מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פעילות בגבעתיים- ניתוח מדלן

בגבעתיים ניתנו עד היום כ-60 היתרי תמ”א 38, שני-שליש מהם במסלול הריסה ובנייה מחדש, וכ-100 בקשות נוספות ממתינות להיתר. בורוכוב וארלוזורוב הן שתי השכונות המובילות בהיקף הפרויקטים שבנייתם הסתיימה או שמצויים בתהליכי בינוי. העירייה מקדמת כיום כמה תכניות שצפויות לעצב את פני העיר לשנים הבאות, ביניהן תכנית המתאר העירונית ותכניות מתאר לשכונת רמב”ם ולצפון-מערב העיר.

תכנית עירונית לתמ”א 38 מצויה אף היא בהכנה, והיא צפויה להגדיר את זכויות הבנייה המקסימליות האפשריות במסגרת תמ”א 38 על פי קריטריונים כמו רוחב רחובות, סוג ההתחדשות (מסלול חיזוק ותוספת או הריסה ובנייה) וכיוון הרחובות (מזרח-מערב או צפון-דרום). על פי ההמלצות שהוגשו לוועדה המחוזית בתחילת 2018 ,מכפיל יחידות הדיור במסלול חיזוק ותוספת יעמוד על 1:1.8 ובמסלול הריסה ובנייה על 1:2.3 ,דבר שצפוי להקשות על קידום מיזמים בעיר.

בשל הצפיפות הרבה והמחסור בתשתיות לשירות הציבור כמו כבישים, גינות ציבוריות ומוסדות חינוך, המדיניות העירונית מתעדפת בצורה ברורה פרויקטים של פינוי-בינוי, התורמים למרקם העירוני שטחים ומוסדות ציבוריים.

במסגרת תכניות המתאר המתגבשות מתוכננים מתחמי פינוי-בינוי לאורך צירים ראשיים כמו דרך השלום, דרך רבין ורחוב ויצמן. הדבר צפוי לבוא לידי ביטוי בתמורות גבוהות יותר בפרויקטי פינוי-בינוי, בהשוואה לתמ”א 38 . מדיניות זו ניכרת גם בשטח בשנים האחרונות, עם השלמת אכלוס מתחם ערבי נחל והאישור הסופי של תכניות פינוי-בינוי בהסתדרות-צפון ובמתחם ההסתדרות הגדול שבו כ-2,700 דירות חדשות יחליפו את 900 הדירות הקיימות. התכנית צפויה להיות הפרויקט המשמעותי ביותר בעיר ובאזור המרכז בכלל בשנים הקרובות.