מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

דבר ראש עיריית רעננה

קוראים יקרים,

מדינת ישראל מתמודדת זה שנים עם אתגר הגדלת מצאי הדירות, ובמיוחד לזוגות צעירים, העתודה החברתית והכלכלית של מדינת ישראל, אשר בשל מחירי הדיור המאמירים בעשור האחרון אינם יכולים לרכוש דירה ראויה למשפחתם.

חשובה מאוד מדיניות הממשלה אשר דוחפת בשנים האחרונות פרויקטים לאומיים עתירי השקעות לקירוב הפריפריה למרכז הארץ: יש להניח שעם המשך פיתוח תשתיות התחבורה הלאומיות להסעת המונים, וקיצור מרחקי הנסיעה, תהפוך אופציית המגורים בפריפריה לריאלית ואפשרית עבור אלפי משפחות צעירות.  

בנתיב מקביל, חשוב בפני עצמו, עומדת בפנינו ההתחדשות העירונית. זהו מנגנון פיתוח עירוני  רב עוצמה, המאפשר שינוי דרמטי באופיים של מרכזי הערים, בנראות שלהם ובהתחדשות של חיי הקהילה והעסקים באזורים אלה.

ההולכים היום במרכזי הערים אינם יכולים שלא להבחין בתהליכי ההזדקנות של אזורים אלה. באופן מקביל גם האוכלוסייה כאן הולכת ומזדקנת, ומשפחות צעירות אינן רואות באזורים אלה  פוטנציאל למגורים, בשל חוסר במעלית ובמרחב מוגן, המהווה היום צורך קיומי.  

עיריית רעננה העמידה תוכנית זו במרכז סדר היום העירוני, ועד היום מתוך פוטנציאל של כ‭300- ‬  בניינים בהם ניתן להחיל תוכנית זו, כבר הוגשו לוועדה המקומית לתכנון ובנייה כ-‭130‬ בקשות  להיתרי בנייה, וקרוב ל-‭40‬ בניינים כבר השלימו את בנייתם. קשה לתאר במילים את המהפך  שחל כתוצאה ממהלך זה. זהו מנוע צמיחה עירוני וקהילתי, שמשנה את פניהם של רחובות רבים במרכז העיר, מגדיל את היצע יחידות הדיור ותורם תרומה חשובה לחיזוק הבניינים נגד רעידות  אדמה. במקביל, אנו עדים גם לתהליכים של כניסת משפחות צעירות ושינוי במרקם העסקים והחיים הקהילתיים באזורים אלה.  

לצערי, התוכנית המקבילה להתחדשות עירונית של "פינוי-בינוי" לא הצליחה עד כה להמריא,  בשל קשיים רבים, תכנוניים ואחרים, ויש גם בה פוטנציאל חשוב מאוד להגדלת היצע הדירות בכל חלקי הארץ.

אני קורא לקובעי המדיניות ולראשי הערים לפעול לקידומן של תוכניות אלה, במקביל לתוכניות בנייה לצעירים ולמשפרי דיור על קרקעות מדינה. חובתנו לצעירי הארץ הזו חייבת לעמוד לנגד עינינו יום יום: להעמיד את התנאים הבסיסיים עבורם לבנות את חייהם ומשפחותיהם במדינת ישראל.

בברכה,

זאב ביילסקי