מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

נ.ת.ע שחקים בניה והנדסה בע"מ

"אני שחקן נשמה, שבמספר המצומצם של הפרויקטים שאני נוטל על עצמי- מקדיש את מלוא תשומת הלב שלי לפרויקט ולדיירים."

יצחק (צקי) כהן
מנכ"ל ובעלים

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 0
  • בביצוע 2
  • בתהליך 0
  • סה"כ פרוייקטים 2

מדורג בערים

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
050-2511115

 

יצחק (צקי) כהן מנ.ת.ע שחקים רוצה להישאר יזם בוטיק: "יזם נישה זהו פלוס לדיירים, ואני מאמין שהשוק מבין זאת"

יצחק (צקי) כהן אינו רואה שוני כה מהותי בין פרויקטים של התחדשות עירונית לבין אלו של בנייה מסורתית למגורים. בעליה של חברת נ.ת.ע שחקים בניה והנדסה טוען כי בפועל רב המשותף על השונה, בעיקר בכל הקשור לניהול הפרויקט בשלביו העיקריים - תכנון וביצוע. משום כך, נציגות דיירים המתבססת בבחירת היזם על פרמטרים של כמות פרויקטים בתמ"א 38, ולא על איכות וניסיון רב ועשיר בבנייה למגורים בכלל - טועה.
"בדיקת יזם על סמך כמות פרויקטים, היא טעות אשר גורמת לדיירים לפספס יזמים איכותיים וקטנים, אשר להם ניסיון רב בבנייה אך פחות בתחום של התחדשות עירונית", גורס כהן. "הגישה שלי, מאז שהקמתי את נ.ת.ע שחקים, מתוך כוונה להתמקד בפרויקטים של התחדשות עירונית על כל היבטיה, היא לתת את כל תשומת הלב המקצועית שלי בכל השלבים, לכל פרויקט ופרויקט".
"מה החוכמה לחתום הסכמים עם 50 בניינים, בלי להשקיע מחשבה איך לתכנן ולבצע אותם באיכות

הטובה ביותר?", תוהה כהן, ומתייחס בכך בעיקר ליזמים אשר להם צבר פרויקטים רב בקנה, אך ניסיון מועט בכל הקשור לתכנון וביצוע בנייה של פרויקטים. "החוכמה הגדולה היא להגיע למימוש מלא, איכותי ואופטימלי שלכל הפרויקטים שהתחלת איתם. לכן אני מגדיר עצמי כחברת נישה, שחקן נשמה שהמספר המצומצם של הפרויקטים שאני נוטל על עצמי מבטיח לדיירים שאני מקדיש את מלוא תשומת הלב שלי אליהם", טוען כהן אשר לו ניסיון רב בבנייה למגורים. "אני יזם נישה מכיוון שאני רוצה להיות יזם נישה. אני חושב שיזם נישה הינו פלוס לדיירים, ואני מאמין שהשוק מבין זאת". כהן נמצא כיום בשלבי ביצוע מתקדמים (עבודות גמר) של שני פרויקטית מ"א 38 בהרצליה, ובכוונתו להתרחב אל עבר ערי ביקוש נוספות במרכז הארץ.
מה השוני המהותי בין הליך בנייה סטנדרטי למגורים, לבין קידום וביצוע של פרויקט תמ"א 38?
"ההליך עצמו שונה בעיקר בתחילתו – שלב ההתקשרות עם הדיירים. זה מצריך סבלנות, חלוקת קשב והתייחסות אישית לכל דייר ודייר ולצרכים האישיים שלו. אך מכאן והלאה השוני אינו מהותי. יזם טוב הוא קודם כל מנהל פרויקטים טוב ומנוסה. צריך לבחור צוות תכנון המנוסה באזור הספציפי, ובמקרה של חיזוק ועיבוי - גם מנוסה בתמ"א. מבחינה הנדסית וביצועית התכנון והביצוע דומים. פרויקט תמ"א 38 הריסה ובנייה אינו מביא כלל חידושים בנושאי התכנון והביצוע, וגם ההתקשרות עם הדיירים בעלי הזכויות דומה לעסקת קומבינציה מסורתית, למעט נושא המיסוי. במקרה זה יש לשכור את שירותיו של מומחה מיסוי רציני, ולוודא שהדיירים מיוצגים על ידי עו"ד מעולה, שהרי מדובר על פרויקט של בנייה חדשה לכל דבר ועניין".
"באשר לפרויקטים של תמ"א 38 חיזוק מבנים, גם כאן אין שוני תהומי - הפועל הוא אותו פועל, הברזלן אותו ברזלן והשלד הוא אותו שלד. יש כאן הבדלים הנדסיים לא משמעותיים שבאים לידי ביטוי בעיקר בבחירת מהנדס שלד (קונסטרוקטור) המנוסה בחיזוק בניינים קיימים, ובניהול העבודות עם דיירים המתגוררים בבניין".                                                    מדבריך עולה כי אין בידול משמעותי בין יזם של פרויקט נדל"ן מסורתי לבין יזם פרויקטים של התחדשות עירונית?
"נכון. הבידול המקצועי בא לידי ביטוי בעיקר בתשומת הלב האישית והאנושית לכל דייר ודייר, ובבחירת מנהל העבודה והיועצים המקצועיים, בעיקר האדריכל והקונסטרוקטור. קיים לדוגמא יתרון לקונסטרוקטור בעל ניסיון בחיזוק ושיפוץ מבנים קיימים, או לאדריכל שעסק בקידום רישוי של של תמ"א 38 ברשות מסוימת. לעומתם, בידולו של היזם מתבטא בעיקר ביכולת שלו לנהל פרויקטים מורכבים ולאתר את אנשי המקצוע המתאימים. אך זו למעשה מטרתו גם בפרויקטים אחרים, ולכך נדרשת יכולת יזמית בכל סוג של פרויקט".
"לדעתי, דיירים יעשו נכון אם יבחרו ביזם בעל יכולות מקצועיות מוכחות בקידום וביצוע של בנייה למגורים, ולאו דווקא בתחום ההתחדשות העירונית, שבו כמות הפרויקטים שהסתיימו עד תום היא מועטה. אני, בתור דייר, אעדיף תמיד חברה קטנה, בעלת ניסיון רב בבנייה למגורים ורקורד עשיר, על פני חברות חדשות שגדלו מהר ולהן צבר פרויקטים גדול".

האם לדעתך תחום ההתחדשות העירונית צועד לעברעתיד נכון?
"בתמ"א 38 הפוטנציאל קיים לשנים רבות. גם אם כל חברות הביצוע הגדולות ייכנסו לתמ"א, יכולת הביצוע של כל החברות, גדולות וקטנות גם יחד, היא של מאות פרויקטים במקביל, בעוד שקיימים אלפי בניינים ברי פוטנציאל לתמ"א 38. מצד שני הביורוקרטיה במדינה, הן בתהליך קבלת היתר בנייה והן ברישום בטאבו, היא ממושכת ומסורבלת עד כדי גיחוך. בתור אחד שפעל גם בחו"ל, אני חש על בשרי מדי יום את ההבדלים.  איך ניתן לקדם הליך בריא של התחדשות עירונית, אם הדרך לאישור פרויקט של פינוי בינוי לוקחת 10-20 שנה במקרה הטוב? ובמקרה הרע הפרויקט נופל בין הכיסאות במהלך הדרך?".
אז איך נכון יהיה לפעול בנושא?
"חובה לפעול בנמרצות להעלאת הצפיפות במרכזי ערים. על הרשויות המקומיות, בעידוד המדינה, לאתר מראש מתחמים הראויים לפינוי בינוי, לקדם עליהם תכנון ציבורי מפורט ולאחר מכן לזרוק את הכפפה לשוק הפרטי. מכיוון שאני לא מאמין שיהיה שידוד מערכות, לא ברמה הארצית ולא בוועדות המקומיות, הפתרון של תמ"א 38 הן בחיזוק ועיבוי והן בהריסה ובנייה, הוא פתרון מעשי וסביר״.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

אתר של 'נתע שחקים' בהרצליה

אבן גבירול 2 הרצליה

ההגנה 43 - הרצליה