מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

דבר ראש עיריית פתח תקווה

קוראים נכבדים,  

פתח תקווה היא עיר ותיקה, החמישית בגודלה במדינת ישראל,  המונה למעלה מ-‭250,000‬ תושבים. העיר הלכה ונבנתה סביב  מרכז העיר הישן, וברבות השנים הקימה שכונות רבות סביב, חלקן ותיקות כשכונות שעריה ואחדות וחלקן חדשות כשכונות הדר המושבות וכפר גנים החדשה.

הפוטנציאל להתחדשות עירונית באמצעות תוספת יחידות דיור הינו עצום ומוערך באלפי יחידות דיור באזור מרכז העיר. העירייה וקברניטיה מתייחסים להתחדשות עירונית במובן הרחב של המילה, הכולל תוספת  יחידות דיור בבניין קיים ושיפוצו, במסגרת תמ"א ‭ ,38‬ הריסת מבנה באופן מלא או חלקי  והוספת יחידות דיור במסגרת תמ"א ‭ ,38‬ וכן איתור שטחים גדולים או קטנים לבנייה או לתוספת, הכוללת בחלק מן המקרים הריסת מבנה קיים. שטחים מעין אלה קיימים בשפע במרכז העיר ומחוצה לו.  

במהלך השנים האחרונות אושרו בעיר כ-‭10‬ תוכניות "פינוי-בינוי", שעיקרן הריסה של  מבני מגורים והקמת מבנים אחרים תחתיהם, תוך הוספת יחידות דיור ושטחי ציבור. יחד עם זאת, כיום רק תוכנית אחת נמצאת בהקמה, ושתיים נמצאות במשא ומתן בין הדיירים  ליזם ולעירייה, לצורך השלמות התכנון. לצערנו, תוכניות פינוי-בינוי רבות אינן מתממשות  מסיבות רבות, כגון ניתוח כלכלי של היזם לאחר האישור, שאינו עולה בקנה אחד עם  הניתוחים הכלכליים שנעשו תוך כדי האישור, קושי לארגן את הדיירים כגוף אחד, חסרים  בשטחי ציבור שלא נלקחו בחשבון, תנאים מוקדמים להיתר שנקבעו בתוכנית, ועוד. סוגיות אלה יש לקחת בחשבון עוד בשלב התכנון על מנת שלא ימנעו את מימוש התוכנית בהמשך.

לצד היתרונות של התחדשות עירונית, המחייה את האזורים הוותיקים והמסחר הקיים  בהם, "מצעירה" את השכונה, מעלה את ערך הנכסים ותורמת לשיפור החזות הכללית  של הבניינים בפרט והרחוב בכלל, קיימים חסרונות שיש להתייחס אליהם בשימת לב, והם התשתיות הקיימות לקליטת התושבים החדשים באותן יחידות שתתווספנה. לא ניתן יהיה  לבנות יחידות נוספות באזור שאינו ערוך מבחינת תשתיות ביוב ומים, עורקי תחבורה נוחים,  מדרכות בטוחות, מבני חינוך מתאימים ועוד. העקרונות של עירוניות טובה הם שמנחים את קברניטי העירייה.

פתח תקווה אף מקדמת התחדשות עירונית שאינה למגורים, התחדשות עירונית בעירוב  שימושים. כך למשל תיבנה התחנה המרכזית החדשה על בסיס התחנה הוותיקה, וסביבה  ישתנה המרקם האורבני. במקום יוקם מרכז מסחרי, יוקמו בתי עסק ומשרדים, הרחוב  וסביבתו ישופצו, התנועה ברחוב תשתפר (גם בזכות סיום עבודות הרכבת הקלה) ועוד.  

פתח תקוה היא בין הערים המובילות בקידום פרויקטים במסגרת תמ"א ‭ .38‬ התחדשות העירונית המקודמת בעיר היא כזו המבוססת על עקרונות של עירוניות טובה, השומרת על איזון בין צרכי התושבים הקיימים והעתידיים, לבין הכדאיות הכלכלית של היזמים בפרויקטים השונים.

בברכה,

יצחק ברוורמן