מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות באשדוד- ניתוח מדלן

אשדוד היא בין הערים הפעילות ביותר בתחום תוכניות תמ"א ‭ ,38‬ ובעיקר תוכניות מסוג  חיזוק ותוספת, עם כ-‭140‬ פרויקטים בשלבים שונים, שהם כ-%6 מכלל הבקשות מסוג זה  ברחבי הארץ. לעומת זאת, מסלול תמ"א ‭ 38‬ להריסה ובנייה אינו נפוץ בעיר ועד היום הוגשו  רק בקשות ספורות במסלול זה. בזירת ההתחדשות העירונית באשדוד פועלים כ-‭40‬ יזמים,  כאשר שלושת המובילים אחראים ל-%‭40‬ מהפרויקטים בעיר, נתון שמבטא ריכוזיות רבה  בענף. העיר היא גם כר פורה לפרויקטים של פינוי-בינוי שרובם עדיין מצויים בשלבי תכנון  מוקדמים.
3 פרויקטים זכו לתוקף, כאשר פרויקט אחד, ברחוב הדקל, מצוי כבר בשלבי  ביצוע ובמסגרתו מתוכננת הריסה של ‭ 150‬ דירות ישנות ובניית ‭ 675‬ דירות חדשות במקומן.  עד היום אוכלסו באשדוד כ-‭15‬ פרויקטים של תמ"א ‭ 38‬ וישנם עוד כ-‭25‬ פרויקטים  עם היתר ולפני אכלוס. כ-‭100‬ פרויקטים נוספים הגישו בקשה להיתר. העובדה ששטח  הבניינים גדול יחסית והם עשויים להכיל 4 דירות בקומה, מקלה על ההיתכנות של  פרויקטים של תמ"א ‭ 38‬ בעיר, למרות שערכי הקרקע נמוכים מאשר במרכז הארץ:  בממוצע נוספות כ-‭16‬ דירות לבניין שעבר תמ"א ‭ ,38‬ נתון שהוא גבוה משמעותית  בהשוואה לממוצע הארצי שעומד על תוספת של כ-‭12‬ דירות לבניין. בנוסף, בשנה  האחרונה מדיניות העירייה מעודדת תוספת משמעותית של דירות קטנות של עד כ‭60- ‬  מ"ר, במטרה ליצור מלאי דירות מגוון יותר ומענה לאוכלוסייה צעירה. מדיניות זו צפויה להגדיל עוד יותר את תוספת הדירות הממוצעת לפרויקט.

פקטור נוסף הוא הקרבה לים שתורמת לביקושים מצד אוכלוסייה זרה, שיכולה לקנות דירה בבניין שעבר התחדשות תמורת סכום נמוך יחסית לדירה במגדלים.

היקף יחידות הדיור המתווספות במסגרת תמ"א ‭ 38‬ עולה משנה לשנה: בעוד שבשנת ‭ 2013 ‬  התקבלו היתרים לתוספת של כ-‭70‬ דירות, הרי שב-‭2015‬ התקבלו היתרים ל-‭170‬ דירות.  גם שיווק הדירות בפרויקטים הפעילים עולה בקצב מהיר. בשנת ‭ 2013‬ כ-%‭15‬ מהדירות  החדשות שנמכרו באשדוד היו בפרויקטי תמ"א ‭ 38‬ שונים ובשנת ‭ 2015‬ שיעורם כבר עמד על  %‭.25‬ העלייה צפויה להמשיך גם בשנים הקרובות, כאשר יבשילו ההיתרים ל-‭400‬ הדירות  שהוגשו ב-‭2014‬ ול-‭1,000‬ הדירות שהוגשו בשנת ‭ .2015 ‬

מלאי המבנים הפוטנציאליים להתחדשות עירונית מתרכז בעיקר בשכונות הוותיקות בצפון  העיר ובהתאם לכך גם מרבית הפרויקטים עד היום נמצאים בשכונות א‘ עד ו‘.