מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בנתניה- ניתוח מדלן

בנתניה אושרו כ-‭40‬ פרויקטי תמ"א ‭ 38‬ כאשר עד היום רק 8 מהם אוכלסו. כ-‭40‬ פרויקטים  נוספים הגישו בקשה להיתר. הרוב המוחלט של הפרויקטים מקודם באזור צפון-מרכז העיר,  כאשר אחריו בולטים אזור רצועת המלונות, המבוקש על ידי תושבי חוץ בזכות הקרבה לים,  וכן מרכז העיר הדרומי.

בנוסף, נתניה היא אחת הערים המובילות בקידום מתחמי פינויבינוי: שניים מהמתחמים קיבלו כבר תוקף ומצויים בשלבי רישוי: מתחם אנדריוס שבמרכז  העיר בו יהרסו ‭ 116‬ דירות וייבנו ‭ 333‬ דירות חדשות, ומתחם הרב קוק בו ‭ 639‬ דירות חדשות  יחליפו את ‭ 236‬ הדירות הישנות. מתחמים נוספים מקודמים בעיר, ביניהם ארבעה שכבר זכו  לקבל תוקף, ועתידים להגדיל את מלאי הדירות בעיר בכ-‭800‬ דירות נוספות.  דווקא בכמה מהשכונות הוותיקות של העיר, הסובלות מהזנחה, כמו רמת ידין (דורה)  ונאות שקד, לא ניתן למצוא פרויקטים של התחדשות עירונית, זאת בשל ערכי קרקע  נמוכים שמקשים על הכדאיות הכלכלית.

העירייה מקדמת תכניות פינוי-בינוי באזורים  אלה, אך הן נמצאות בשלבים מוקדמים ועדיין לא ברורים סיכויי ביצוען. בנוסף, מקודמות תכניות מתאר להתחדשות עירונית בשכונות אלה וכן בקריית נורדאו ואזור  מרכז העיר הוותיק. גם במקרה זה מדובר בחזון תכנוני ארוך טווח.

בדומה לערים אחרות, מספר בקשות התמ"א ‭ 38‬ במסלול תוספת וחיזוק שממתינות  לאישור גדול פי שניים ממסלול ההריסה. עם זאת, בשונה ממרבית הערים, מספר היתרי הבנייה שניתן לפרויקטי הריסה ובנייה היה גדול פי שניים מהאישורים שניתנו למסלול חיזוק. זאת בשל מדיניות עירונית שמתעדפת הריסה ובנייה או איחוד  של מספר בניינים במתחם לצורך מיזמי פינוי-בינוי. עדות נוספת לכך היא מספר  הבקשות להיתרים, המצוי בירידה בשנים האחרונות, במקביל להכנת תכניות  חדשות של פינוי-בינוי. יזמים בעיר טוענים שהזמן לקבלת היתר מתארך עקב קשיים  בירוקרטיים שונים, ולעתים אף חלה עצירה במתן היתרים, למשל בתקופה בה  הכינה העירייה את מסמך המדיניות העירונית לתמ"א ‭ 38‬ בשטחה.

נתח המכירות של הדירות החדשות שמתווספות במסגרת מיזמי התחדשות עירונית  מתוך סך הדירות החדשות שנמכרות בנתניה עולה בהדרגה. אם ב-‭2013‬ הוא עמד  על %1 בלבד, ב-‭2015‬ הגיע כבר ל-%7 משוק הדירות החדשות. מגמה זו עשויה  להתחזק בשנים הקרובות, עם התקדמות פעילות התמ"א ‭ 38‬ בעיר והבשלתם של  פרויקטים משמעותיים של פינוי-בינוי.