מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

דבר ראש עיריית ראשון לציון

ראשון לציון נוסדה בשנת ‭ ,1882‬ ובשנת ‭ 1950‬ הפכה לעיר. במהלך השנים הואץ תהליך הפיתוח והעיור של ראשון לציון,  שכונות חדשות נבנו, אזורי תעסוקה חדשים פותחו, והעיר הפכה לרביעית בגודלה בישראל ולמטרופולין שוקק חיים. אל מול תנופת הפיתוח של האזורים החדשים, בשנים האחרונות החלטנו לשים דגש דווקא על התחדשות עירונית של החלקים הוותיקים בעיר. זהו אתגר מורכב שמחייב מכלול רחב של שיקולים, ובראשם מניעת צפיפות יתר של העיר ומניעת עומס יתר על מערכות החניה והתחבורה, החינוך, השטחים הציבוריים  ועוד.

יחד עם זאת, ברור כי ההתחדשות תורמת לאיכות החיים של תושבי העיר  ולפיתוחה החברתי והכלכלי. בתוך המתח הזה פעלנו, ולשמחתי אנו רואים עיר ותיקה שהולכת ומתחדשת ועומדת בקו אחד עם חלקיה החדשים של העיר.  בשנים האחרונות הפעלנו מגוון של כלים, ביניהם תמ"א ‭ ,38‬ שאותה אנו רואים  כפרויקט חיוני לביטחון ובטיחות תושבי העיר. העירייה אישרה עשרות היתרים לתמ"א ‭ 38‬ ואף מפעילה את החברה הכלכלית של העירייה כחברה יזמית אשר מלווה תושבים, על מנת לסייע להם בתהליך המורכב.  

לצד זאת, העירייה יזמה פרויקט ענק של שדרוג רחובות שלמים בעיר הוותיקה, בהיקף  של מאות מיליוני שקלים. המרחב הציבורי כולו עובר שיפוץ ומתיחת פנים, החל מהכביש דרך אבן השפה של המדרכה ועד לריהוט רחוב חדיש.  במקביל, העירייה מעודדת שיפוץ חזיתות מבנים ישנים, באמצעות הלוואות נוחות  לבעלי הבתים, וכן מתן מערכת תומכת הכוללת מאגר אדריכלים, קבלנים ואנשי מקצוע נוספים שעומדים לרשות התושבים המשפצים.

מאות בתים משותפים ברחבי  העיר הרימו את הכפפה ועברו מהפך. לצד צעדים אלו, העירייה השקיעה משאבים רבים בפיתוח אזורים שהתיישנו וכעת הפכו למוקדים הומים: רובע הבילויים באזור  התעשייה הישן של העיר, וליבה ההיסטורי של העיר, אשר עובר בימים אלה מהפך באמצעות שימור בתים מראשית ימי המושבה, ופיתוח מאסיבי הן מבחינה פיזית והן מבחינה עסקית וקהילתית.

בברכה,

דב צור