מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

ישראל - אירופה

קבוצת ישראל אירופה פועלת על פי אסטרטגיה באזורים המוגדרים כאוקיינוס כחול – אזורים בהם החברה היא חלוצה – דבר המייצר לחברה שוק חדש ויתרון יחסי על כל החברות שמתחילות לפעול אחריה באותם אזורים.

משה פרנץ
יו"ר ובעלים

אלעד אפרגן
מנכ"ל ובעלים

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 1
  • בביצוע 4
  • בתהליך 4
  • סה"כ פרוייקטים 9

מדורג בערים
נתניה

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
6098*

ישראל אירופה

"אנשים ציפו שרכשית דירה חדשה במבנה קיים תהיה זולה משמעותית מרכישה בבניין שנבנה מאפס. עם השנים החל השוק להפנים שבתמ"א 38 יש יתרונות רבים, שכן אנו מתבססים על פלטפורמת בנייה 'של פעם', בה הדירות מרווחות בהרבה מהדירות החדשות שנבנות כיום, דבר שבהכרח מייצר דירות חדשות מרווחות יותר"

 

בחברת ישראל אירופה הפועלת בתחום של תמ"א 38, מחפשים אחר ה"אוקיינוס הכחול" - שווקים שאינם קיימים, ומהווים הזדמנות להתרחבות ולרווחיות משמעותיות, דוגמת הקריות ונתניה.
בתור רץ מרתונים, עו"ד אלעד אפרגן (32) מנכ"ל ישראל אירופה, יודע שתחום ההתחדשות העירונית הינו ריצה למרחקים ארוכים. יחד עם שותפו, משה פרנץ, הקימו השניים את החברה, המשלבת שני דורות שונים של נדל"ן. פרנץ מגיע מעולם הקבלנות היותר קונסרבטיבי, ואילו אפרגן מגיע מעולם הניהול והשיווק המודרני. השניים החליטו להתמקד בעולם ההתחדשות העירונית בכל והתמ"א 38 בפרט, מתוך תפיסה שמדובר במנוע צמיחה של המשק. לדברי אפרגן, קרקעות, במיוחד באזורי ביקוש ובמרכזי ערים, הינן מצרך מבוקש אותו לא מייצרים יותר, ומשכך מהווה תמ"א 38 אלטרנטיבה לייצור יחידות דיור חדשות, דווקא באזורי הביקוש במרכזי הערים.
אפרגן מוסיף כי החברה פועלת על פי אסטרטגיה המכונה "אוקיינוס כחול", כלומר התמקדות בשווקים שאינם קיימים, כך שנוצרים ביקוש והזדמנויות חדשות, שקיים בהם פוטנציאל גידול ורווחיות משמעותי הרבה יותר מאשר באזורים בהם פועלות חברות אחרות בתחום. בהתאם לאסטרטגיה זו, החליטו בישראל אירופה להתמקד בשני מוקדים גיאוגרפיים - באזור הקריות ובנתניה, ונכון להיום לחברה קיימים כבר שני פרויקטים לאחר אכלוס, כעשרה פרויקטים נוספים בביצוע ועוד עשרות בשלבי רישוי והחתמות שונים. "לתפיסתנו, בחינת המחירים בחיפה ובנהריה, הגבוהים משמעותית מהקריות, הממוקמות ביניהן, מסמנת שלקריות פוטנציאל גידול ועליית מחירים מדהים", מסביר אפרגן. "זאת, בהתחשב בפיתוח התשתיות המסיבי,כדוגמת כביש עוקף קריות, מנהרות הכרמל, ומוקדי תעסוקה כרפא"ל. באשר לנתניה, לטענתו "קיים ביקוש קשיח לדירות חדשות במרכז העיר, כאשר תמ"א 38 היא הפתרון היחיד המאפשר ייצור היצע שכזה. בכל פרויקט שלי בעיר, עוד בטרם עליתי לקרקע, כל הפרויקט מכור, בין היתר הודות לביקוש הרב מצד תושבי חוץ".
כאמור, לאפרגן, למרות גילו הצעיר, ניסיון רב בייזום, שיווק ומכירת נדל"ן, בעיקר באזור תל אביב. נוכח כך, מסביר אפרגן על השוני בין הקהל באזורי הביקוש הקשיחים של המרכז לבין השוק הצפוני. "היחס בין משקיעים לבין משפרי דיור במרכז עומד על 70%-30% לטובת המשקיעים, ואילו בקריות היחס הוא פחות או יותר הפוך. מנתון זה ניתן ללמוד שהמשקיעים מפספסים את הפוטנציאל הטמון בצפון, משום שהתשואה השנתית באזורים אלו יכולה להגיע ל-5%, בעוד שבת"א התשואה השנתית ירדה מזמן מתחת לרף ה-3% בשנה".
האם הפערים בתשואה מרמזים על השוני שבין הלקוח מהמרכז לבין עמיתו הצפוני?
"התשובה נחלקת לשניים: ראשית, מכירת דירה חדשה בצפון מורכבת יותר מאשר מכירת דירה בת"א. מרבית העסקאות בת"א, במידה שהן מסתדרות מבחינת המספרים ללקוח – תיסגרנה בפגישה הראשונה. בצפון, יידרשו מספר פגישות עם הלקוח, בני משפחתו ומקורביו, כשלכל אחד מהם יהיה מה 'לתרום' להחלטה.
שנית, החתמת בניינים באזור המרכז, שם פועלים יזמים רבים המציעים לבצע פרויקטים בבניינים השונים, היא מורכבת מהחתמת בניינים באזור הצפון, שם הדיירים יוזמים בעצמם פניות אלינו ומבקשים שנבצע פרויקטים אצלם".

האם אתה חושש מכך שבקרוב צפוי היצע שלאלפי דירות להיכלל בקריות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן?                                          "בדיוק להיפך. אני בונה כיום באזורים מוכחים, במרכזי הערים בהם הביקוש קשיח, וזאת לעומת אזורי המכרזים בהם תהיינה בעתיד הרחוק שכונות בעלות אופי עם בתי ספר, גני ילדים, מרכזי תרבות ובילוי. יתרה מכך, אני חושש כי מכרזי מחיר למשתכן יהפכו לשכונות של 'סלאמס' בפרברים. קיימים פערי איכות בולטים ביןהבנייה בשכונות אלו, לבין מוקדי הביקוש האמתיים״.

״כל אדם ברחוב יכול להחתים בניין"
מתוך ניסיונך השיווקי, האם לדעתך קיים כיום שוני בין שיווק פרויקטים של תמ"א 38 לבין שיווק של פרויקטים מסורתיים?
"בתחילת הדרך היה קשה לחנך את השוק לכך שבנייה באמצעות תמ"א 38 חיזוק-תוספת, טומנת בחובה יתרונות שאינם קיימים בבנייה רגילה. הרבה אנשים ציפו שרכישת דירה חדשה במבנה קיים תהיה זולה משמעותית מרכישה בבניין שנבנה מאפס. עם השנים החל השוק להפנים שבתמ"א 38 יש יתרונות רבים, שכן אנו מתבססים על פלטפורמת בנייה'של פעם', בה הדירות מרווחות בהרבה מהדירות
החדשות שנבנות כיום, דבר שבהכרח מייצר דירותחדשות מרווחות יותר. נוכח היתרונות הגלומים בבנייה מכוח תמ"א 38, השיווק הינו כשיווק של כל פרויקט אחר".
היכן לדעתך נמצאים הכשלים והקשייםהעיקריים בתחום התמ"א 38?
"סף הכניסה הנמוך לתחום מביא שחקנים שאינם ראויים,אשר עלולים לסבך דיירים ורוכשי דירות. כיום כל אדם מהרחוב, ללא נגיעה כזו או אחרת לעולם הנדל"ן, ובטח לא לתמ"א 38, יכול להחליט להחתים בניין, להבטיח הבטחות שכל קשר בינן לבין המציאות הוא מקרי בהחלט, ובכך להפוך את הדיירים לשבויים שלו. מרבית 'קבלני החתימות' הללו מנסים למכור לי את הפרויקטים שלהם 'חתומים', אך ברגע שאני בוחן את ההתחייבויות שקיבלו הדיירים מהמחתים, אני נמנע מלהיכנס לכך. לכן יש צורך דחוף בחינוך השוק והסדרת חסמי הכניסה לתחום. על דיירי הבניינים לדרוש להיפגש עם בעל תפקיד בחברה המתעתדת לבצע את הפרויקט, ולשמוע ממנו מה ניתן או לא ניתן לבצע״.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

אסף שמחוני 5 נתניה

יהודה 5 קרית ביאליק

טרומפלדור 12-14 נתניה

גורדון 24 נתניה

גורדון 24 נתניה

דפנה 33 קרית ביאליק

דפנה 33 קרית ביאליק

רוקח 35 קרית מוצקין

ריבלין 6 נתניה