מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פז יזמות ובנייה

בעלי החברה ששי פז: "חברות תמ"א 38 הגדולות של היום יהפכו לענקיות הבנייה בעוד מספר שנים. גם בחברות נדל"ן מסורתיות מבינים שרוב הפעילות העתידית תגיע מהתחדשות עירונית. מצוקת הקרקעות והמחירים הגבוהים גורמים לכך שנעשות מעט עסקאות רגילות של רכישת קרקע, כך שהבנייה נעשית על הקיים"

אנה פז
מנכ"לית משותפת

ששי פז
מנכ"ל משותף ובעלים

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 0
  • בביצוע 4
  • בתהליך 23
  • סה"כ פרוייקטים 27

מדורג בערים
הרצליה

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
09-9669282

אנחנו חלוצי תמ"א 38 - בעבר ייבשו ביצות ובנו עליהן, היום בונים על גגות
 


עוד בטרם הבין את פוטנציאל תחום התמ"א
38, היה ברור לששי פז, בעליה של חברת פז
יזמות, כי ייעודו הוא לתחום הנדל"ן. מיד לאחר השחרור מהצבא, החל לנהל פרויקטים בחברה
הקבלנית של אביו, אשר עסק בין היתר בהרחבות
מבנים, הבסיס והשורשים של תחום התמ"א 38 של
היום, ומשם נחשף לרעיון, ויצא לדרך עצמאית בייזום
פרויקטים של התחדשות עירונית, כאשר לאורך הדרך סיים לימודי שמאות וכלכלה.
עם הזמן, כשחקנית חיזוק לצוות החברה, רתם אליה ששי פז גם את זוגתו, אנה פז, מנכ"לית משותפת בחברה, בנקאית בעברה, העוסקת בעיקר בענייני הכספים והבקרה. לדבריו,  "אני זורע ואנה היא הקוצרת. אנה הגיעה מדיסציפלינה של משמעת ונהלים, כך שהיא עושה סדר בכל ההתנהלות הפנימית, ואני יותר שר החוץ". כך מתאר פז על חלוקת התפקידים בין בני-הזוג, החולשים היום על החברה.

פז יזמות פועלת, בין היתר, ברעננה, הרצליה, הוד השרון, רמת השרון, בתל-אביב ובחולון. היקף פעילותה הנוכחי עומד על 40 פרויקטים חתומים, 10 מתוכם לאחר החלטת ועדה, 4 בביצוע, 2 כבר לאחר אכלוס.
פז מבהיר, כי "אנו נחשבים, יזמי התמ"א 38 כחלוצים. אם בעבר היו מייבשים ביצות ובונים עליהן, היום עושים זאת על גגות, ולשם השוק הולך". מבחינתו, העתיד מאוד ברור. "חברות התמ"א 38 הגדולות של היום, יהפכו לענקיות הבנייה של ישראל בעוד מספר
שנים. גם בחברות הנדל"ן המסורתיות מבינים, שרוב הפעילות העתידית שלהן תגיע מכיוון ההתחדשות העירונית, ולא מתחום הבסיס. מצוקת הקרקעות והמחירים הגבוהים גורמים לכך שכבר לא נעשות כמעט עסקאות רגילות של רכישת קרקע, כך שהבנייה
נעשית על הקיים".
האם צורת פעילות זו עלולה לגרום לכניסתם לשוק של יזמים לא ראויים?
פז: "לצערי, ישנם בשוק הרבה יזמים שאינם ראויים. בעלי מקצועות חופשיים ואנשי היי-טק הפכו ליזמי תמ"א 38, ועם  כל הכבוד להיי-טק ולהבנה במחשבים, תמ"א 38 היא עסק למקצוענים שמבינים בנדל"ן, עסקאות מורכבות שאם יודעים לנהל אותם נכון, ניתן
להגיע להיקפים מהותיים. בעוד מספר שנים, השוק יילך ויצטמצם, ותהיה קונסולידציה (האחדה, מיזוג) של חברות, כך שמספר השחקנים יסתכם בעשרות חברות, ולא יותר. עברנו תקופת למידה, ובעוד שלוש-ארבע שנים נגיע לנקודת איזון, שבה חלק מן החברות הקטנות ייבלעו על-ידי הבינוניות, וחלק מהן ייבלעו על-ידי הגדולות. זוהי שרשרת מזון שפועלת בכל תחום וגם בתמ"א 38, ואז יהיה שיווי משקל".
למרות העתיד הוורוד שצופה פז לשוק, ישנם מספר איומים שעלולים לעכב את קצב הצמיחה. "כחברה יזמית וקבלנית שמבצעת בעצמה, אנו מבינים היטב את המורכבות שבבנייה במסגרת זו, שכן לא כל קבלן יודע בהכרח לבנות תמ"א 38 חיזוק מבנים. לשמחתי, גם ציבור הדיירים הבינו את יתרונן של היזמיות-המבצעות על פני יזמים רגילים. אין פרויקט שלא נתקלים בו בבלת"מים (בלתי-מתוכננים), אין בניין בלי בעיות נקודתיות, ולכן מוטת השליטה ומקצועיות הכוח העובד הן היא קריטיות להצלחה וערובה לפרויקט מוצלח.


 

"עוד בעיות בענף הן מצוקת כוח-האדם המחמירה את הרווח היזמי, ולעיתים אף גורמות לכך שפרויקטים לא ייצאו לדרך כי אינן עוברות את החסם הבנקאי".
מה ניתן לעשות כדי שהמצוקות האלה לא יגרמו לקיפאון בשוק?
"כבר כיום מורגש מחסור אמיתי בכוח-אדם מיומן, ולכן הפתרון הוא בהגדלת הקצאת אשרות לעובדים מהשטחים ומחו"ל. על הממשלה להתיר כניסתם של עובדים פלסטינים, שהם מיומנים ביותר בתחום, וגם העובד המקומי יוכל ללמוד ולהבין מהם לעומק את העבודה בשטח, ובכך ליצור את ההתמחות שכה נחוצה להתפתחות ענף ההתחדשות העירונית במדינה".
מה באשר לחשש לסגירת אשראי הבנקים למימון פרויקטים של נדל"ן?
אנה פז: "על אף שחלק מהבנקים כבר מגיעים לסף מכסת האשראי המקסימלי לנדל"ן, אני מאמינה כי המדינה שחרתה על דגלה להוריד את מחירי הנדל"ן, לא תרשה לעצמה להגיע למצב שפרויקטים יתעכבו,
ולכן תפעל למתן פתרון לנושא. כמו כן, כניסתן של הקרנות וחברות הביטוח לתחום, תייצר מקורות אשראי זמינים נוספים״.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

1

רחוב גאולה 12 רעננה