מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

ליפא מאיר ושות’ עורכי-דין

ישראל עוזיאל
עורך דין

היתרון בייצוג של יזמים ודיירים (לא יחדיו באותו פרויקט) הוא בהיכרות היסודית עם החשיבה, הצרכים והשאיפות של שני הצדדים

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-6070600

התחדשות עירונית – פוטנציאל עסקי וציבורי

 

"הליווי שלנו הוא לא רק בצד המשפטי; הודות לניסיון הרב שלנו בתחום  הנדל"ן, אנחנו מסייעים גם בהיבטים מסחריים של כדאיות כלכלית. את השירות הזה אנחנו מעניקים בכל פרויקט, בין אם הוא כולל מאות  יחידות דיור ובין אם רק 5 יח"ד; היחס והשירות זהים לחלוטין - זו הגישה האסטרטגית שלנו"

משרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות' הוא מהגדולים והמובילים בארץ בכלל, ובתחום  הנדל"ן בפרט. המשרד שהוקם ב-‭1987‬ כולל ‭ 80‬ עורכי דין ועוד כ-‭25‬ מתמחים. המשרד פועל במבנה  של מחלקות, אשר העיקריות שבהן הינן: המחלקה  המסחרית, ליטיגציה, נדל"ן, מסים, דיני עבודה, מחלקה  בינלאומית ומחלקת היי-טק. בראש מחלקת הנדל"ן  עומד מזה שנים רבות עו"ד ישראל עזיאל. המחלקה מייצגת חברות וגופים גדולים ומשמעותיים בתחום  הנדל"ן, חברות בנייה וקבלנות מהמובילות במשק,  כמו גם גופי השקעה, יזמים, משקיעים פרטיים, בעלי מקרקעין ועוד.

‭ 55‬ פרויקטים בטיפול

כבר בסוף שנות התשעים של המאה שעברה, ממש בתחילת דרכה של ההתחדשות העירונית, החל המשרד בייצוג לקוחות מתחום זה, לאור פניות מצד היזמים עימם עבד המשרד, וגם מתוך רצון להשתלב בנושא  חדש כענף נוסף בתחום הנדל"ן. מאז הרחיב המשרד עד מאוד את היריעה של פעילותו בתחום הפינוי-בינוי  והתמ"א, וכיום הוא בין המובילים והגדולים בו ומטפל  בימים אלה בכ-‭50‬ פרויקטים הכוללים מאות יחידות  דיור בתחום התמ"א, ועוד כ-5 פרויקטים בתחום פינוי בינוי בהיקף כולל של אלפי יחידות דיור חדשות. המשרד מייצג כיום בפרויקטים מסוימים יזמים,  ובפרויקטים אחרים - דיירים. לדברי עו"ד עזיאל,  למחלקת הנדל"ן של ליפא מאיר ושות‘ יש יתרון בולט בדמות הניסיון שצברה בכלל, ובייצוג של שני הצדדים  הללו (בפרויקטים נפרדים, כאמור), משום שהיא  מכירה את צורת החשיבה, החששות, הרצונות, הצרכים והשאיפות של שניהם. "כשמדובר בייצוג יזמים, את חלקם אנו כבר מכירים  כי הם לקוחות שלנו, וחלקם מגיעים אלינו לראשונה, בשל המוניטין שלנו בתחום וכן בשל הידע המקצועי  והניסיון", מספר עו"ד עזיאל. לדבריו, יש במחלקה  תתי התמחויות, וביניהן בתחום ההתחדשות העירונית. בתחום זה עוסקים במחלקה עורכי דין ותיקים ומנוסים:  "התחדשות עירונית היא לא פרויקט סטנדרטי. ליזם אנחנו מעניקים חבילת שירות כוללת ומלאה של ליווי משפטי מתחילת הדרך בשלב ניהול המו"מ וההתקשרות  עם הדיירים, ועד למסירת הדירות ורישומן", אומר  עזיאל. "הפתרונות שאנחנו מציעים מהירים מאוד ומקצועיים מאוד. משום שאנחנו כמשרד מטפלים כמעט  בכל תחום משפטי-מסחרי, המשרד שלנו מהווה כתובת  אחת לכל בעיה משפטית. כמו כן, הליווי הוא לא רק  בצד המשפטי; הודות לניסיון הרב שלנו בתחום הנדל"ן, אנחנו מסייעים גם בהיבטים מסחריים של כדאיות  כלכלית. את השירות הזה אנחנו מעניקים בכל פרויקט, בין אם הוא כולל מאות יחידות דיור ובין אם הוא כולל  למשל רק 5 יחידות; היחס והשירות זהים לחלוטין - זו  הגישה האסטרטגית שלנו". בהתייחסו למורכבות הטיפול בפרויקטים של התחדשות  עירונית, מציין עו"ד עזיאל כי "כיום ישנם מקרים שבהם  חלק מהדיירים מיוצגים בידי עו"ד אחד, וחלק בידי  עו"ד אחר".
 

נשמע בעייתי לסגור עסקה עם כמה עורכי דין המייצגים קהלים שונים באותו פרויקט.
"זו המציאות ואיתה אנחנו מתמודדים. בפרויקט שבו  היו למשל למעלה מ-‭100‬ דיירים, ואשר בו ייצגנו את היזם, ישבנו בתחילה עם עורך הדין שייצג את חלק הארי של הדיירים. בנינו מודל בסיסי ואיתו הלכנו  לעורכי הדין האחרים. בשינוי ניסוחים קל, אך על בסיס אותם הפרמטרים, הגענו לסיכום גם איתם. בפרויקט  אחר, שגם בו כ-‭100‬ דיירים, אנחנו אלו שמייצגים  כרבע מתוכם. הפעם אנחנו מהצד השני - שומרים על האינטרסים של חלק מהדיירים שלא יפחתו מאלה של השאר. גם כאן באה לידי ביטוי ההיכרות שלנו מקרוב עם צורכי היזם והדיירים, באופן המאפשר לנו כעורכי דין לתרום למציאת עמק השווה, בהסכמה ובמהירות  ולשביעות רצון כולם".

ככל שהרשות תומכת בפרויקט –גדל הסיכוי שייצא לפועל

  בפרויקטים של תמ"א ‭ 38‬ המטופלים ע"י המחלקה ברחבי הארץ, כשליש כבר מצויים בשלבי בנייה ומכירות והאחרים נמצאים בשלבי תכנון והיתרים. מחלקת  הנדל"ן מטפלת באופן אינטנסיבי בפרויקטים של תמ"א ‭ 38/1‬ ו-‭38/2‬ ובמקביל גם בתחום הפינוי בינוי. "נכון שתהליך פינוי בינוי יותר מורכב ויותר ממושך, אבל זו  התנהלות דומה לזו שבתמ"א", מסביר עו"ד עזיאל.  "המו"מ עם הדיירים או עם היזם, דומה, וכך גם הצורך בטיפול ובהסכמות מצד רשויות התכנון. בשני המקרים חשובה הגישה של הרשות המקומית; ככל שהיא תתמוך  יותר בפרויקט, יגדל הסיכוי שהוא ייצא לפועל".

ריצה למרחקים ארוכים, שכולם יוצאים ממנה נשכרים

 עו"ד עזיאל צופה פריחה של תוכניות התחדשות  עירונית, ולדבריו, "העסק עובד ויכול לעבוד טוב. נכון שלעיתים התהליכים הינם ארוכים, מורכבים ואפילו  מתישים, אך לבסוף העסק כדאי. ככל שהנושא הולך ומתפתח, נכנסים אליו גם גופים גדולים כמו חברות בנייה מסורתיות, כי הרווחיות לעיתים טובה יותר מפרויקט סטנדרטי. יותר ויותר מתחמים מוכרזים  כאזורי פינוי-בינוי גדולים ומשמעותיים. יזמים הניגשים לביצועם של פרויקטים בסדר גודל שכזה נדרשים  להוכיח גב כלכלי איתן, אמינות וניסיון.  "מדובר ב'ריצה למרחקים ארוכים', אך הנוגעים בדבר יוצאים נשכרים ממנה – הדיירים שדירתם הקיימת משודרגת לאין שיעור, היזמים המוציאים לפועל פרויקט בהיקף גדול, הרשות המקומית שחזות העיר בה משתפרת, והציבור הרחב שנחשף לעוד היצע של  דירות".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה