מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בקרית אונו- ניתוח מדלן

קריית אונו היא אחת המובילות בעידוד התחדשות עירונית, ודאי ביחס לכמות התושבים שבה. מרבית הפעילות בתחום היא במסגרת פינוי-בינוי, כאשר במזרח העיר אוכלס במלואו פרויקט פינוי-בינוי הראשון שיצא לפועל בישראל, במסגרתו נהרסו כ-170 דירות ישנות ובמקומן נבנו 530 דירות חדשות.

בשנים האחרונות החלו להתאכלס פרויקטים נוספים בשכונת קיראון, שצפויים להוסיף כ-1,400 דירות חדשות. בקיראון גם מתרכזת רוב הפעילות להתחדשות עירונית מכיוון שבצפון העיר רוב הבנייה הוותיקה היא צמודת-קרקע.

כבר בסוף 2011 אושרה תכנית מקומית לתמ"א 38 בעיר לתקופה של חמש שנים, וב-2016 היא הוארכה בחמש שנים נוספות. התכנית מעניקה תוספת של 2.6 קומות במסלול חיזוק ותוספת, קובעת שטח עיקרי של 110 מ"ר בממוצע לדירה במסלול הריסה ובנייה, ובנוסף מאפשרת הקלות במספר הדירות במסלול זה.

התמריצים הנוספים עדיין לא היטו את הכף לטובת מסלול הריסה ובנייה, אך בעירייה טוענים שעליית ערכי הקרקע והכרה ביתרונות המסלול מצד התושבים פותחת באחרונה פתח גדול יותר למימוש מיזמים במסלול זה.

ב-2014 מיפתה העירייה את הבניינים שמועמדים לעבור תהליכי התחדשות עירונית לפי סוג ההתחדשות האפשרית. לאורך ציר לוי אשכול הראשי, ניתנת עדיפות לפרויקטים של פינוי-בינוי, תוך תוספת תשתיות ציבוריות וחזית מסחרית בצד המזרחי.

ברחובות העורפיים יותר מקודמים לרוב פרויקטים של תמ"א 38, כאשר גם סוג הפרויקט (חיזוק ותוספת או הריסה ובנייה) נקבע לפי מדיניות העירייה ובדיקות כלכליות שנערכו. בחלק מן האזורים ההנחיה היא לשמור על המרחבים הציבוריים או לשמר את המבנה ולכן התוספת מוגבלת בהיקפה.