מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

דבר ראש עיריית אשדוד

שלום לכולם,

אשדוד, העיר החמישית בגודלה במדינת ישראל, רשמה הישגים בתחום איכות החיים של תושביה, וכמו מרבית הערים הגדולות היא מתמודדת עם מחסור במשאבי קרקע, עם תשתיות ישנות ברובעים הוותיקים ועם גידול דמוגרפי וצעירים בעלי זהות מקומית חזקה, המבקשים להישאר ולחיות בעיר אך מתקשים לעמוד במחירי הדיור  בה.
העירוניות החדשה - מונח המבקש להגדיר מחדש את החיים העירוניים בעידן המודרני, ולגבש תכנון אורבני קומפקטי שמייצר חיים תוססים ומפגשים אינטימיים עם המרחב הציבורי - משקלל לא מעט פרמטרים המייצרים בוזמנית פתרונות לאתגרים קיימים תוך שמירה על איכות החיים של התושב.  

דומה שהתחדשות עירונית, כחלק מאותה עירוניות חדשה, היא המנגנון הנכון ביותר למתן פתרונות ריאליים למציאות המורכבת, תוך הגשמת החזון העירוני והשמירה על  ערכי סביבה ואיכות החיים. באשדוד בחרנו לפעול בו-זמנית בכל השכונות הוותיקות,  ובהליך המשתף ציבור רחב היקף. אנו עמלים על תוכניות אב חדשות לכל רובע, כשהתחדשות עירונית היא מרכיב מרכזי בהשגת המטרות שלנו.

יתרונותיה המוחלטים  מאפשרים לנו התמודדות מושכלת עם המחסור בשטחים, יוקר המחיה ומחירי הדיור, כמו גם שמירה על החיים הקהילתיים תוך שילוב אוכלוסיות צעירות בשכונות ותיקות; בנייה לגובה ובנייה צפופה המייצרת תמהיל דירות לצעירים ולוותיקים; שיפור דיור  והגדלת מצאי הדירות; "מתיחת פנים" לשכונות ותיקות באמצעות החלפת תשתיות  ושדרוג מרחב החיים; ריבוי שימושים ושילוב מגורים, מסחר ושירותים מוניציפליים; התאמת מוסדות ציבור ותשתיות פיזיות; פתרונות תחבורתיים המקרבים את הרבעים  למרכז העירוני (ה"סיטי"); חיזוק מבנים ומענה לבעיות המיגון, שמירה על בסיס  המרקם החברתי ו"רענון השורות" בכוח צעיר; שילוב מוקדי בילוי ופנאי והגדלת מעגלי תעסוקה.

אשדוד מקדמת תוכניות מקבילות של התחדשות עירונית בשבעה רובעים ברחבי  העיר, ורבים מהם בתהליכים מתקדמים. לשם כך היא מעודדת יזמים ומסייעת להם  בתהליכים המנהליים, והכל כדי למנוע חסמים או עיכובים מיותרים. השנה אשדוד  בת ‭ ,60‬ מבין הרשויות המובילות במדינת ישראל. אני בטוח כי התאמת תוכניות האב החדשות והגשמת תוכניות התחדשות עירונית, יסייעו לנו בהטמעת העירוניות החדשה  והערכים הנגזרים ממנה, לרווחת כל תושבי העיר ולאיכות החיים בה.

בברכה,

ד"ר יחיאל לסרי