מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

ערן מבל ארכיטקטורה ובינוי ערים בע"מ

ערן מבל
אדריכל ובעלים

"פרויקט שבו מתקיים איזון עדין בין בנייה רוויה למסחר, תוך שמירת אופי המקום הוא פרויקט פינוי-בינוי של רובע ו' באשדוד, המבוצע בשלבים כדי לא לפגוע במסחר ברובע. העתקנו כל פעם מחדש את מיקום החנויות לפי התקדמות הבנייה. התכנון הפרטני יהפוך את המרכז השכונתי לייחודי וכמנוע לפיתוח המרחב הציבורי. פרויקט זה מייצג את מהות ההתחדשות עירונית - התחדשות ששומרת על אופיו של המקום, ללא שינוי דרמטי, וגם מביאה משהו חדש ומודרני באיכויות הבנייה הגבוהות של ימינו"

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
04-9835146

"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

לפני מספר שנים השתתפו ערן מבל,  בעלי משרד אדריכלים המתמחה בארכיטקטורה ובינוי ערים, ורעייתו האדריכלית איילת מבל, בקונגרס ייחודי בנושא תכנון אורבני שיזם ארגון המתכננים "international living future institute". הם סיירו בצפון אמריקה וגילו כיצד מגוון אזורים לא מתקדמים מבחינה סוציו- אקונומית פרחו והפכו לאזורי מגורים אטרקטיביים, על אף הצפיפות הסביבתית ונקודת המוצא החלשה. בעקבות המסע החווייתי שערכו שני האדריכלים התגבשו בהם התובנות שמנחות אותם בעבודתם כיום במגוון פרויקטים של התחדשות עירונית. נקודת המבט הייחודית של המשרד נובעת גם מהיותו בין המשרדים המעטים העוסקים בתחום, הממוקמים בפריפריה, ומתכננים בהיקף רחב מחוץ לגושים העירוניים הגדולים. לדברי מבל, “חלק בלתי מבוטל מכלל הפעילות שלנו כמשרד עסק בעבר במרחב הכפרי. מנקודת זווית זו, הבטנו בדאגה במשך שנים רבות במרחב הכפרי שהולך ומיטשטש בהתמדה על-ידי אילוצי תשתיות, סלילת כבישים, בניית מרכזים מסחריים ושכונות פריפריאליות. ההתרחבות העירונית האדירה באמצעות תוכניות ותמ"ל הנהוגה היום, נוטה להתעלם בעצם מהליבה של היישובים, ולהתרחב מסביב כמו טבעות של עץ. כתוצאה מכך, מרכזי יישובים רבים מאבדים את החיוניות שלהם.

“התפיסה שלנו כמשרד היא מעט שונה, והצענו בעבר גם ליישובים בעל צביון כפרי, כמו קיבוצים, מושבים ויישובים קהילתיים, לנצל את האיכויות הייחודיות של המרחב, ולבצע עיבוי פנימה כתחליף להתרחבות כלפי חוץ, את תפיסת עולם זו אנו מיישמים גם בהתחדשות עירונית בערים עצמן". השאיפה של מבל היא ליישם התחדשות עירונית שיוצרת סביבה עירוניות נעימה ואיכותית, בדגש על שמירת קנה-מידה אורבני נעים ומרחב ציבורי איכותי. “קושי גדול ביישום נובע מכך שפרויקטים רבים אינם מתכתבים זה עם זה. כל פרויקט הוא סוג של ‘משק סגור’, וכדי להגיע לסביבת מחיה איכותית אנו נאלצים לצופף שכונות מעבר לכושר הנשיאה שאליו אנו שואפים. “במטרה לאפשר ציפוף ושמירה על איכות חיים, אנו מפתחים בתכנון, בנייה מרקמית בגבהים שונים של מגדלים, לצד בניינים נמוכים, כולל מסחר ושירותי ציבור המאפשרים מפגש נעים יותר, במקום להרגיש אבודים בין מגדלים. השילוב של סוגי מגורים שונים מייצר התחדשות עירונית מתונה יחסית ונעימה יותר. “לרוע המזל, קשה ליישם אסטרטגיה זו בערים בפריפריה, כיוון שהיכן שהקרקע זולה יותר, נאלצים לבנות בצורה צפופה יותר על-מנת לאפשר איזון כלכלי בפרויקט. הדילמה העיקרית שלנו בתור משרד אדריכלות ובינוי ערים, מול ראשי הערים ומהנדסי הרשויות, היא היכן למתוח את הגבול כדי למנוע ציפוף מוגזם הפוגע בחזות השכונות ובאיכות החיים". דוגמה לפרויקט שבו מתקיים האיזון העדין בין בנייה רוויה למסחר, תוך שמירה על האופי של המקום היא פרויקט פינוי-בינוי של רובע ו’ באשדוד, שאף זיכה את המשרד בתחרות אדריכלית בחסות עיריית אשדוד (בשלב אישור בוועדה מקומית באשדוד).

“מטרת הפרויקט היתה לתכנן את מרכז הרובע מחדש, כאשר מדובר ב־80-70 יחידות דיור, מבנים מסחריים ושוק עירוני תוסס, שהוא הלב של הרובע. פרויקט זה מבוצע בשלבי ביניים רבים על-מנת לא לפגוע בהתנהלות המסחרית של דיירי הרובע. התבקשנו להעתיק כל פעם מחדש את מיקום החנויות והדוכנים, לפי התקדמות הבנייה, עד שהאזור היה מוכן סופית לאכלוס. זו עבודה מרתקת, מכיוון שנדרשנו לרדת לרזולוציות קטנות, כולל התייחסות ממוקדת לכל דוכן, ושמירת התנאים הנוחים לסוחרים.

“התכנון הפרטני יצליח להפוך את המרכז השכונתי למרכז ייחודי בעל השפעה עירונית, ויודגש בו שימוש במסחר כמנוע לפיתוח המרחב הציבורי. כמו כן, שמרנו על המרכיבים הקיימים ברובע, תוך חיבור למבני ציבור והשתלבות במרקם השכונתי והעירוני. מבחינתי, פרויקט זה מייצג את המהות של התחדשות עירונית, לייצר התחדשות ששומרת על הקונטקסט של המקום, בלי ליצור שינוי דרמטי; ולהביא משהו חדש, מודרני באיכויות הבנייה הגבוהות של ימינו". ארכיטקטורה ובינוי ערים הם חלק בלתי נפרד מהתאוצה של תחום ההתחדשות העירונית. לדברי מבל, היום רשויות מקומיות פתוחות יותר לרעיון של התחדשות עירונית. “עם זאת, פרויקטים רבים לא נבנו על רגליים איתנות מספיק מהבחינה הכלכלית. הם אולי מדודים ומחושבים, אך לא עומדים באמות-מידה כלכליות (“תקן 21"). כמו כן, בפרויקטים רבים נדרש להגיע לגבהים ולצפיפות שאינם מתאימים לאוכלוסייה ולסביבה. כך שרק התערבות מוסדית שתעודד פרויקטים שהם חלק מסביבה נעימה, באמצעות הקצאת קרקע משלימה ותמריצים כלכליים, תסייע להתחדשות עירונית. אחרת, ההתחדשות תייצר מקבץ של בניינים חדשים הפזורים באזורים שונים." משרד ‘ערן מבל ארכיטקטורה ובינוי ערים מעניק שירותי תכנון בכל רחבי הארץ ולמגוון פרויקטים. צוות המשרד רב-תחומי וכולל 35 אדריכלים, מתכנני ערים, מעצבים, הנדסאים וצוות אדמיניסטרטיבי. ייחודו של המשרד - ביכולתו להוביל מיזם על כל שלביו, מהחזון, הפרוגרמה והתכנון האסטרטגי, דרך תכנון התב"ע, לתכנון המפורט ולעיצוב הפנים, בשימת לב מרבית לכל פרטי הלקוח.

פרויקט: השער הצפוני בחדרה