מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

דבר ראש עיריית אשדוד

"בתחום יוזמות התמ"א 38 ,אשדוד מצויה בתנופת בנייה בהיקפים חסרי תקדים"

הגירה מסיבית לתוך הערים והגידול המהיר של האוכלוסייה המקומית, מייצרים אתגר מורכב בעידן המודרני, וזאת על רקע משאבי קרקע מוגבלים, התאמת תשתיות ותחרות מול ערים אחרות. כך גם באשדוד אשר גדלה והתפתחה והחל משנות ה-90, עם גל העלייה הגדול מארצות חבר העמים, הכפילה את אוכלוסייתה והיתה לעיר החמישית בגודלה בישראל.

בשנים אלו שגשגה העיר והתפתחה ותושבים רבים בחרו לקבוע בה את ביתם, אלא שהביקוש הגבוה למגורים בעיר מול משאבי קרקע הלכים וקטנים, הביאו לכך שבעיית הדיור הפוקדת את הערים הגדולות בישראל, לא פסחה גם עלינו. על רקע הנ"ל ובהתאם להנחיית ראש העיר וחזון העיר החכמה, מינהל ההנדסה מקדם מדיניות תכנון חדשה המעודדת ומובילה תהליכי התחדשות עירונית, תוך שימת דגש על שימוש מושכל ויעיל במשאבי קרקע, שדרוג המרחב הציבורי, השקעה בתשתיות ושיפור אלמנטים סביבתיים מתחום הבינוי והפיתוח, המרחיבות ומשפרות את סל השירותים לתושב.

התחדשות עירונית, מונח המלווה רעיונות תכנוניים לניצול מיטבי של משאבי קרקע, במיוחד באזורים ותיקים, נשענת על תוספת יחידות דיור חדשות המאפשרת קליטת זוגות צעירים בשכונות וותיקות, החייאת מרכזים מסחריים, מרכזים עירוניים ומבני ציבור ושדרוג תשתיות ושיפור איכות החיים. תפיסה זו עומדת בבסיסן של תוכניות להתחדשות עירונית ובאשדוד, בהתאם להחלטת ראש העיר והנהלת העיר, נוסף לה יעד חברתי, ציבורי ולאומי, שמאפשר לאזן בין התפתחות העיר לסיפוק צרכים ציבוריים של הרשות תוך ניצול מרבי של משאב הקרקע החסר.

מתוך כך התאים מינהל ההנדסה את תכנית המתאר החדשה לאשדוד 2030 והקדיש תשומת לב מיוחדת לכך שהבינוי העתידי של העיר יהיה במסגרת השטחים המובנים. תוספת זו תוביל להתחדשות המלאי הבנוי, תחדש את פני השכונות הותיקות ותשמר את המרקם החברתי. כך גם בתחום יוזמות התמ"א 38 המרחיבות את סל האפשרויות במסגרת ההתחדשות העירונית. תחום זה זוכה לעידוד ול"מסלול ירוק" מצד העירייה הרואה בפרויקטי תמ"א 38, מעבר להיותם נדרשים בהיבט הביטחוני ומיגון המבנים, גם מנוע צמיחה אפקטיבי ביותר בהיבטים של התחדשות עירונית, לפי שמיזמי תמ"א 38 , בשל איכותם והיקפם ובשל כדאיותם הכלכלית, הם פרויקטים מחוללי שינוי בשכונות הוותיקות.

בזכות מיזמים אלו מתחדשים מתחמים שלמים הן בתחום המגרש הפרטי והן בתחום התשתיות העירוניות והמרחב הציבורי. כך גם במיזמי פינוי-בינוי המהווים אמנם אתגר תכנוני לא פשוט בשל היותם מיושמים בסביבה בנויה, אך איכות התכנון והיחס המחודש למרחב הציבורי ולמשאבי הקרקע הקיימים, הופכים אותם למנוף צמיחה המבטיח סביבת חיים חדשה עבור הקהילה, בדגש על רווחת הפרט, ומותאמת לתכנית המתאר החדשה ולחזון העיר.

לסיכום, תכניות התחדשות עירונית הן חלק מתכנית הוליסטית המטפלת בו-זמנית בכל שטחי החיים העירוניים, תוך סנכרון והתאמה בין כל חלקי השלם. אי אפשר יהיה לקדם תכניות בינוי, קליטת צעירים ואיכלוס יחידות הדיור החדשות, ללא מענים בתחומי התעסוקה, החינוך והתרבות, פתרונות תחבורה וניידות, תוספת מבני ציבור ואזורים מסחריים, השמה של תכניות לשיפור איכות סביבה וקיימות ושדרוגן של תשתיות העיר. כל אלו מבוצעים כעת בעיר מתוך ידיעה כי בסופו של יום תהיה התוצאה בבחינת “שלם הגדול מסך כל חלקיו".

ד"ר יחיאל לסרי, ראש העירייה