מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

חיים קוסקובסקי-שחור ושות’, עו"ד

משרד חיים קוסובסקי-שחור ושות', עו"ד, עוסק בתחום הנדל"ן כבר עשרות שנים ומעורב בפרויקט הפינוי-בינוי הגדול ביותר שיצא לפועל בישראל › מה כולל הייצוג של יזמים ושל דיירים על ידו, ומה צריך כדי שההתחדשות העירונית תגיע גם לפריפריה

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-6858080

"לא יכולה להיות כל מחלוקת שמדובר באינטרס לאומי"

 

"פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה הרחוקה מועטים מאוד, משום שהכדאיות הכלכלית שלהם ליזם קטנה. נדרש טיפול ברמה ממלכתית כדי ליצור היתכנות כלכלית של פרויקטים כאלה גם בפריפריה הרחוקה, ואני מקווה שגם תושביה ייהנו מהתחדשות עירונית בטווח הלא רחוק"

משרד עורכי הדין חיים קוסובסקי-שחור  ושות‘ נמנה על משרדי עוה"ד הוותיקים  בארץ. עו"ד חיים קוסובסקי-שחור ז"ל  ייסד את המשרד ב-‭,1950‬ ובשנת ‭ 1968‬ הצטרף  למשרד בנו, עו"ד עמינדב קוסובסקי-שחור, המשמש שותף מנהל במשרד. המשרד מונה  כעשרה עורכי-דין וממוקם בלב ה"סיטי" של  תל-אביב. המשרד מתמחה מאז היווסדו בהיבטים שונים  של דיני מקרקעין, כולל מיסוי, תכנון ובנייה,  שכירויות עסקיות מורכבות ונדל"ן בינלאומי, והוא מלווה את לקוחותיו במהלך עסקאות בהיקפים  ניכרים בכל תחומי הנדל"ן, לרבות מסחר, מגורים,  משרדים, תעשייה, קניונים ומלונאות. לקוחות המשרד כוללים יזמים וקבלנים, חברות פרטיות וציבוריות, הן בפרויקטים והשקעות  בישראל והן בחו"ל, וכן לקוחות פרטיים, לרבות משקיעים זרים.  לפני כ-‭10‬ שנים נכנס המשרד לתחום ההתחדשות העירונית, וזאת כחלק ממטריית השירותים שהוא מעניק ללקוחותיו. טבילת האש הראשונה  של המשרד הייתה במה שמכונה 'מגה פרויקט'  - חברה ציבורית, לקוחה ותיקה של המשרד,  התקשרה בפרויקט פינוי-בינוי לבניית כ-‭1,400 ‬  דירות חדשות, המהווה את מתחם הפינוי-בינוי הגדול ביותר בישראל שיצא לפועל. מאז, עוסק המשרד בתחום ההתחדשות העירונית בהיקפים נרחבים, דהיינו בפרויקטים של פינויבינוי, תמ"א הריסה ובנייה ותמ"א חיזוק ועיבוי. המשרד מטפל בעשרות פרויקטים כאלו, הכוללים בנייה של אלפי יחידות דיור, והוא נחשב לאחד ממשרדי עורכי-הדין המובילים גם בתחום ההתחדשות העירונית.  עו"ד רם קוסובסקי-שחור מספר כי "אנו מתמחים בייצוג של בעלי קרקע, קבלנים ויזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית. אנו מלווים את לקוחותינו  שנים רבות, לרבות בפרויקטים של בנייה יזמית, ולכן אך טבעי שנייצגם גם בפרויקטים של  התחדשות עירונית. במקביל, בחלק מהפרויקטים  אנחנו מייצגים גם דיירים".

מה כוללת הפעילות של ייצוג יזם בפרויקטים אלה?  עו"ד רם קוסובסקי-שחור: "אנחנו מבצעים כמעט את כל הטיפול המשפטי בפרויקט, להוציא מספר בדיקות בצמתים משמעותיים  של הפרויקט המבוצעות ע"י פרקליט הדיירים, בתיאום עמנו. כל יתרת הטיפול המשפטי  בפרויקט מבוצעת על-ידינו, לרבות במישור  החוזי, המיסויי והתכנוני".

מהם האזורים בהם מטפל המשרד בהתחדשות עירונית? "רוב הפעילות של המשרד בתחום ההתחדשות העירונית היא במרכז הארץ. אנו מלווים  את הלקוחות שלנו, שרובם יזמים מהמרכז,  והפרויקטים שבטיפולנו הם בתל-אביב, ראשוןלציון, בת-ים, רמת- השרון, גבעתיים, רמת-גן,  הוד-השרון ותל-מונד".

ומה לגבי הפריפריה הרחוקה? "פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה הרחוקה מועטים מאוד, משום שהכדאיות  הכלכלית שלהם ליזם קטנה. לדוגמה, אם דירה חדשה באזור המרכז יכולה להימכר על ידי היזם בכ-2 מיליון ש"ח, לעומת אותה דירה חדשה בפריפריה הרחוקה, שתימכר על-ידי היזם במחיר נמוך משמעותית, כשההשקעה של היזם בבניית הדירה דומה, הרי שהיזם יעדיף כמובן את אזור המרכז.

לצערי, תושבי הפריפריה הרחוקה אינם נהנים עדיין מהתחדשות עירונית. הדבר דורש טיפול ברמה ממלכתית. יש כוונה למציאת דרכיםלהיתכנות כלכלית של פרויקטים כאלה גם בפריפריה הרחוקה, ואני מקווה שגם תושביה יהנו מהתחדשות עירונית בטווח הלא רחוק, מכיוון שלא יכולה להיות כל מחלוקת שמדובר באינטרס לאומי, להגדלת היצע הדירות למגורים ולחיזוק בניינים בפני רעידות אדמה".

 משרד חיים קוסובסקי-שחור ושות', עו"ד,  מדורג ע"י D&B‬ ו-‭BDI‬ כאחד המשרדים  המובילים בישראל בתחומי הנדל"ן, מיסוי  נדל"ן, התחדשות עירונית ותכנון ובנייה.  כמו-כן, מדורג המשרד ע"י ‭ BDI‬ כאחד  ממשרדי הבוטיק הטובים בישראל. בנוסף,  עו"ד עמינדב קוסובסקי-שחור מדורג אישית ע"י חברת הדירוג הבינלאומית ‭ Chambers & Partners‬ כאחד מעורכי-הדין  המובילים בישראל בתחום הנדל"ן.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה