מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

דבר מהנדס העיר תל אביב- יפו

בשנים האחרונות מובילה עיריית תל אביב-יפו עשרות תכניות להתחדשות עירונית, שנועדו לשרת את התושבים מתוך הסתכלות אסטרטגית מתוכננת על מבנה ומרקם החיים בעיר שנים קדימה.  

חידוש עירוני, כפי שאנו רואים אותו, הוא תלוי מקום ונובע  משיקוף התכנון המקומי, יעדים ומטרות עירוניות, כושר נשיאה  של אזור, דמוגרפיה, קיום שטחים פתוחים וציבוריים ועוד. תכנון נכון של המרחב הציבורי ושמירה עליו לאורך שנים הוא הבסיס לאיכות חיים בסביבה האורבאנית והמנוע העיקרי להתחדשות עירונית וצמיחתה של העיר. עמדת העירייה והעומד בראשה הינה כי תכניות התחדשות עירונית ובכללן פרויקטים  רבים של פינוי-בינוי, הן פתרון אולטימטיבי לתוספת יחידות דיור לעיר תוך מתן מענה  לצרכי ציבור. במסגרת תכנית המתאר לעיר תא/‭5000‬ נקבעו כ- ‭ 8000‬ דונם (כרבע משטחי  המגורים בעיר) למתחמי התחדשות עירונית, %‭70‬ מהם בדרום העיר ומזרחה, כאשר פרויקטים אלה צפויים להביא לעלייה משמעותית במספר יחידות הדיור בעיר, הרבה מעבר  לכל פרויקט נקודתי של תמ"א ‭ 38‬ שמוסיף דירות ספורות בלבד.  

אנו מעודדים ותומכים בקידום תכניות אלה, כולל רתימה של החברה העירונית ”עזרה  וביצרון" למימון תכנון עבור הדיירים, ובמקרים רבים אנו פועלים יד ביד עם היזמים, גם  ברמה התכנונית וגם בוועדות האישור השונות, על מנת להאיץ ולקדם תכניות אלה. דוגמא  מצוינת לכך מתבטאת ב-2 שכונות: שכונת נווה שרת בצפון-מזרח העיר, אשר בה כבר אוכלסו הפרויקטים הראשונים ועוברת מהפכה של ממש בשנים האחרונות ושכונת יד אליהו  במזרח העיר, העומדת בפני התחדשות עירונית מואצת. בכל תכניות הפינוי-בינוי אשר אנו מקדמים, ניתנת תשומת לב מרבית להשארת האוכלוסייה המתגוררת במקום תוך מציאת  פתרונות כלכליים להורדת מחירי הדיור ע"י הורדת מחירי התחזוקה של המבנים החדשים, הסכמים עם היזמים, הפעלות חברות ניהול מתן פטור מהיטלי השבחה בפרויקטים בדרום העיר וביפו ועוד.

כל אלה ועוד מצטרפים למאמצים הכבירים וההשקעה הרבה שלנו בקידום ההתחדשות  העירונית בעיר. לא בכדי התחלות הבנייה למגורים בתל אביב-יפו מגיעות לשיאים ושיעורן גדול יותר מחלקה היחסי של העיר באוכלוסיית המדינה.

בברכה,

עודד גבולי