מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

רולוף-יונאי

משה יונאי
שותף מייסד

אלי רולוף
שותף מייסד

הילה סלומון-מוגילבסקי
ראש מחלקת התחדשות

בימים אלו מציין משרד עורכי הדין הוותיק "רולוף –יונאי" חמש שנות עשייה כחלוץ ונושא הדגל של ההתחדשות העירונית באזור חיפה והקריות, אזור בו התחדשות עירונית היא לא דבר מובן מאליו

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
04-8539111

מחדשים את ערי הפריפריה

 

אחד מהגורמים לפריחת התמ"א ‭ 38‬ באזור הצפון נובע דווקא ממאורע טראומתי עבור תושבי  האזור – מלחמת לבנון השנייה. "לכולם באזור חרוטה בראש מלחמת לבנון השנייה, ונושא הממ"דים הפך לערך עליון עבור תושבים רבים. עובדה היא שעד היום נדרשנו להגיש תביעות כנגד דיירים סרבנים רק פעמיים. התושבים מבינים את יתרונות  התמ"א ומקדמים אותה בעצמם"

בראשון לספטמבר הקרוב יחגוג משרד  עורכי הדין הוותיק "רולוף–יונאי" ‭ 30 ‬ שנות עשייה משותפת. מדובר על אחד המשרדים הוותיקים ביותר באזור חיפה והקריות, הנהנה מיציבות וניסיון מצטבר רב מאוד, ונדמה כי המשרד יכול היה למצוא לעצמו סיבה נוספת למסיבה - שכן בימים אלו הוא מציין חמש שנים מאז הפך לחלוץ ונושא הדגל של ההתחדשות העירונית באזור חיפה והקריות. "הסיפור שלנו עם תחום ההתחדשות העירונית  התחיל לפני למעלה מחמש שנים", מספר עו"ד משה יונאי, אחד משני השותפים המייסדים  של המשרד. "אנשי חברת יעקב גלבוע בנייה  ויזמות בע"מ (שאחד מנציגיה הינו לקוח ותיק  של המשרד) הגיעו אלינו עם רעיון לבצע תמ"א ‭ 38‬ לבניינים באזור הקריות. למען האמת, עד אז  תמ"א ‭ 38‬ הייתה מבחינתנו רק רעיון שקראנו עליו בעיתונים ושקורה במרכז הארץ. אותו קבלן שיתף  אותנו בחזונו, מתוך ידיעה כי משרדנו, אשר אינו  חושש מחדשנות ואתגרים - יצטרף אליו. החלטנו  להרים את הכפפה, ומשם הכל היסטוריה".  "אין ספק שהצלחנו לייצר כאן מציאות נדל"נית  חדשה - יש מאין", מוסיפה עו"ד הילה סלומון.

 עו"ד יונאי מדבר על היסטוריה, אך אולי ההגדרה הנכונה היא היסטריה, שכן המספרים מרשימים מאוד, במיוחד כאשר אנו מדברים על הפריפריה  הצפונית אשר לגביה כולם היו סקפטיים. "עד היום מחלקת התחדשות עירונית במשרדנו,  בראשותה של עו"ד הילה סלומון, יחד עם עו"ד  אסתר הרשקוביץ, ליוותה ומלווה למעלה מ‭50- ‬ פרויקטים של התחדשות עירונית (הן בייצוג יזמים  והן בייצוג דיירים). בנוסף יש עוד מספר רב של  פרויקטים בקנה", הוא מציין.

האם אתם חשים שיש הבדל בהתחדשות העירונית בין מרכז הארץ לפריפריה? עו"ד סולומון: "חד משמעית יש הבדל. הפרויקטים בקריות והסביבה הם בהגדרה פחות כלכליים ליזמים, שכן מחירי הדירות החדשות בכל פרויקט נמוכים לאין שיעור מאלה שבמרכז הארץ. לצורך הדוגמה, גם הדירות היקרות ביותר בפרויקטים  בפריפריה, דירות הפנטהאוז, לא עולות יותר מ-‭2.2‬ מיליון שקלים. ומחיר דירות בנות 4 חדרים  נע בין ‭ 1.2‬ ל-‭1.3‬ מיליון שקלים. כידוע אלו מחירי  דירות 2 חדרים באזורי הביקוש במרכז הארץ. פועל יוצא מכך היה שהפרויקטים בהתחלה לא היו רווחיים ליזמים, ולכן הדחיפה הגדולה בתחום  הגיעה לאזור שלנו רק לפני כארבע שנים".

מה קרה אז?  "באותה תקופה, התפרסם תיקון 3 לתמ"א ‭ ,38 ‬ המאפשר ליזמים להוסיף דירות בקומת הקרקע  בבניינים על עמודים ועוד ‭ 2.5‬ קומות מעל הגג. מאז ועדות התכנון והרשויות המקומיות, לפחות באזור הקריות, מאפשרות לרוב למצות את מלוא זכויות  הבנייה בכל פרויקט תמ"א, והליכי התכנון הוקלו ויועלו. בצורה זו הפרויקטים הפכו להיות רווחיים  וניתנה דחיפה לנושא. עם זאת, עד היום, בחלק קטן  של הפרויקטים, בהם הרווחיות של היזם גבולית - הדיירים משתתפים בעלות כספית סמלית על מנת להפוך את הפרויקט לרווחי עבור היזם. אין דברים כאלו במרכז הארץ".  

לדברי עו"ד יונאי, מעבר לשיפור איכות החיים של התושבים הוותיקים, אחד מהגורמים לפריחת  התמ"א ‭ 38‬ באזור הצפון נובע דווקא ממאורע טראומתי עבור תושבי האזור – מלחמת לבנון  השנייה. "לכולם באזור חרוטה בראש מלחמת לבנון  השנייה, ונושא הממ"דים הפך לערך עליון עבור תושבים רבים. עובדה היא שעד היום נדרשנו להגיש תביעות כנגד דיירים סרבנים רק פעמיים. תיק אחד נפתר מיד לאחר הגשת כתב התביעה, והשני בהליכים משפטיים מתקדמים. התושבים מבינים את  יתרונות התמ"א ומקדמים אותה בעצמם".

עו"ד סולומון מציינת כי מבין הפרויקטים הבולטים  של המשרד, ניתן להזכיר פרויקט תמ"א ‭ 38‬ ברחוב  דבורה ‭ 18‬ בלב קרית מוצקין, אשר היה פרויקט תמ"א ‭ 38‬ הראשון בקריות, והוא כולל הוספה של דירות פנטהאוז ענקיות ומפוארות לבניין; פרויקט פינוי בינוי ברחוב חביבה רייך בחיפה, במסגרתו ייהרס בניין רכבת ישן שבו 24 דירות ובמקומו ייבנו שני מגדלים  בני ‭ 34‬ דירות כל אחד; ופרויקט תמ"א ‭ 38‬ חיזוק בקרית ים בשיתוף משרד הבינוי והשיכון, במסגרתו  יחוזקו מספר בנייני רכבת בהם ‭ 55‬ דירות, ויתווספו ‭ 63‬ דירות חדשות. "פרויקט זה הינו הדוגמה הקלאסית להמחשת חשיבות ההתחדשות העירונית והיכולת שלה לסייע לאוכלוסיות במעמד סוציו אקונומי נמוך, לשפר משמעותית את איכות החיים וכמובן להעלות  את ערך נכס המקרקעין היחיד שבידיהם". הכרה בתרומתו של המשרד להתחדשות העירונית בצפון הארץ הגיעה לאחרונה בדמות ביקור של  משלחת אקדמית מהטכניון.

"התבקשנו להשתתף באירוח משלחת מהפקולטה לאדריכלות בטכניון  בראשות פרופ‘ יחיאל רוזנפלד, משלחת החוקרת  תמ"א ‭ 38‬ בפריפריה הצפונית", מספר עו"ד יונאי. "זה פחות ידוע, אבל צפונית לנהריה אין בכלל פרויקטים  של תמ"א כי אין בהם כדאיות כלכלית. פרופ‘ רוזנפלד הגיע אל חברת גלבוע כדי לשמוע אודות התהליך בקריות, ומה אנחנו חושבים שניתן לעשות על מנת לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית באזורים נוספים. זה מאוד מחמיא לנו שמכירים בתרומתנו להתחדשות העירונית בצפון, ואנחנו כמובן נמשיך  בקידום פרויקטים רבים ככל שניתן באזורנו".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה