מצא חברה מובילה בפינוי בינוי או תמ"א 38
על סמך דירוג אוביקטיבי

טל בר בניה ופיקוח

דוד פיטוסי בחר ביזמות על פני קריירה צבאית, ומקים פרויקטים של תמ"א ‭ 38‬ כיזם-קבלן-מבצע בשתי הערים שהוא כבר מכיר היטב

דוד פיטוסי
בעלים

פעילות ארצית

  • מאוכלסים 9
  • בביצוע 8
  • בתהליך 14
  • סה"כ פרוייקטים 31

מדורג בערים
כלל ארצי • רמת גן • גבעתיים

צרו קשר
מלאו פרטים והיזם יחזור אליכם בהקדם


או חייגו -
03-5772006

אלוף התמ"א בר"ג- גבעתיים

 

"כאשר אני מסביר לדיירים שבסופו של דבר אני צריך למכור דירות בבניין שלהם, ולכן זה גם האינטרס שלי שהלובי יהיה מפואר, שהמעלית תהיה גדולה ונוחה ככל האפשר ושהמרפסות שלהם תהיינה גדולות יותר, מאחר שבכך אוכל לבנות מרפסות זהות  ולמכור יותר ביוקר, הם מבינים".

עת זומן למרכז הערכה לדרגת סגן אלוף, עמד דוד פיטוסי בפני החלטה מכרעת - להמשיך בקריירה צבאית או לצאת לדרך  עצמאית? היצר היזמי הכריע את הכף, והרב-סרן הצעיר החל את דרכו באזרחות, תחילה כשיפוצניק של דירות, משם עבר להשבחת קרקעות ואף לניהול פארק שעשועים. ההזדמנות הגיעה כאשר החליט לרכוש את חברת טל בר שבאמתחתה  פרויקט תמ"א ‭ 38‬ ברמת גן, וכעבור שנים, בארסנל  החברה שבשליטתו כבר 8 פרויקטים מאוכלסים, 7  פרויקטים בביצוע, ‭ 12‬ פרויקטים בתהליכי רישוי, ומספר דומה של פרויקטים לקראת חוזה מחייב מול הדיירים. מתוך אסטרטגיה, בחר דוד להתמקד ברמת גן  ובגבעתיים. "בחרתי שלא להתפרס על פני אזורים נוספים, מתוך הכרה ביתרון השיווקי והתודעתי  של פעילות במקום מוגדר", הוא מספר. "הנוכחות מחלחלת אצל התושבים, ולמרות שלא שיווקנו עצמנו באופן ישיר, עצם העובדה שרואים את שם החברה על פני מספר רב של פרויקטים באזור  מצומצם, עושה עבורנו עבודה מצוינת". ובכלל,  בכל נושא השיווק דוד נחשב ליזם שמרני: "צורת השיווק הטובה ביותר היא מפה לאוזן, והאדם הוא כרטיס הביקור הטוב ביותר והלקוחות המרוצים מביאים לקוחות חדשים. במיוחד בתחום  של התמ"א ‭ ,38‬ מילה טובה של חבר מפיגה את החששות, בצורה טובה הרבה יותר מאשר עוד  פרסומת או עוד שלט חוצות", מסביר דוד.

שיתוף פעולה עם הוועדה המקומית
בנוסף, לדעתו, בגלל מורכבות ההליכים התכנוניים, הרגולטוריים והבירוקרטיים, יזם המתמקד באזור מסוים יוצר לעצמו יתרונות יחסיים בבסיס האם שלו.  "העבודה מול הוועדות המקומיות הינה קשה וסיזיפית, ועל כן יש להכירן לעומק, ובכך שאני ממקד את פעילותי באזור מסוים אני מכיר ויודע איך לפנות ומה  יאשרו, וזה יתרון גדול", מספר דוד. "כך למשל, למדתי להכיר את פועלה של הוועדה המקומית בגבעתיים, שם יש לחברה לא מעט פרויקטים, וכיום אנו עובדים מולם  בשיתוף פעולה פורה. כמו כן, מאחר שאני יזם מבצע, הרי שלא נכון מבחינתי להתפרס יתר על המידה ועדיף לי למקד עסקיי באזורים קרובים, על מנת לייעל את מוטת השליטה של החברה".
כאמור, בסיס האם של טל בר מחובר בעיקר עם  עיריית רמת גן, אשר להבדיל משנים עברו, בהן קידמה העירייה פרויקטים במהירות ובאדיבות, בשנתיים  האחרונות חלה רגרסיה במתן האישורים. "אחת הסיבות בגינה נוצרו חסמים היא העובדה כי בניגוד  לעבר, העירייה עברה להישען על יועצים חיצוניים, וכל  הבקשות צריכות לעבור דרכם. זה מעט מעכב הליכים", מסביר דוד את צוואר הבקבוק שנוצר.
האם החילופים של ראשי השלטון המוניציפאלי  'תרמו' לקיפאון?  
"מינויה של מהנדסת העיר החדשה, אשר החליטה לעשות סדר שונה בתחום, מעכב מעט את ההליכים. מדובר בצעד לגיטימי מבחינתה, אך לפחות בטווח המיידי אין ספק שמלאכת אישור הפרויקטים מתארכת. הבעייתיות נוצרת כאשר מחליטים להחזיר את הגלגל אחורה, כך למשל, היה לי פרויקט לפני היתר והחליטו  להחזיר לבדיקה מחודשת של יועץ תנועה. יחד עם זאת,  לדעתי בקרוב 'המכונה תתחיל לעבוד' כבעבר ורמת-גן תמשיך להיות קטר בתחום התמ"א 38".

"הדיירים נפתחו לפתרון התמ"א, וגם הבנקים"
למרות שברמת גן ישנם הרבה פרויקטים  של תמ"א ‭ 38‬ הריסה ובנייה, טל בר מתרכזת  בעיקר בפרויקטים של חיזוק מבנים. מדוע?  
"המציאות בשטח הובילה אותנו למצב זה, שכן עד לא מזמן לא הייתה מדיניות ברורה בוועדות המקומיות לגבי הזכויות בהריסה ובנייה, ומה שניתן היה להגיש במסגרת הבקשה לא היה כלכלי ואף מסוכן. נכון להיום החברה מקדמת מספר לא מבוטל של פרויקטים להריסה ובנייה, בדגש על גבעתיים,אשר נמצאים בהליכי תכנון ובנייה  וצפויים להבשיל להתרים בתקופה הקרובה".

האם למרות החשש מהתהליך כולו, הדייר  הפך לפתוח יותר לפתרון התמ"א ‭ ?38 ‬  
"אין ספק. בתחילת הדרך היה קשה לי לשכנע  דיירים כי לשנינו יש אינטרס משותף. כיום, כאשר אני מסביר להם שבסופו של דבר אני צריך למכור דירות בבניין שלהם, ולכן זה גם האינטרס שלי שהלובי יהיה מפואר, שהמעלית תהיה גדולה ונוחה ככל האפשר ושהמרפסות שלהם תהיינה גדולות יותר, מאחר שבכך אוכל לבנות מרפסות זהות  ולמכור יותר ביוקר, הם מבינים. כך גם פתרונות חניה מכניים ורובוטיים שהיו קשים לעיקול עבור  הדיירים, הפכו לפתרונות מקובלים מבחינתם.  אציין עוד, כי לא רק הדיירים הפכו לפתוחים  יותר. אם ניקח לדוגמה את הנושא המימוני, הרי שבעבר כל נושא ההתחדשות העירונית בכלל  והתמ"א ‭ 38‬ בפרט היו כמו קללה לבנקים, אך כיום זה השתנה. לי לדוגמה יש הרבה מאוד פרויקטים בליווי ועבודה מצוינת עם מרכז העסקים של בנק  הפועלים ברמת גן".
למרות שכיום האסוציאציה הראשונה העולה  מעצם המילה "תמ"א ‭ "38‬ הינה של התחדשות עירונית, דוד מפתיע ומחזיר אותנו אל השורשים של  התוכנית. "מה שוועדות והרגולטורים צריכים לזכור הוא שההתחדשות העירונית היא למעשה תוצר  לוואי של התמ"א ‭ ,38‬ שבפועל נוצרה לצורך תכלית  של מתן פתרונות מיגון לתושבים", הוא מדגיש. "עם השנים הגבולות מעט הוקהו וניתן משקל רב  יותר, בעת אישור תוכניות, לאספקטים תכנוניים על  פני סוגיות מיגון ובטיחות. בקיץ ‭ 2014‬ היינו בחזית התקפת טילים, אשר במהלכה רוב תושבי המרכז  נאלצו להסתתר בחדרי מדרגות ולא בממ"דים. אם אנו רוצים להימנע מעוד מקרה שכזה, הרי שטוב יהיה אם הוועדות יחזרו לבסיס ויקדמו פרויקטים  בעיקר מתוך שיקולי מיגון ובטיחות".

הכתבה נערכה בשיתוף החברה 

פרוייקטים של החברה

אנצ׳ו סירני 13 גבעתיים