מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

דבר ראש עיריית גבעתיים

קוראים יקרים,

זה אינו סוד שגבעתיים הפכה יעד נדל"ן מרכזי  בישראל. המחסור בשטחים פנויים, מחירי הקרקעות והביקושים הבלתי פוסקים, גרמו ליזמים ולבעלי הדירות להבין את הפוטנציאל העצום הטמון בעיר.

לשמחתנו, לאחר עשרות שנים, עיריית גבעתיים החלה לפני כשנתיים בהכנת תוכנית מתאר כוללת לעיר, אשר תחליף את תוכנית המתאר הקיימת בעיר מאז ‭ ,1960‬ ותקבע מדיניות כוללת וכללים ברורים בנושא ההתחדשות העירונית  בגבעתיים, תמ"א ‭ 38‬ ופינוי-בינוי.

נוכח המציאות הגיאו-פוליטית בישראל, עיריית גבעתיים תומכת כמובן  בהתחדשות עירונית, בחיזוק המבנים מפני רעידות אדמה, ובתוכניות פינויבינוי ותמ"א ‭ 38‬ על נגזרותיה.
יחד עם זאת, גבעתיים היא גם העיר השנייה  בצפיפותה בישראל, כ-‭60‬ אלף תושבים גרים על שטח של כ-‭3,200‬ דונם בלבד ואין לנו עוד עתודות קרקע. כבר עתה קיימת מצוקת שטחים והעיר סובלת מהעדר מקומות לבניית גני ילדים ובתי ספר חדשים.

הנהלת העיר רואה עצמה אחראית לשמר את צביון העיר ולשמור על  איכות-חיים גבוהה לתושביה. ברור לכולנו שבנייה מבוזרת ובלתי אחראית, הממצה רק את זכויות הבנייה המרביות של תמ"א ‭ 38‬ ברחבי העיר, תגרום לצפיפות איומה ולפגיעה בלתי הפיכה באיכות החיים של תושבי גבעתיים  בעתיד (עומס על גינות ציבוריות, עומס במוסדות החינוך, מדרכות צרות  וכדומה), שכן הדבר ישלש את כמות התושבים באותם תנאי שטח קיימים.
התחדשות עירונית בעיר כה צפופה מחייבת אותנו לראייה עתידית כוללת ולקידום איחוד פרויקטים ותוכניות אזוריות, אשר יאפשרו פינוי שטחים  שישמשו להקמת מבני ציבור, ריאות ירוקות נוספות, גינות משחקים, חניה ציבורית ושימושים ציבוריים אחרים הנובעים מהגידול באוכלוסייה.

הפתרון לכל אלו נעוץ בתוכנית המתאר שאנו מקדמים, אשר תספק פתרונות התחדשות עירונית בראייה כוללת ומפוקחת המתייחסת לכל רחוב ברמה  נקודתית, שכן בעיר כל כך מבוקשת וצפופה, לכל מ"ר ישנה משמעות  עצומה. לכן, גם היום ועד סיום הכנת תוכנית המתאר, כל פרויקט נבחן באופן יסודי ומחמיר, ואין לי ספק שמדיניות קפדנית והכנת תוכנית המתאר  יאפשרו לנו לדעת שנהגנו באחריות המרבית כלפי העיר, תושביה, וכלפי הדורות הבאים.

בברכה,

רן קוניק