מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

נורה יזמות הכרמל

וליד ח'מיס, לשעבר סגן ראש עיריית חיפה וכיום הבעלים של החברה המובילהבחיפה בתחום תמ"א 38, מסתכל היום על העיר דרך עיניו של יזם תמ"א 38, והוא לא מרוצה - עיקר הביקורת היא כלפי מסמך המדיניות שהוציאה העירייה לאחרונה, שלפיו "פגיעה בכדאיות תמ"א 38 בעיר"

וליד ח'מיס
מנכ"ל

פרח ג'ובראן
סמנכ"ל

בשארה ריזק
אדריכל

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 6
  • בביצוע 5
  • בתהליך 9
  • סה"כ פרוייקטים 20

מדורג בערים
כלל ארצי • חיפה

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
072-2213003

חיפה - עיר עם עתיד מעורפל

ווליד ח'מיס חפץ לאורך שנותיו במוסדות העירייה לשנות את פני העיר חיפה, כעת מתחוור לו שעדיף וקל יותר לעשות זאת בתור יזם ולא בתור פוליטיקאי או עו"ד. סגן ראש עיריית חיפה לשעבר, שכיהן בין היתר כחבר ועדת תכנון ובנייה של העיר, ופעל בתחום הנדל"ן מטעם משרד עורכי הדין שבבעלותו, חובש כעת את כובע היזם. הוא פועל באמצעות חברת נורה יזמות, ונחשב ליזם המוביל בתחום התמ"א 38 באזור חיפה.
"כל העניין החל במסגרת עיסוקי כעו"ד, אז ייצגתי יזם מול דיירי בניין בעיר, ותוך כדי התהליך הנציגות הציעה לי לעבור’לחזית' לאחר שהבחינו בידע ובבקיאות שלי בתחום", מתאר ח'מיס את תחילת דרכו בתחום התמ"א 38. "החלטתי לעשות זאת כפעילות נישה של המשרד, אך מהר מאוד הפעילות צמחה עד כדי כך ששינתה את מסלול הקריירה שלי. הבנתי שמדובר בתחום מעניין, יצירתי, מאתגר ומספק הרבה יותר מעריכת דין, ובנוסף זיהיתי את הפוטנציאל הגדול לדירות בשכונות הכרמל ואת הביקוש הרחב. ציר רכס הכרמל נחשב בעיניי ובעיני רבים כציר היפה ביותר בארץ, הוא חוצה את פסגות הכרמל, משתלב עם הסביבה הירוקה וניחן בנוף מהמם, כולל הים שנשקף ממנו".
ח'מיס מוסיף ומספר: "החלטתי למכור את משרד עריכת הדין ולהתמקד בהתחדשות עירונית, צעד שהיה לא קל מבחינתי, אך הכרחי. בדיעבד הסתבר 

לי שפעלתי נכון, וכיום לנורה יזמות יש כבר 4 פרויקטים מאוכלסים מזה שנתיים, 8 פרויקטים בביצוע במקביל, ועוד כ-30 פרויקטים בשלבי רישוי שונים". פרויקט הדגל של החברה נבנה היום ברחוב יפה נוף היוקרתי בחיפה.
לדברי חמיס, "אין כיום חברת תמ"א 38 שעובדת בהיקפים כשלנו בעיר, ואנחנו הגענו למסת פעילות זו בעיקר משום שהבנו שצריך לפעול אחרת ולייצר את כל התוצרים בתוך הבית". הוא מפרט כי "אנו החברה היחידה באזור שכל הניהול, הקונסטרוקציה, האדריכלות, הרישוי ורוב התחומים נעשים אין-האוס. פרויקט תמ"א 38 הינו פרויקט מאוד קשה לתפעול, כשלעיתים רק על מנת לכנס את כל היועצים לפגישה נדרשים שבועיים לתיאום. פרויקט תמ"א 38 דורש יכולת מוכחת לקחת שותפים שונים, שהם בעלי הדירות הקיימות, ולגשר על השוני בדרישות בצרכים ובשאיפות שלהם, ובתחומים האלה חברת נורה מתמחה.
בזכות המרקם שבנינו, כל בעלי המקצוע הם שלנו, ולכן ניתן לייצר פתרון מיידי, כי שם המשחק הוא יעילות. גם מבחינת ביצוע אנו פועלים אחרת - לא עוסקים במכרזי קבלנים, אלא בוחרים מבין מספר מצומצם של קבלני עוגן, המתמחים אך ורק בפרויקטים של תמ"א 38".


היזמים בחיפה בוחנים אלטרנטיבות
למרות שכאמור כיהן כסגן ראש עיריית חיפה, ח'מיס אינו חוסך ביקורת מקברניטי העיר בשל יחסם הצונן לתחום ההתחדשות העירונית. עיקר חיצי הביקורת מופנים למסמך המדיניות שהוציאה העירייה לאחרונה, אשר אמור היה להסדיר את הנושא, אך בפועל רק הרע את המצב, אשרגם קודם לכן, כך מסתבר, לא היה פשוט כלל. "מסמך המדיניות חילק את העיר לשלושה אזורים, ששניים מתוכם מלכתחילה לא אפשרו היתכנות כלכלית, וכעת גם באזור השלישי הפחיתו זכויות, כך שגם שם ישנה בעייתיות לייצר פרויקטים", מספר ח'מיס. לדבריו, הורידו את מספר קומות התמ"א שניתן להוסיף לשתיים בלבד, הגדילו את תקני החניה ואפשרו שיקול דעת נרחב מדי לוועדות השונות, לקבוע את הכללים כרצונן. "המסמך בנוי טלאי על טלאי, בצורה מסורבלת, כך שבסופו של דבר רק שיקול דעת של הוועדה יוכל לאפשר היתכנות כלכלית של פרויקטים, שכן על פי הקריטריונים היבשים שהוגדרו, אין כדאיות לתמ"א 38 בעיר".

איפה ראש העיר בכל הסיפור הזה?
"כוונותיו של יונה יהב כנות, אך הוא נקלע לסיטואציה לא פשוטה. אינטרסנטיים מכרו לו סיפורים, וכאשר רצה להביא את הנושא למקום חיובי יותר, זה כבר היה מאוחר מדי".
איך יזמי חיפה הולכים לפעול כעת?
"העו"ד שבי אינו מרשה לי לוותר, ואני אפעל בכל דרך כדי לפתור את העניין. פורום היזמים בעיר נפגש ובוחן אלטרנטיבות, בין הגשת עתירה מנהלית לבין להמשיך לפעול בתחום תוך התעלמות מוחלטת ממסמך המדיניות, מתוך הרציונל שעירייה אינה יכולה להתעלם מהחוק וכוונותיו. התמ"א 38 זו תוכנית ארצית, והעירייה לא יכולה ללכת נגדה".
האם המצב כיום יגרום לחברה שבבעלותך לנדוד גם לעבר מוקדי פעילות אחרים?
"כיום אנחנו פועלים רק בחיפה, ובלי כל קשר למצב בעיר החלטנו להיכנס לקריות, ואנו אף בוחנים מספר הצעות מהמרכז, אך נעשה זאת בזהירות רבה. בחיפה היתרון היחסי שלי ברור - אני מכיר כל בניין, מכיר את מחלקת הרישוי על בוריה, יודע איך להגיש תוכנית, למי לפנות, איך לפקח על קידומה, מכיר ומזהה את הביקושים, ורק אם אדע בוודאות שאוכל ליישם יתרונות אלו בערים אחרות, אפעל שם".
מה באשר לחוק עצמו?
"תמריץ של 2.5 קומות תמ"א לא יכול להיות שיהיה אחיד לכל הארץ, שכן ברוב המקומות זה לא יאפשר פרויקטים. נוצר מצב שהתמ"א 38, שבמהותה באה להגן מפני רעידות אדמה, הגדירה למעשה דיפרנציאציה בין אנשים, והפכה רלוונטית רק לשכונות המבוססות. לכן מה שנדרש מהממשלה זה לייצר תמריצים נוספים לאזורים וערים ושכונות שאין בהם כדאיות כלכלית. למשל סבסוד חלק מחיזוק הבניין, פטור מאגרות, ניוד זכויות, על מנת שתהליך ההתחדשות לא יפסח על השכונות החלשות".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

מאפו

מאפו לפני