מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בירושלים- ניתוח מדלן

ירושלים נמנית על הערים שביצעו קפיצה מרשימה ביותר מבחינת היקף הבקשות לפרויקטים של תמ"א 38 :בעוד שבתחילת 2016 היא לא נכנסה אפילו לעשרת הערים הראשונות בדירוג, הרי שכיום היא סוגרת את רשימת חמש הערים המובילות. מבחינת היקף היתרים בפועל העיר עדיין ממוקמת במקום העשירי, אולם הצפי הוא שהיא תעקוף ערים אחרות שמדשדשות בקצב אישור ההיתרים.

עד כה כ-80 פרויקטים קיבלו היתר בנייה, מתוכם אוכלסו כעשרה וכ-160 נוספים ממתינים להיתר. השכונות המובילות בתחום הן בית הכרם, בקעה, רחביה ורמת אשכול, כאשר במקרה של בקעה ורמת אשכול מדובר בעלייה משמעותית בהשוואה לנתוני תחילת 2016.

הסיבה העיקרית להתעוררות בהיקף הפעילות היא התכנית העירונית לתמ"א 38 , שאושרה בשנת 2015 .התכנית הסדירה את הזכויות העיקריות הניתנות במסגרת התמ"א והתייחסה לקריטריונים כמו גודל בניין נוכחי (מספר קומות / דירות), טופוגרפיה, מיקום בעיר ומסלול התחדשות כקובעים את מספר קומות הבנייה הסופי, עד לרף מקסימלי של 2.5 קומות.

התכנית החדשה, ואיתה העלייה בהקצאת המשאבים העירוניים לטיפול בבקשות, גרמו ליזמים רבים, שעד אז ישבו על הגדר, להיכנס לפעילות משמעותית יותר בעיר. בתחילה, עיקר הפעילות התרכזה בשכונות מרכזיות שבהן ערכי הקרקע הם הגבוהים ביותר, אך בשנה האחרונה מסתמנת גם הגדלת הפעילות באזורים פריפריאליים יותר כגון רמת אשכול ותלפיות.

בתחום הפינוי-בינוי מקודמות תכניות רבות בעיר. התכניות העיקריות המצויות בשלבים מתקדמים מתרכזות בדרום העיר, בשכונות גוננים (קטמונים) וקריית היובל. התכניות שזכו לתוקף מוסיפות קרוב ל-500,2 דירות חדשות לעיר. מדובר בנתון מרשים, אך חשוב לזכור שטרם ניתנו היתרי בנייה לפרויקטים בהיקף גדול.