מצא חברה מובילה בהתחדשות עירונית
על סמך הדירוג

חמשת כללי זהב: כך תגיעו להסכם תמ"א ‭ 38 ‬ חתום בתל אביב תוך שנה מקסימום!

        

    יוסי חסון


מי אמר שלוקח שנים להגיע להסכם חתום מול יזם? אם תעמדו בכללים שלפניכם, כללים שנכתבו על סמך ניסיון של שנים בהתנהלות אישית עם דיירים, הולכת  תהליכים וביצוע של עשרות פרויקטים של תמ"א ‭ 38‬ בעיר, תוכלו להגיע למצב של חוזה חתום תוך תקופה מקסימלית של  שנה. תאמינו, כי הכדור נמצא בידיכם:

 שלב ראשון: בדיקת נכונות - דייר עם רצון ומוטיבציה הוא  זה שעושה את כל השינוי. היוזמה הראשונית היא הקריטית,  במהלכה יש לבדוק 'את הדופק' של הבניין, להבין לאן נושבת הרוח ובאמצעות אסיפות דיירים ופגישות אישיות לבדוק את רמת הנכונות עימה יוצאים למערכה.

 שלב שני: בדיקת הצעות – יש לפנות ללא יותר מחמישה  יזמים, אך לא פחות משניים, על מנת לבחון מבעוד מועד את  ניסיונם, איתנותם הכלכלית ואת העומדים מאחורי החברה.  על נציגות הבניין שגובשה לבחון את ההצעות, להשוות ביניהן, לחקור אותן עיסקית תכנונית ולהקשות בשאלות על היזמים באשר להיתכנותן ולגרום לבלבול הדיירים.

 שלב שלישי: בחירת היזם - לאחר שבוחנים את ההצעות, על הנציגות להתגבש לכדי הצעה אחת מועדפת. לא נכון יהיה להציג בפני הדיירים שתי אלטרנטיבות, שכן הדבר למעשה מייתר את העבודה הרבה והחשובה שביצעה הנציגות לאורך התקופה.

 שלב רביעי: כינוס אסיפת דיירים לבחירת היזם – זה השלב הקריטי של התהליך, במהלכו מציג היזם הנבחר את התוכנית הכוללת בפני הדיירים, ואלו עומדים בפני שאלה  אחת פשוטה אך טעונה: כן, או לא? במידה שהתשובה חיובית, קיבלו הדיירים את המלצת הנציגות והבניין ממשיך הלאה  לגיבוש חוזה מול היזם. במקרה שהתשובה שלילית, על הנציגות להציג מועמד אחר לבחירת דיירי הבניין.

 שלב חמישי: מומנטום והמשך תהליך – לאחר הבחירה  אין להרפות, ובמקביל לבחירת היזם, יש להחליט על הצוות המקצועי שילווה את הדיירים עד לחתימת החוזה המיוחל, ובהליכים הנוספים שלאחריו. בשלב זה בוחרת הנציגות עו"ד ומפקח מטעם הדיירים שידאגו להטמיע את כל הנקודות המשפטיות והמקצועיות בטיוטות החוזיות. בחירת גורמים מקצועיים בשלב מוקדם יותר גורמת להכנסת גורמים קשורים או מקורבים המקבלים בסופו של דבר תמורות על חשבון הדיירים.  התוצאה: מתכון מנצח להסכם בתוך שנה!


הכותב, יוסי חסון – מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל  החברה פעילה בתחום התמ"א ‭ 38‬ מתחילת דרכו. לחברה מעל 50 פרוייקטים פעילים בעיקר בעיר  תל-אביב.

כתבות מובילות

נדל"ן

רווח בפינוי בינוי אינו מילה גסה

נחמה בוגין | 02/11/2014

כשלוש שנים מאז נכנס לתוקף תקן ‭ ,21‬ שנועד לקבוע את מידת הכלכליות של פרויקטים לפינוי בינוי, נראה שפרגון ליזמים רווחיים הוא מחזה נדיר במחוזותינו 

29 / יוני
נדל"ן

לדעת לבחור נכון

עו"ד רועי שובל ועו"ד עמית יושע | 02/11/2014

את המורכבות שבפרויקט התחדשות עירונית ניתן לפשט באמצעות תהליך של מעין "מכרז" לבחירת היזם על ידי בעלי הדירות, בליווי עו"ד מנוסה את המורכבות שבפרויקט התחדשות עירונית ניתן לפשט באמצעות תהליך של מעין "מכרז" לבחירת היזם על ידי בעלי הדירות, בליווי עו"ד מנוסה

19 / יוני