מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בכפר סבא- ניתוח מדלן

עד לאחרונה לא התבלטה העיר כפר סבא בתחום התמ"א: נכון לימים אלו קיבלו  כ-‭20‬ פרויקטים היתר, שבהם כ-‭150‬ דירות חדשות, כשמחציתם אוכלסו. עם  זאת, נראה כי בשנה האחרונה התמונה מתחילה להשתנות, והמדיניות העירונית  מעודדת פרויקטים של התחדשות עירונית ביתר שאת: בשנים ‭ 2014-2015‬ נרשמה  עלייה של %‭121‬ במספר הבקשות לעומת השנתיים שקדמו להן – ‭ 31‬ בקשות  לעומת ‭ .14‬

 כיום נמצאים ‭ 42‬ פרויקטים שבהם כ-‭500‬ דירות חדשות בשלב בקשה  לפני היתר. גם בתחום הבינוי-פינוי קיימת תכנית גדולה בשכונת תקומה להריסת  בנייני השכונה, שנבנו בשנות החמישים, ולבניית ‭ 1,100‬ יחידות דיור חדשות בשכונה ובשטח לא בנוי מדרומה. התכנית מצויה כעת בשלב דיון להפקדה בוועדה המחוזית.

מרבית הפרויקטים בתחום תמ"א ‭ 38‬ מרוכזים באזור הדרומי של מרכז העיר  – מדרום לרחוב ויצמן ומצפון לכביש ‭ 531‬ ומסילת הרכבת. פרויקטים נוספים  נמצאים בשכונות גבעת אשכול, הפרחים/דגניה, קרית ספיר ושיכון מזרחי. הרוב המוחלט של הבקשות, מעל %‭,85‬ הוגשו במסלול של חיזוק ותוספת.  

תכנית המתאר העירונית של כפר סבא, שהופקדה ביוני השנה, עוסקת בהרחבה בנושא ההתחדשות העירונית בעיר, כאשר היא מכוונת לקידום פיתוח והתחדשות של העיר על ידי עיבוי ממוקד באזורים הוותיקים ובציר ויצמן. התכנית מתירה  בנייה של עד ‭ 10‬ קומות באזור הנושק למרכז רחוב ויצמן (בין בן גוריון מדרום  לכרמל מצפון), כאשר בחלק מהצמתים תותר אף בנייה גבוהה יותר, ובשאר  רחובות מרכז העיר מתירה התכנית בנייה של עד 8 קומות.

העירייה אף עומלת על תכנית מדיניות להתחדשות עירונית שתוכל לאפשר בעתיד לחרוג ממסגרת זו, בכפוף למתן פתרונות תשתיתיים כמו הקו הוורוד העתידי של הרכבת הקלה והוספת מבני ציבור. גם בשכונות יוספטל וכיסופים המתווה עוסק בבנייה של עד  8 קומות, כאשר תב"עות מפורטות עשויות אף להגדיל את גובה הבניינים. במידה  והתכנון יאושר ויצא לפועל, מדובר בשינוי משמעותי במיוחד, שיאפשר האצת תהליכי התחדשות, משום שמרכז העיר כפי שהוא כיום כולל בעיקר בניינים  בגובה בינוני של עד 4 קומות וצמודי קרקע. יחד עם זאת, נראה שהבשלת תהליכים אלה עשויה לארוך עוד זמן רב.