לשלושה פרמטרים עיקריים: המרקם האזורי שבו ממוקם הבניין, צפיפות הדירות ונפח הבנייה המקסימלי (גובה קומות וקווי בניין). במידה ומדובר במסלול חיזוק ותוספת, ההתייחסות היא גם להיקף התוספת האפשרית שנעה בין 0 ל-2.5 קומות. כל אלה יקבעו בסופו של דבר את היקף הזכויות בעת בקשה להיתר תמ"א 38.

התוצאה הצפויה של ההתייחסות לגובה שניתן להגיע אליו היא שבאזורים מסוימים יתומרצו הבניינים הנמוכים-יחסית ולעיתים יוגבלו זכויות הבניינים הגבוהים, תוך שאיפה ליצירת אחידות בגובה המבנים ברחוב. מעבר למדיניות הכללית ליישום תמ"א 38 ,מדיניות ההתחדשות העירונית מווסתת את הבנייה החדשה, והיא תלוית אזור גיאוגרפי: בשכונות פריפריאליות כגון נווה עופר, שיכוני יפו הדרומיים, נווה שרת ורמת אביב ישנן תכניות אסטרטגיות באישור או בהתהוות שמעודדות תמ"א 38 או פינוי-בינוי ככלי לקידום התחדשות השכונות. זאת בעוד שבשכונות החזקות יותר כמו הצפון הישן, ישנו ניסיון להגביל את זכויות הבנייה, מתוך רצון לשמר את אופי השכונה ובטענה שבנייה מאסיבית תעמיס על התשתיות. בצפון הישן אושרה סופית תכנית הרובעים בתחילת 2018 , ובצפון החדש ישנו אישור עקרוני.

תכנית הרובעים מתיימרת לתת פתרון כולל שמשלב תמ"א 38, זכויות בנייה אחרות ושימור מבנים היסטוריים. בצפון החדש, הצפי הוא שהזכויות הנדיבות יותר בתכנית יהפכו את מסלול ההריסה ובנייה מחדש ליותר אטרקטיבי. בצפון הישן, שבו הזכויות מצומצמות יחסית, הצפי הוא שמסלול חיזוק ותוספת יהיה יותר כדאי. ככל הנראה בשנים הקרובות נחזה בהגברת תנופת הבנייה לכדי אלפי יחידות דיור חדשות, כאשר ישנה כוונה ליישם תכנית דומה גם בשכונות לב העיר. שווי הקרקע בשכונות המבוקשות בתל אביב-יפו, שגבוה פי 2 ואפילו פי 3 ממרבית ערי הלוויין סביבה, יחד עם תהליך מיסוד הזכויות בהובלת העירייה והסדרת כללי המשחק בשוק התמ"א 38 בכלל, עשויים להביא לכך שתל אביב-יפו תוביל את הפעילות של התחדשות העירונית בישראל בעשור הקרוב.