מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

דבר ראש עיריית בת ים

קוראים יקרים,

התחדשות עירונית היא עתיד ישראל ומשימה לאומית ראשונה במעלה. חיזוק הבניינים מפני רעידות אדמה, חידוש השכונות הוותיקות, הגדלת היצע הדיור ופתרון  משבר הנדל"ן בישראל, מחייבים שילוב ידיים בין הרשויות למדינה לקידום מואץ של מהלך הכרחי זה.

כעיר שמאמינה בנחיצותה של ההתחדשות, הצבנו אותה בראש סדרי העדיפויות, וכיום בת ים הינה בין הערים המובילות בפרויקטים של תמ"א ‭ 38‬ ופינוי-בינוי. על פי תוכנית היעדים העירונית, מדי שנה גדלה  בהתמדה כמות הפרויקטים המאושרים, ובתוך כשני עשורים יתווספו לעיר ‭ 24‬ אלף  יחידות דיור, מרביתן באמצעות התחדשות עירונית.

רבים מבנייני השיכון בישראל, וגם אצלנו בבת ים, נבנו עוד בשנות ה-‭50‬ וה-‭,60 ‬  והם סובלים מבלאי ומצורך דחוף בהתחדשות. כעיר קטנה בשטחה המוניציפאלי, וללא עתודות קרקע - עיקרון ההתחדשות העירונית, הציפוף ועיבוי הבנייה  הקיימת, הם חלק מרכזי ממדיניות הפיתוח שלנו, הדוגלת ביצירת מרקם חיים  אורבני, אינטנסיבי ותוסס בלב גוש דן.  

להתחדשות העירונית יש ערך חברתי, כלכלי וסביבתי רב, והיא מהווה מנוף לתנופת הפיתוח של העיר.
השכונות הוותיקות שהתיישנו עם השנים זוכות לחיזוק: המבנים הישנים הופכים לבטוחים עבור יושביהם, הן מבחינת עמידותם מפני פגעי טבע והן בהוספת  ממ"דים, שבמציאות כמו שלנו הפכו לצורך קיומי. גם הצטרפותן של משפחות צעירות לשכונות הוותיקות תורמת להחייאת תשתיות החינוך, התרבות והפנאי  בסביבה, ומביאה לפריחתם של אזורים אלו.

ההתחדשות העירונית היא הפתרון היעיל והאיכותי ביותר למשבר הדיור ועלותה  נמוכה יותר, שכן היא מתבססת על תשתיות קיימות ואינה מצריכה פיתוח יש מאין. גם בשמירה על הסביבה יש לה תרומה רבה, שכן זו שומרת על השטחים הירוקים ומקטינה את זיהום האוויר.

כחלק מהמאמץ העירוני להמרצת ההתחדשות העירונית, אנו מקדמים בימים אלו  ”תוכנית גג להתחדשות עירונית" ראשונה מסוגה בישראל, בשיתוף משרד האוצר. משמעות התוכנית היא קידום מואץ של פרויקטים בתוך שנים ספורות, כשלצד התחדשות  הנכסים הפרטיים, יבוצע חידוש מאסיבי של התשתיות ושל המרחב הציבורי כולו. אנו סבורים כי רק באמצעות שילוב ידיים בין רשויות המדינה לשלטון המקומי, הסרת החסמים הבירוקרטיים והבנה שהתחדשות היא צו השעה - נוכל לעצור את משבר הדיור  בישראל, ולספק פתרונות דיור איכותיים ובני קיימא לאוכלוסייה הוותיקה ולדור הצעיר.

בברכה,

יוסי בכר