מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בחולון- ניתוח מדלן

פעילות ההתחדשות העירונית בחולון מהווה כ-4% מסך הפרויקטים בישראל.  כ-‭50‬ בניינים ברחבי העיר כבר קיבלו היתרי בנייה או אוכלסו, ועוד כ-‭90‬ מבנים ממתינים להיתרים. השכונות המובילות בהיקף ההיתרים הן קריית שרת וקריית  איילון, המצויות ברובע המרכזי של העיר.

המדיניות העירונית בחולון מווסתת את אופי ההתחדשות לפי האזורים השונים:  תכנית המתאר של חולון ‭ 2030‬ שמצויה בשלבי גיבוש, מייעדת שכונות ותיקות  כגון תל גיבורים, ג'סי כהן ורסקו ב', לעבור התחדשות עירונית מאסיבית במסגרת  פרויקטים של פינוי-בינוי. יחד עם זאת, מתחמים אלה מצויים בשלבים התחלתיים  של גיבוש, הכנה ושיתוף ציבור, לכן יש להניח שהתכניות הכוללות לא יקרמו עור וגידים בעתיד הנראה לעין.  

בנוסף, צירים ראשיים כמו סוקולוב, יהושע חנקין, שנקר וגולדה מאיר מיועדים על פי התכנית המתגבשת לבנייה לגובה של עד 9 קומות ובמקטעים מסוימים אף  מעבר לכך, תוך עידוד החזיתות המסחריות הפונות לרחוב. השכונות הוותיקות נאות  רחל, קריית שרת, וחלקים משכונת גרין ועם ומשיכון ותיקים עתידים לעבור מהלך  של הרחבת הקיים עד ל-7 קומות או הריסה ובנייה שתגיע ל-9 קומות. בעירייה רואים את ארבעת קווי הרכבת הקלה המיועדים לעבור בעיר כפתרון ממשי לצרכי התחבורה שיתגברו בעקבות ציפוף העיר.

ניתן לראות כי בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בהיקף הפעילות בהתחדשות  העירונית: בעוד שב-‭2012-2013‬ הוגשו ‭ 42‬ בקשות להיתרי בנייה ואושרו 3 היתרים  בלבד, ב-‭2014-2015‬ הוגשו ‭ 82‬ בקשות ואושרו ‭ .36‬ הפרויקטים מתחלקים באופן כמעט שווה בין אלו שבמסלול חיזוק ותוספת ואלו שבמסלול הריסה ובנייה, ובהתאם מתחלק באופן דומה גם אישור היתרי בנייה בין שני המסלולים. כלל הפרויקטים  שנמצאים כיום בהליכי אישור צפויים להוסיף לעיר כ-‭2,000‬ יחידות דיור חדשות,  כאשר בכל פרויקט יאושרו בממוצע ‭ 10‬ דירות חדשות, מספר הנמוך במעט מהממוצע הארצי.  

בין השנים ‭ 2012-2015‬ נמכרו כ-‭200‬ דירות חדשות במסגרת תמ"א ‭ ,38‬ שהן 8% מסך כל הדירות החדשות שנמכרו בעיר בתקופה זאת.