מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בראשון לציון- ניתוח מדלן

עד כה ניתנו בעיר כ-‭70‬ היתרי תמ"א ‭ ,38‬ וכ-‭140‬ פרויקטים נוספים ממתינים להיתר.  הפרויקטים השונים מתפרסים בעיקר בשכונות מרכז העיר הוותיקות, ובמיוחד בשכונות רמז,  רמב"ם ואברמוביץ'. במערב העיר, מנגד, הבנייה היא חדשה יותר, משנות ה-‭80‬ ומעלה,  ולכן באזור זה אין כמעט פרויקטים. בתחום הפינוי-בינוי, פרויקט קרית האמנים מצוי כבר  בביצוע ועתיד להוסיף כ-‭1,400‬ דירות ב-‭14‬ מגדלים של עד ‭ 24‬ קומות, שלושה מהם כבר  מאוכלסים, ועוד אחד צפוי להתאכלס עד סוף השנה.

בתכנית המתאר העירונית החדשה, השכונות העיקריות שהוגדרו כמוטות התחדשות  עירונית הן רמב"ם, רמז, כצנלסון, השומר, שיכוני המזרח ורמת אליהו. בלב שכונות  אלה תותר בנייה של עד 8 קומות באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית, ובצירים  הראשיים (הרצל, החלק הדרומי של ז‘בוטינסקי, רחוב רוטשילד וחלק מן הרחובות  הסמוכים לו) תותר בנייה לגובה באמצעות פרויקטים של פינוי-בינוי שיתנשאו עד לגובה  של ‭ 40‬ קומות.

תכנון שאפתני נוסף, הוא פרויקט בינוי-פינוי-בינוי של אלפי יחידות דיור ברמת אליהו ומעבר של חלק מן התושבים לשכונות חדשות שיוקמו בנחלת יהודה  ובצריפין כחלק מהסכם גג עם המדינה. אם יצא לפועל, הפרויקט צפוי להפוך לגדול  מסוגו בארץ, אך בשלב זה הוא עדיין מצוי בשלבי תכנון.

הפרויקטים שאושרו בעיר מוסיפים כ-7 דירות בממוצע לבניין. מדובר בתוספת קטנה יחסית, בהתאם למדיניות עירונית המעודדת חיזוק ותוספת קומות ולא הריסה ובנייה מחדש. העירייה מגבילה את תוספות הבנייה בטענה שמרכז העיר הוא אזור המצוי במחסור מבחינת מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים וקיים חשש שבנייה מאסיבית תעמיס על התשתיות שגם כך מצויות בחסר.

סיבה נוספת לתוספת הנמוכה היא העובדה שבחלק גדול מן הבניינים התוספת הסופית  מגיעה לקומה וחצי בלבד. זאת כיוון שעל מנת לממש תוספת של ‭ 2.5‬ קומות, היזמים נדרשים  לעמוד בקריטריונים עירוניים של חניות נוספות, ממ"דים ומרפסות, שאינם מתאפשרים תמיד בשל סיבות טכניות כגון מבנה הבניין או חניות בטאבו.