מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

פאר בילדינג

פאר בילדינג של רפי אשמי יוזמת פרויקטים של תמ"א 38 בערי המרכז והשרון, כאשר השיקול היכן לפעול הוא עמדתה של הרשות המקומית כלפי התחום

רפי אשמי
יו"ר ובעלים

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 0
  • בביצוע 4
  • בתהליך 11
  • סה"כ פרוייקטים 15

מדורג בערים
בת ים

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
09-9556268

"אני לא עוסק בנישות, אני מתפרס גיאוגרפית"


רפי אשמי, בעליה של חברת פאר בילדינג, פועל בתחום הנדל"ן כבר דור שלם, עיסוק אותו קיבל 'בתורשה' עוד מאביו הקבלן, וכיום עוסק בתחומי יזמות שונים תוך התמקדות בתחום ההתחדשות העירונית, כאשר לאורך השנים השתלבו בעסק גם בניו. "ראיתי ועשיתי הכול בנדל"ן, ותמ"א 38 מבחינתי היא דרךמ צוינת להבליט את יתרונותיי היחסיים, מעצם העובדה כי מדובר בתחום המצריך התמחויות בינאישיות לצד כאלו ביצועיות", מסביר אשמי. נכון להיום לחברה שבניהולו שני פרויקטים של תמ"א 38 בשלבי ביצוע מתקדמים, עוד מספר פרויקטים לפני היתר וכ-50 נוספים בשלבי רישוי שונים, לאחר חתימות דיירים.
לאור הקילומטרז' שצבר, לא נרתע אשמי מלנקוט בדרכי פעולה מעט שונות מרוב היזמים בתחום, כך לדוגמה בכל הקשור לפריסה הגיאוגרפית של פאר בילדינג. יזמי תמ"א 38 רבים נוהגים להתמקד באזור גיאוגרפי מסוים, אך אשמי מאמין ב"פריסה רוחבית", כאשר הלוגיקה בכך קשורה במישרין לנושא השיווק. "יש לי קהל מאוד גדול של משקיעים שמחפשים אצלי הזדמנויות השקעה, בשל כך אני צריך לייצר עבורם מלאי גדול ומגוון, ומכאן שאיני עוסק בנישות.

לא כל מי שמשקיע בתמ"א 38 מעדיף פרויקטים של יוקרה ודירות בערכים של 2.5 מיליון שקל וצפונה, יש כאלו שמעדיפים דווקא את אלו הזולות, לכן חובה עלי להתפרס גיאוגרפית על מנת לספק את צרכי כולם". בשל כך, פאר בילדינג יוזמת היום פרויקטים בתל אביב, רמת גן, גבעתיים, הרצליה, בערי השרון היוקרתיות, ולצידן מפתחת פרויקטים בערים דוגמת בת ים, אשר לדעתו של אשמי "מהווה אלטרנטיבה מושלמת לקהל יעד המחפש נכס במחיר יחסית נוח, בלב המדינה". אשמי מדגיש כי "אבחן בחיוב כניסה לפעולה בתחומה של כל עיר המקדמת תמ"א 38. לעומת זאת, לא אשקול להיכנס לרשויות אשר מלכתחילה האג‘נדה שלהן היא למנוע פרויקטים שכאלו, גם אם על הנייר הפרויקטים בהן רווחיים יותר".
האם קיימים הבדלים בין דיירים הגרים באזורים היוקרתיים לבין אלו הגרים באזורים בהם מחירי הדיור נוחים יותר?
"ההבדלים הם מובהקים ומתבטאים בשווי הנכס. בהרצליה למשל הדייר יותר מחוזר, ולכן הליך המו"מ יותרמורכב. הדייר הבת ימי לעומתו אינו מחוזר על ידי יזמים רבים ולכן הוא יהיה גמיש יותר במו"מ. יחד עם, זאת בסופו של דבר כל דייר, לא משנה היכן יגור, יחפש את היחס האישי ואת האמונה שהיזם באמת רוצה בטובתו. כך למשל בפרויקט 'בלתי מפוצח' לכאורה בהדר יוסף, שבצפון תל אביב, הצלחתי לרכך את הדיירים ולשכנעם לקדם את המהלך רק משום שדיברתי עימם בגובה העיניים".
איך אתה שומר על יחס אישי מול הדיירים?
"לשם כך מינתי את המהנדס, תומר ארמי הייטקיסט לשעבר בעל ניסיון מוכח בתחום, כמנהל פרויקטי תמ"א 38 וקשרי לקוחות בחברה "ההצלחה נובעת משיתוף פעולה מלא מול הדיירים, השקיפות בין הצדדים והיחס האישי. כל אלו מייחדים אותנו מהשוק", מציין ארמי .
לא רק בפריסה הרוחבית נבדל אשמי מאחרים, כי אם גם בסוגי הפרויקטים אותם הוא נוטל על עצמו. "ישנם בניינים אשר מלכתחילה יזמים מעדיפים שלא להתקרב אליהם, מאחרשתנאי הפתיחה שלהם סבוכים יותר", הוא מדגים. "אני לעומתם רואה זאת כהזדמנות, ויוצא לדרך מנקודת הנחה כי כשיש רצון ניתן לגשר על הפערים. כך לדוגמה, בבניינים עם דירות גג אשר לכאורה קשים לפיצוח, אני מציע לבעל הגג אלטרנטיבה שלרכישת הנכס או לחלופין מתן תמורה נגדית של שתי דירות במסגרת שירותי בנייה".

באשר לבנייה על גגות, קיימת לדברי אשמי לאקונה בשוק:
"אנחנו בנינו על גגות על בסיס זכויות התב"ע, עוד בטרם חל חוק התמ"א 38, וכעת באמצעות תיקון 3 לחוק ניתן שיקול דעת נרחב לרשויות המקומיות, כך שאלו יכולות למנוע פרויקטים משיקולים שהם בעיקרם כספיים גרידא. נוצר אבסורד שמצד אחד חוקק וחוק לבנייה על גגות, אך הלכה למעשה הפרוצדורה הפכה לקשה ומסורבלת יותר, ולכן לדעתי יש להוריד את נושא שיקול הדעת מסדר היום. לכל רשות קיימת זכות לפתח מדיניות ותוכנית מתאר מקומית, שתגדיר את העדפותיה בתחום ההתחדשות העירונית, אך אין לתת לקברניטיה את הכוח למנוע פרויקטים שכאלו".
האם פתרון הריסה ובנייה עדיף על חיזוק מבנים?
"מבחינת התוצר הסופי, ברור שבניין חדש הוא יותר בטוח ממחודש, אך עדיין לעיתים יתר השיקולים דווקא מצביעים על כך שפתרונות התמ"א 38 חיזוק מבנים כדאיים יותר. זאת מאחר שאין העמסה על תשתיות ולא נזקקים למכפילים של 5-3 וצפונה על מנת לאשר פרויקטים. למעשה, יש הרבה מאוד דיירים שמעדיפים את הפתרון המסורתי של תמ"א 38 חיזוק מבנים, גם משום שהתוצרים הם נהדרים וגם משום שאינם צריכים לעזוב את ביתם ולחזור כעבור שנים לבניין צפוף, הגדול פי שלושה מהבניין בו נהגו לגור".
מהי דעתך על רמת המקצועיות בתחום התמ"א 38?
"מאחר שתחום ההתחדשות העירונית צמח בצורה דרסטית, נוצר מחסור חריף באנשי מקצוע. אם בעבר אדריכל נטל על עצמו 10 פרויקטים במקביל, כיום הוא מטפל ב-40 פרויקטים, כך שבאופן טבעי חלה ירידה ברמת השירות. בתור חברה משפחתית, אני מעדיף לעשות הכל בבית, ולכן הקמנו מחלקות פנימיות אשר נותנות מענה מיידי ואינן נסמכות על זמינותו של איש מקצוע חיצוני״.

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

לנצט 7 - הרצליה

עברונה 11 - גבעתיים

מודיעין 7 חולון

צהל 4 בת ים

הבנים 23 הרצליה