מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בבת ים - ניתוח מדלן

בת ים היא עיר ותיקה שחלק ניכר מהמבנים בה מתאימים ליישום תמ"א ‭ 38‬ או פינוי בינוי, ועל כן הפוטנציאל להתחדשות עירונית בה עצום.  
נכון לפברואר ‭ 2016‬ קיבלו ‭ 32‬ בניינים היתרי בנייה במסגרת תמ"א ‭ ,38‬ והם צפויים  להוסיף לעיר כ-‭300‬ דירות חדשות.

אולם מספרים אלה אינם חושפים את הסיפור העיקרי בבת-ים. עיקר האסטרטגיה העירונית מכוונת לפיתוח באמצעות פרויקטים  של פינוי-בינוי, שהם לרוב גדולים יותר בהיקפם, ומעודדים בנייה לגובה של מגדלי  מגורים, בהיעדר מלאי קרקעות גדול. בשנים האחרונות, העירייה מנסה לגבש מדיניות  תכנונית שתיצור אלטרנטיבה ריאלית לתל אביב-יפו על מחירי הדיור המאמירים בה, ושתממש את הפוטנציאל להמשך תהליך הזליגה דרומה המתקיים בתוך תל אביב.

בעיר ישנם כ-‭60‬ פרויקטים של פינוי-בינוי בשלבי תכנון שונים, המיועדים לייצר  מעל ל-‭20,000‬ דירות חדשות.
שתי השכונות המרכזות את מירב המיזמים הגדולים הן רמת הנשיא ורמת יוסף. הפרויקטים המרכזיים פרושים לאורך צירים מרכזיים  כגון יוספטל, העצמאות ובלפור שבהם מתוכננת בנייה גבוהה מאוד. נכון להיום רק 2 מתחמים נמצאים בשלבי ביצוע, ו-9 נוספים בעלי תב"ע בתוקף שעדיין לא  מומשה. יש לציין שגם מתן תוקף לתב"ע במתחם המיועד לפינוי-בינוי לא מבטיח  את ביצועו, לאור מקרים של היתכנות כלכלית נמוכה, מאבקים משפטיים שונים  וסיבות אחרות.

רק כשליש מן הפרויקטים בארץ שקיבלו תוקף עד סוף ‭ 2011 ‬ נמצאים כיום בהליך ביצוע. מרבית הפרויקטים הגדולים בבת ים הם בשלבים מוקדמים של תכנון וסיכויי השלמתם אינם ברורים נכון לעכשיו. ערכי הקרקע הנמוכים יחסית בעיר מהווים גורם מרכזי שמאט כרגע את תהליכי ההתחדשות העירונית.

בימים אלה נערך משא ומתן מתקדם לחתימת הסכם גג ראשון מסוגו בין המדינה לעירייה  במסגרתו יהרסו יחידות הדיור ויבנו בניינים חדשים. מימוש ההסכם, שצפוי לחזק את היכולת  הכלכלית של הרשות לתמוך בגידול של כ-%‭50‬ במספר התושבים בעיר, יכול להוות זרז  משמעותי לקידום הפרויקטים. עם זאת, יש לזכור כי התפתחות ההתחדשות העירונית בעיר קשורה למשתנים רבים בהם אופי השירותים והכלכלה העירונית, סיוע מהמדינה במסגרת  הסכם גג, שווי הקרקע בשכונות השונות, מדדי איכות חיים שונים ועוד.